Pre 76 godina, nakon tri i po godine okupacije, Niš je oslobođen u Drugom svetskom ratu. Zvaničnici su položili vence na spomenike na Trgu kralja Milana i Bubnju, a kroz Obrenovićevu ulicu prodefilovao je Vojni orkestar.
U knjizi Niš 1944 istoričari Nebojša Ozimić, Aleksandar Dinčić i Ivan Mitić opisali su događaje od pre tačno 76 godina.
Operacija oslobađanja počela je 8. oktobra, ali do 13. oktobra nije bilo mnogo uspeha. Tada je teret borbe pao na trupe 2. bugarske armije, koja se nalazila na istočnim prilazima gradu. Bugarska pešadijska divizija krenula je iz pravca Niške Banje, bez otpora ušla u Brzi Brod i Suvi Do, a kod Ćele-kule je otpočeo veliki okršaj sa Nemcima.
Velika borba odigrala se i u Obrenovićevoj ulici. Kod sadašnjeg hotela Ambasador spojile su se sovjetske i bugarske trupe, a građani počeli da izlaze iz skloništa.
Zvaničnici, predstavnici organizacija, Vojske i Ministarstva unutrašnjih poslova položili su vence na Spomenik oslobodiocima Niša, koji obeležava period oslobodilačkih ratova protiv Turaka, Bugara i Nemaca, kao i na Bubnju, gde je tokom Drugog svetskog rata streljano preko 12.000 ljudi.
Na snimku Media centra možete pogledati i kako je izgledao defile Vojnog orkestra.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
A vojna parada? Da pokazemo svetu kakav smo garant mira i Balkanska sila! Najbolja ekonomija u jEvropi!
Ска пробљем за парад. Прво споменик ослобођењу Ниша у Првом светском рату! Тај споменик Ниш НЕМА! Али то је много скупо као и пројектом предвиђене гранитне плоче у Побединој улици!
Споменик изгинулим за ослобођење Ниша у свим ратовима од 1878 закључно са Првим св ратом подигнут је у центру на Тргу Краља Милана пре Другог св рата. Обиђите га са свих страна и загледајте натписе и фигуре , ношње и униформе војника. Можда сте мислили о споменику жртвама Другог св рата? Свих антифашиста, војних и цивилних?
https://youtu.be/py9blgJJWcs
Svaka čast. I POZDRAV ORGANIZATORU OFICIRU MILORADA PETKOVICU
Niš je zauzet, a ne oslobodjen, tako što su se Nemci povukli jer su već izgubili prugu u Bugarskoj i Grčkoj.
Bitke za Niš nije bilo zato nema ranjenih i poginulih. Mada kod pravnog postoje dva spomenika Sovjetima koje je zgazio njihov tenk.
14. OKTOBAR SU KOMUNISTI UZELI ZA DAN OSLOBODJENJA DA BI SE PREKRIO 12.OKTOBAR DAN OSLOBODJENJA U PRVOM RATU.
Комуниста у Нишу нема већ 25 година! 25 година они бране жутој братији да постави споменик ослободиоцима у Првом светском рату?! Додуше, можда нисте ни чули да комуниста у Нишу нема од 1996. године. И ослободили Ниш тако што су абоненте кафане Дрина повели са собом?
Pruga Solun-Beč najpre je presečena kod Đunisa i Supovca 7-8.10.’44. Borbe za Niš prenele su se 14.10’44 na most kod Mramora i na sela Jugbogdanovac i Arbanasce. Tom prilikom potpuno je razbijena ss divizija Princ Eugen. Njen komandant Oto Kum o tome je napisao knjigu dok je bio u zatvoru. Inače grobnice na trgu pripadaju Rusima ubijenim od Američkih bombi u „Niškom incidentu“.
Sad mi je jasno zasto su juce na Bubnju ekspeditivno posekli i odneli oborena stabla i ocistili glavni put…obicno to tako stoji danima