Dečija igrališta u Nišu: ekseri, polomljene daske i trava do kolena

autor: M. Vučić
slika 1 foto M S
Zmijarnik; foto: M. S.

Da bi sprečili da im se deca i dalje ljuljaju i klackaju na svega nekoliko metara od pruge, ubadaju na eksere koji vire iz mobilijara ili propadaju kroz pod drvenih penjalica, niški roditelji su pokrenuli inicijativu za uređenje igrališta u gradu.

Tokom leta su mnogi od njih fotografisali “problematična” igrališta, na osnovu čega su, prema rečima njihovog predstavnika Milana Stefanovića, utvrdili da ima mesta na kojima uopšte nije bezbedno da dovode decu. 

13782232 10208863348355032 390739946175214614 n
Igračke pored pruge; foto: M. S.
Kako se i na fotografijama može videti, pojedina igrališta nemaju nikakvu ogradu, a to naročito brine tamo gde su klackalice i ljuljaške na svega nekoliko metara od pruge.

Deca su ugrožena i tamo gde su igračke polomljene, pa iz njih vire ekseri i šrafovi, ili su polomljene ili skinute daske, kao što je prošle nedelje bio slučaj sa brodićem u parku “Čair” kada je kroz oštećenu “palubu” propao dvogodišnjak.

Međutim, čak i tamo gde je sa samim igračkama sve u redu, roditelji kažu da su one često “neupotrebljive posle prve kiše” jer se ispod njih nalazi utabana zemlja.

Takođe, tvrde da na mnoga mesta ne mogu da vode decu uveče jer nema osvetljenja, ali ni po jakom suncu jer često nema ni hladovine. Nema ni kanti za đubre, ni klupica da roditelji odmore, a ima i mesta koja su potpuno urasla u travu, kažu roditelji.

Kao naročit problem ističu i to što na skoro nijednom igralištu u gradu nema gumenih podloga, već je ispod igračaka goli beton.

Iz svega navedenog očigledno je da igrališta nisu rađena po standardima sigurnosti ni kvaliteta. Obišli smo igrališta u Bugarskoj, Novom Sadu, Beogradu i zaključili da se ona tamo prave od drveta i plastike, a ne metala, već sa gumenim podlogama i bezbedonosnim ogradama – navodi Milan Stefanović.

IMG 20160706 085359
Blato ispod ljuljaške posle svake kiše; foto: M. S.
Ovo ih, kaže, navodi na zaključak da firme koje dobijaju na tenderima poslove izrade igrališta nemaju standarde za tako nešto, “ne primenjuju ili nemaju potrebu da ih ispunjavaju s obzirom da Grad ili opštine od njih to ne traže”.

Problem sa sertifikatima postoji, potvrđuje većnik za sport i omladinu u Opštini Pantelej Miljan Hadžović.

Početkom godine smo imali tender od 4 miliona dinara gde smo postavili uslove da firma koja izrađuje mobilijare poseduje sve licence i nije se prijavila nijedna, a po našim saznanjima u Srbiji samo dve firme imaju sve licence i sertifikate. Na tenderu moramo da imamo minimum tri firme, a onda nemamo nijednu ili jednu, pa ispadne da je tender namešten – objašnjava problem Hadžović.

Minimum standarda, ipak, mora da postoji i da bude ispunjen, kažu roditelji. Oni traže da se tih standarda ubuduće pridržavaju svi koji postavljaju igračke, kao i da se uvedu obavezni atesti.

Zahtevaju, između ostalog, i da policija redovno obilazi igrališta, naročito noću, kao i da se uvede video-nadzor svuda gde je to moguće.


Ko je nadležan za koji mobilijar?

Brigu o mobilijarima je početkom godine od “Gorice” preuzeo “Parking servis”, koji se osim o igračkama stara i o klupama, senicima i drugom parkovskoj opremi.

Dosad su popravili neke igračke i klupe, na nekim mestima postavili nove, a sve to je, kažu, koštalo oko 5 miliona dinara. Para više nema da do kraja godine bude postavljen još neki mobilijar, a realne potrebe, kako navode, ukazuju na to da budžet za ove namene treba da bude duplo veći, „što zavisi od Grada“.

800x600 Rupa u merdevinama
Odšrafljene daske na brodiću; foto: S. P.
Ipak, kako kažu, za mobilijare koje opštinama i gradu doniraju privatne firme uopšte i nisu nadležni, tako da mnogi građani ne znaju kome da se obrate kada uoče polomljenu igračku za čiju popravku nije zaduženo ovo preduzeće.

“Parking servis” nije dobio na upravljanje od Grada mobilijare koji su donirani niti su Grad ili gradske opštine sklopile ugovor sa “Parking servisom” o održavanju ili saniranju doniranih mobilijara – kažu u ovom preduzeću.

