U gornjem delu prokupačkog naselja Garić sa 320 domaćinstva i oko 1.500 stanovnika, od kojih je bar 500 dece, već 40 godina živi se bez pijaće vode.
Iako su se godinama unazad obraćali lokalnoj samoupravi koja bi trebalo samo da napravi pumpnu stanicu i da ih priključi na gradsku mrežu, još uvek su svi „gluvi“ za njihove apele.
U 21. veku jedno do najvećih prokupačkih naselja ima samo tehničku vodu, sa kojom je nemoguće prati ni veš, a za kuvanje i piće kupuju vodu.
Građani su još 1973. godine napravili rezervoar i sproveli cevi do kuća i snabdevaju se vodom iz dva izvora i Dobrotićke reke, koja većim delom seče planinske puteve koji se spustaju do naselja. U Organizacionom odboru naselja koji vodi računa o ovom rezervoaru kažu da svi građani paušalno plaćaju tu vodu i da na računu imaju 600.000 dinara, pa su spremni i da učesvuju u priključenju na gradski vodovod, ali da do sada lokalna samouprava nije bila raspoložena da se reši ovaj problem.
– Potrebno je samo da se napravi pumpna stanica i potisni cevovod do našeg rezervoara kako bismo dobili gradsku vodu. Od toga bi svi imali koristi, posebno Javno komunalno preduzeće „Gradski vodovod“ koje bi godišnje, na ime utrošene vode, samo kod nas imalo prihod od 1,8 miliona dinara. Ipak, uvek kada smo im se obraćali, nailazili smo na ćutanje – kažu u Organizacionom odboru ovog naselja.
Prema našim saznanjima, za kompletan posao potrebno je oko 7 miliona dinara.
Predsedniku Opštine Miroljubu Paunoviću (SPS), koji sa novinarima komunicira isključivo putem mejlova, u ponedeljak smo poslali mejl sa pitanjem da li postoji mogućnost da se ovo naselje priključi na gradsku vodovodnu mrežu, ali nam on još uvek nije odgovorio.
U prokupačkom „Vodovodu“ potvrđuju da je potrebna samo pumpna stanica, ali da lokalna samouprava ništa ne može da učini sve dok se ne napravi projektna dokumentacija. Čak i tada, s obzirom da nisu planirani budžetom, novac za ovu investiciju se ne može pronaći.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
„već 40 godina živi se bez pijaće vode“
kako bre to do tada su imalu vodu ?
ili sta !!!
Драги Мујо имамо ми воду последњих 40 година, али то је техничка вода, а не вода за пиће, коју нажалост и ми сами пијемо, иако је у почетку била бистра .
Nekada je to bila najbolja voda sa planinskih izvora sve dok dobroticka reka nije prikljucena. Mersi korps dao pare za radove na preciscavanju vode, pare pokradene a narodu ostala tinja.
Ok,ipak ima razloga da bude najgore naselje u Prokuplju,40 godina? Šta bre 40 godina,kada bi se računalo koliko je osoba zdravstveno uništeno zbog vode ništa se tek ne bih promenilo.
А јој, људи моји па је ли ово могуће?!
Да вам није чика Јова Змај на челу одбора крив за ово?
Ја бих рекао да јесте, а и ви сами са њима што их трпите и оде маст у пропаст.
И ЈА КРИВИМ И САМОГ СЕБЕ!