Od 77 prijavljenih kandidata na konkursu za uslugu ličnog pratioca, 46-oro dece ostvarilo je pravo za tu uslugu. Njih 27 je na listi čekanja i njima će usluga ličnog pratioca biti dostupa ukoliko se lista pomeri ili se obezbede dodatna finansijska sredstva. Iz organizacije “Nauči me” kažu da roditeljima ostaje da se nadaju da će Grad obezbediti novac.
Objavljena je preliminarna rang lista kanditata koji su ostvarili pravo na uslugu ličnog pratioca, koja bi trebalo da počne da se primenjuje od ponedeljka, 6. februara.
Pravo na uslugu ličnog pratioca, koji će deci sa invaliditetom pomagati u obavljanju redovnih školskih aktivnosti i socijalizaciji, ove godine imaće 46-oro dece, za 11 više u odnosu na prošlu. U slučaju da dođe upražnjenja mesta ili do obezbeđenja dodatnih finansijskih sredstava, pravo na tu uslugu ostvariće i neko od 27 kandidata koji se nalaze na listi čekanja.
Iz ogranizacije “Nauči me” ranije su upozoravali da su roditelji dece sa invaliditetom ili poteškoćama u razvoju u neizvesnosti dok čekaju rezultate, a Bojana Pucarević iz te organizacije sada kaže da su roditelji i dalje u neizvesnosti, jer im je ostavljena mogućnost da će se nešto promeniti.
Negde je obećano onima koji su se našli ispod crte da će se sa rebalansom budžeta možda izmeniti situacija, odnosno da će se možda lista proširiti. Roditelji nemaju nikakvu potvrdu da će se to zaista desiti i kada će se to desiti, pa im ostaje samo da se nadaju – kaže Pucarević.
Ona dodaje da roditelji već izražavaju nezadovoljstvo i da se pitaju kako će njihova deca od ponedeljka ići u školu.
Čim su roditelji došli do dela da predaju zahtev, znači da je neki tim stručnjaka procenio da je njihovom detetu potrebna ta usluga. To su deca kojima je usluga potrebna pre svega da bi bila uključena u proces obrazovanja. Roditelji se sada pitaju kako će njihova deca ići u školu, a vidimo da će mnogi morati da čekaju ili uopšte neće ostavriti pravo na uslugu ličnog pratioca – ističe Bojana Pucarević.
Grad Niš je u odnosu na prošlu godinu, za personalne asistente i lične pratioce obezbedio 5 miliona dinara više u budžetu, pa se sada za te usluge izdvaja 15 miliona dinara. Organizacija “Nauči me” kroz projekat “Zaprati pratioca” prati stanje i u drugim mestima, pa Bojana Pucarević kaže da su primetili da pojedini gradovi manji od Niša izdvajaju više sredstava, pa samimim tim imaju više ličnih pratilaca.
Iako se govori da smo mi grad koji pruža besplatne socijalne usluge, vidimo da to nije tako. Najavljivano je da će “Mara” preuzeti ovu uslugu, ali “Mara” još uvek nema licencu za pružanje ove usluge pa će to i dalje raditi privatne agencije. Trenutno je ovoliki broj ličnih pratioca jer su oni pristali da rade za iznose manje od minimalca, ali je pitanje koliko ima ljudi u gradu koji su motivisani da za tako mali iznos obavljaju ovu uslugu – ističe Pucarević.
Organizacija “Nauči me” se zalaže za kreiranje jedinstvene baze podataka o deci sa teškoćama u razvoju ili invaliditetom u Gradu Nišu na osnovu kojeg bi predstavnici lokalne samouprave donosili odluke u vezi sa socijalnim politikama. Bojana Pucarević naglašava da bi se time sprečile situacije u kojima bi pojedina deca ostala bez usluge ličnog pratioca i dodaje da institucije moraju da uključe roditelje u donošenje odluka koje se tiču njih i njihove dece.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Nema veze, moćiće bar da gledaju Kup Radivoja Koraća
Proverite, kako je moguće da Novi Sad ima izdvojeno 256miliona za lične pratioce, a Niš odrešio kesu pa rešio da poveća sa 10, na 15!? 25puta manje!!!!! Nije mi jasno, jel Novi Sad preseljen u Švedsku?????
Specijalcima po 300.000 plata plus dodaci. Normalno da nema
Sramota, za kakve se gluposti daju pare i to tajno. Za ovakve stvari ne bi ni smelo da ima konkursa, već pomoći svakom kom je potrebno, pogotovo deci.
Ovo treba da finansira drzava, a ne grad.Svakom detetu isto.
Ajmo da budemo realani!
Besplatnu uslugu dobijaju deca cija OBA roditelja rade!
Da li je normalno i da li smo toliko bahati da grad placa uslugu nekom da vodi njegovo dete u skolu dok on sedi kuci jer ne radi?