Kada privatna firma donira mobilijar, o njemu brigu preuzima primalac donacije, kaže načelnik Opštinske uprave Medijane Saša Markišić.

U slučaju brodića, njegov vlasnik je Opština Medijana, a njega održava firma koja ga je postavila, s obzirom na to da je i dalje pod garancijom.

U garantnom roku su, kaže, i teretane na otvorenom i drugi mobilijar koje je opština na proleće postavljala, i sve dok je tako, za redovne popravke i nepravilnosti odgovoran je izvođač radova.

Što se brodića tiče, da ne bi dolazili čak iz Čačka, ja sam insistirao da mi sami probamo to da rešimo u toku dana i stavimo te dve daske, zbog bezbednosti dece. Ipak, ne možemo od njih da tražimo da poprave ono što neko namerno polomi ili rašrafi, kao što se desilo sa daskama – kaže Markišić.

On napominje da će ova opština, na čijoj je teritoriji nekoliko najvećih parkova sa velikim brojem igračaka, verovatno uskoro predati “Parking servisu” u nadležnost održavanje mobilijara.

To bi, kaže, trebalo da se desi već od novembra, a sve popravke će finansirati sama opština.

IMG 20160706 084115
Gde sesti?; foto: M. S.

Autor:
M. Vučić

Slični tekstovi

Komentari

23
  1. Deca ovih kvazi funkcionera se ne igraju na ovakvim igralistima,vazno je bilo da se pored njih slikaju u predizbornoj kampanji i da ih otvaraju!

  2. Žalosno je na kakvim igralištima naša deca moraju da se igraju.
    Evo primera možda najzapuštenijeg igrališta, Kula. Ne znam da li je pod nečijom zaštitom, pa je zato niko nit ruši, nit sređuje, ali u svakom slučaju je zgrada velika opasnost po decu i građane. Još žalosnije je što ni fudbalsko igralište i tribine pored Kule niko ne sređuje, oronulo, zapušteno i zaraslo u travu. Nekada su se sva deca iz kraja tu igrala, bilo je čak i stativa. A ljuljaške i klackalice koje su tu pored Kule takođe postavljene, polomljene su i zarasle u visoku travu.
    Sramota!

  3. Ko je polomio daske? Ako tu površinu i mobilijar na njoj mogu da koriste besplatno, zar do sada roditelji nisu osetili potrebu da se za to što su besplatno dobili oduže tako što će povremeno odvojiti delić svog novca i nekom platiti košenje trave? Zašto ono što nije naša lična svojina smatramo tuđim i o čemu ne treba da brinemo, već treba da ižvrljamo, unakazimo, zapustimo? Mi smo primitivci!

    • Bravo! Uostalom mogu i roditelji sami da pokose i da zasucu rukave. Pa sta i ja sam se ljuljala u Cairu na betonskoj ili blatnjavoj podlozi pa mi nista nije bilo. Preterali roditelji.
      To mu dojde kao pokloni mu stan, ali mu obezbedi i kucnu pomocnicu!!! Epa, ne moze!

    • Daske su lomili oni koje nepostojeće patrole komunalne i obične policije naravno nisu sprečile niti uhvatile i kaznile.

      Javne parkove nismo BESPLATNO DOBILI, plaćeni su porezima koje država rado ubire od nas na sve moguće načine,a ništa ne ulaže u njih.

      A ovo za košenje Vam je tek neopevana glupost, da privatna lica iz svog džepa održavaju nešto ZA ŠTA JE GRAD PLAĆEN i POD OBAVEZOM DA ODRŽAVA!

    • Mi smo primitivci?! Zaista?! Da sami kosimo travu na javnim površinama i budemo zahvalni Bogu i političarima što su nam to dozvolili?!
      Max, da mogu nalupala bih ti milion pluseva.

    • Bravo za gospođu. Pogodili ste večito nezadovoljne u živac. Kada bi mi sami malo pomogli u održavanju, bolje bi poštovali to što imamo. U skandinaviji roditelji organizuju akcije i ništa im ne fali jer nisu iskompleksirani.

  4. Kakve veze ima ‘Parking servis’ sa uredjenjem parkova i sl.?! Čija je to ideja?! Pa logično je i da parkovi budu u nadležnosti onog dela ‘Gorice’ koji je pripojen ‘Mediani’!

  5. Bruka

  6. Слика неписмености и некултуре простог народа који је изнедрио неспособну и бахату власт!

  7. Da rezimiramo:Parking servis se brine o mobilijarima dok ne potrosi 5 miliona, a onda kažu-trljajte si glavu.

    A otprilike isto truda uložili kao i u pravljenje novih parkinga i garaža.

