Loša finansijska situacija, cenzura i autocenzura, pritisci, nedostatak solidarnosti i sindikalnog udruživanja samo su neki od probelma kojih se novinari i udruženja prisećaju 3. maja, na Svetski dan slobode medija.
Nezavsno udruženje novinara Srbije poziva sve novinare i medijske radnike da se suprostave unižavanju profesije i podsećaju “da su uloga i cilj medijskih poslenika slobodno i odgovorno informisanje javnosti, a ne ispunjavanje želja političkih i ekonomskih moćnika”.
Država i vlast su dužni da novinarima i medijima u Srbiji obezbede uslove za slobodan rad u interesu građana, bez pritisaka i cenzure. Medijsko zakonodavstvo mora zaživeti kako bi se stvorili neophodni uslovi za slobodu informisanja, kao i za slobodnu i fer utakmicu na medijskom tržištu – pišu iz NUNS-a.
Ukazuju na sve dublje siromaštvo novinara i otpuštanje na stotine njih samo u prošloj godini, a posebno skreću pažnju na “ponižavajuće niske zarade” koje se isplaćuju.
Sa njima se slaže i niška novinarka Zorica Miladinović koja kaže da je upravo zbog takvog stanja u medijima današnji dan za saučešće, a ne za čestitanje.
Situacija u medijima je izuzetno teška. I u Srbiji i u Nišu su mediji u lošoj finansisjkoj situaciji. Izloženi su cenzuri, među novinarima postoji i autocenzura i nema sindikalne zaštite. Kad malo bolje razmislimo, malo se razlikujemo od radnika “Jure” o kojima ovih dana pišemo – rekla je Miladinovićeva.
Da bi se nešto promenilo na bolje, kaže ova dopisnica lista “Danas” iz Niša, neophodna je promena političkog, zakonskog, pa i društvenog ambijenta.
Deo odgovornosti snose i sami novinari, medijske kuće i novinarske organizacije i sindikati. Nismo dovoljno solidarni. Nismo dovoljno spremni da insistiramo na ostvarivanju svojih prava. Uglavnom ćutimo o gomili problema koje naša profesija ima – rekla je Miladinovićeva.
Svetski dan slobode medija obeležava se 3. maja svake godine, a ovaj datum ustanovljen je na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija sa ciljem da se podigne svest o značaju slobode štampe i podsete vlade država da je njihova dužnost da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja, zagarantovano članom 19 Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima.
Osnovni činilac slobode medija je slobodan novinar, podseća zaštitnik građana Saša Janković. On kaže da to znači da je novinar između ostalog i fizički bezbedan, te ekonomski i socijalno, radno zaštićen.
Medijske slobode su nazadovale i imamo sve razloge da kao društvo budemo zabrinuti. U Srbiji, ali i šire, sloboda medija uzmiče pred netransparentnim političkim, ekonomskim i ličnim interesima i sve veći broj novinara postaje prosti izvršilac tuđih namera, bez stvarne mogućnosti da se tome usprotive, da poštuju novinarske standarde, a ne izgube posao – kaže Janković.
On poziva i same medije i novinare da se pridržavaju najviših standarda svog posla i uvek poštuju prava svih ljudi o kojima pišu.
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) vršio je četvorogodišnju analizu medija u Srbiji, uz razgovore sa medijskim radnicima, novinarima i građanima. Na Dan slobode medija kažu da su informativni mediji u Srbiji dobili novi tip.
Imamo medijske servise društva, advokate ili zagovarače, tabloide, biltene i specijalitet srpske medijske tranzicije – perjanike. To su mediji koji pozitivno i nekritički izveštavaju o vlasniku medija ili/i onome koje u interesnoj vezi sa vlasnikom medija uključujuči i vlast, odnosno vrši medijske odmazde prema onima koji su politički, ekonomski suparnici, protivnici, kritičari vlasnika medija ili sa njim povezanim lica uključujući i vlast – kažu u BIRODI-ju.
Taj novi tip medija, kažu u ovoj organizaciji, upravo oslikava ono na šta novinari ukazuju u njihovom danu.
Zbog toga BIRODI insistira na stvaranju medijsko-civilne koalicije koja će zagovarati javni interes, kako u realizaciji postojećih zakona, tako i prioritetno u izradi nove Medijske strategije “čiji će sadržaj i primena zbog opisanog stanja za slobodu medija u Srbiji biti sudbonosna”.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Нема потребе за тих 5 минута, прошле године је влада Србије у сарадњи са „медијском коалицијом“, чији је члан и НУНС, извршио је доживотну громогласну тишину свих медија у Србији.
Jedini garant medijskih, ali i gradjanskih sloboda uopste, su izgradjene i stabilne institucije drustva: ne samo sudstvo, policija i slicno, nego i politicke stranke – konkretno demokratske, liberalne stranke. Nasi mediji se godinama utrkuju u ponizavanju oslabljene demokratske opozicije i tako sami sebi kopaju jamu. „Svi su isti“ je postalo mantra, sa tuznim posledicama: losa vlast, nema sloboda!
Biće,biće neke godine,pa i pre