Dan rudara u Srbiji se obeležava u sećanje na 6. avgust 1903. godine, dan kada je izbio štrajk u Senjskom rudniku jer su štrajkači zahtevali veću bezbednost i veće plate. Ove godine dan posvećen jednom od najtežih zanimanja, Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ dočekuju sa ogromnom tugom i velikom gorčinom zbog tragedije koja se dogodila 1. aprila u rudniku uglja “Soko” kod Sokobanje kada je od gušenja metanom umrlo osam rudara, a 18 povređeno.
Ove godine, umesto tradicionalne čestitke, iz „Sloge“ pozivaju rudare širom Srbije koji smatraju da uslovi u jamama nisu bezbedni i da im je život ugrožen, „da ne prihvataju opravdanja i razloge za koje i sami znanju da su besmisleni i da su im životi silaskom u nesigurna okna i jame ugroženi“.
Ogromna tuga je kada rudar, odnosno rudari poginu na radnom mestu zarađujući koru hleba za sebe i svoju porodicu, ali je gorčina još veća kada institucije države, poput tužulaštva u Aleksincu donesu sramnu odluku da nema osnova za pokretanje krivičnog postupka protiv bilo kog lica, tvrdeći da nema elemenata nekog od krivičnih dela koje se gone po službenoj dužnosti – kažu u „Slogi“.
Iz „Sloge“ pozivaju rudare da se organizuju u sindikate i stanu sa radom poput rudara u Senjskom rudniku 6. avgusta 1903. godine.
Velika je sramota da su uslovi u srpskim rudnicima 100 godina kasnije i dalje očajni da je rudarima bezbednost na radu ugrožena, a zarade nedostojne osnovne potrošačke korpe. Borba rudara za život, zdravlje i bolje uslove rada mora biti veća motivacija od borbe vlasnika za profit – kažu u „Slogi“.
Podsetimo, 8 rudara je nastadalo, a 21 je povređen u rudniku Soko, pa je 2. april bio proglašen Danom žalosti. Iz Ministarstva su ranije naveli da su se nastradili ljudi ugušili zbog visoke koncentracije metana.
Iz Tužilaštva u Aleksincu su saopštili da nema osnova za pokretanje krivičnog postupka. Kako je tačno došlo do nesreće, još nije saopšteno, a iz Tužilaštva kažu da bi informacija o uzroku nesreće mogla da bude objavljena sredinom avgusta.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0