    Ako ove šipke, daske i farba za njih vrede 5 mil, i jos hocete da duplirate, dajte bolje meni 80.000eu godisnje, ja cu da pravim, opravljam i još da dežuram pored njih, radije nego na birou ili sajtovima za posao.

  8. Za izradu i održavanje mobilijara napravite tender i dodelite pare privatnoj firmi.
    Za vodjenje računa o neuništavanju istih postoje komunalna i obična policija,koje,zamisli,u normalnim državama zapravo patroliraju i sprečavaju vandalizam.
    Za zelenilo i blato postoje JKP.

    Radi li ovde neko svoj posao ili vas plaćamo bezveze? Od gradonačelnika do šalteruša,sve bih vas nesposobne motkom razjurio!

    • Da ne pisemo dva puta. Potpuno se slazem.
      Prvi vidljivi signal da se nesto menja u gradu treba da bude upravo to-cistoca i urednost ulica i parkova. Jer za to vec imamo armiju ljudi koju placamo. Ne mora da bude novo ali cisto i celo(makar krpljeno) moze.

  9. Treba pogledati i ogradu terena u Vozdovoj skoli.Grad im dao,a oni ne umeju da cuvaju.Pogledajte koseve u dvoristu-tamo je parking.

    • HITNO zovi Parking servis tj. PAUKA!

  10. Mobilijari su oduvek rađeni skromno zbog manjka para za ovoliki grad. Sva igrališta uz stalni nadzor i održavanje mogu da ispune svoju funkciju. Za to nam nisu potrebna bugarska iskustva. I oni imaju par super igrališta u Sofiji a ostala su jad i beda.

  11. Gospodo,slazem se ja sa vama da je ovo uzas,imam ja unuce setam ga izvodim.Ali,pogledajmo istini u oci.Treba ovo i cuvati sto je napravljeno.Gledam igraliste u Vozdovoj skoli,pa ko treba da brine o njemu.Pa ni Prater nije nesto bezbedan i moderan.Neka se malo ukljuci i Komunalna da vidi ko to lomi i rusi.Nemoj da ocekujemo da decu izvodimo u gumene sobe,moramo i u parku da ih cuvamo.Nema para.

    • Prater je kao Pantelej i niko ne kuka.Ne mozes da dovedes dete u park,sednes u kafic i da ocekujes da je bezbedno.Za to su igraonice i to se placa.Da lome -lome,ali takve parkove treba ograditi i da imaju svoje radno vreme,klupe pored ograde i nista vise.Ko voli-nek izvoli.Valjda svaki roditelj treba i da se poigra sa detetom u parku?

  12. Ako su mobilijar ili igraliste dodeljeni nekoj mesnoj zajednici,ONDA ISTA NEKA VODI RACUNA O NJIMA.gLEDAM ONO U MZ Bjegovic-zaraslo u travu.Sto ne pokose i ne srede? Ja svakog jutra u toku leta iznosim tobogan,klackalicu,kucicu,golove i ljuljasku i stavljam na travnjak u svoje dvoriste.Kupio sam od svojih para,za moje unuce.E,to je razlika.

  13. Slusam sinoc onog momka na Tv koji se zali kako parkovi nemaju ogradu i kako on ne moze dete da ostavi tu da ode do dragstora.Ej,momak,nisi ga doveo u igraonicu,to se placa,ovo je park.Jeste sve polomljeno,ali gde su KOMUNALCI?Nocas su pobacali nekoliko korpi u Vozdovoj.Huliganima je sve isto-samo da se rusi i pravi steta,pevase i himnu oko pola tri.Da li neko ide u skolu,sve deca od oko 15-16 god

  14. Nema para,onda napravite deci cistu poljanu,ogradjenu i bez pasa lutalica pa neka se igraju,njima je vazno da jure.Ko hoce tobogane i ostale kerefeke-neka ide u igraonicu i plati.Posle 22 sata zakljucati.Deci treba prostor,a ne mobilijar,pogotovu onoj deci iz solitera.Loptu,lastis,vijacu i ko zna sta u ruke – pa u park.

  15. Polomljeno jeste,zaraslo jeste,ali preterasmo.Hocu da izvedem dete,sednem i budem siguran? Nema toga nigde.Pominjete bezinske pumpe sa jednim toboganom i klackalicom i kao to ispravno.To je prostor od trideset kvadrata i nije bas sve ok.Putujem,pa vidim.Komunalci,gde ste nocu,a roditelji,gde ste danju? Da li vam smeta kada neko od 13-14 god dodje na tobogan ili klackalicu,da li mu je tu mesto?

  16. Nisu vam valjali bane i simonovic, dvotrecinskom vecinom ste vratili crveno crne, one koji su devedesetih zavili Nis i Srbiju u crno, uveli nas u mrak iz koga nam izlaza nema…

    Sad uzivajte u plodovima svojih glasova…

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.