Sa mnogo ispričanih istraživačkih priča, reportaža, intervjua i dokumentarnih filmova koji su ostavili značajan trag u vremenu koje nimalo nije bilo naklonjeno manjinskim medijima, redakcija dimitrovgradskog dvojezičnog portala FAR ulazi u sedmu godinu postojanja. Svoj 6. rođendan obeležavaju, kako kažu, sa željom i nadom da će godine koje predstoje biti još uspešnije i doneti daleko bolje uslove za normalno medijsko izveštavanje u interesu bugarske nacionalne manjine u Srbiji i svih građanki i građana, bez obzira na verske i nacionalne razlike.
1. marta 2016. godine krenuo je sa radom portal koji svakodnevno izveštava na srpskom i bugarskom jeziku, a kako kažu u redakciji tog portala, prošli su trnovit i težak put opstanka na medijskoj sceni sa puno barijera i prepreka.
Vreme nije bilo naklonjeno manjinskim medijima, medijima civilnog društva i svim medijima uopšte koji se bore za objektivnu, nepristrasnu i profesionalnu žurnalistiku bez političkog uticaja, tabloidizacije i senzacionalizma. Negovanje tradicije, jezika i kulture bugarske zajednice u Srbiji i stvaranje multikulturalnog mosta između Srbije i Bugarske bila je i ostaće jedna od glavnih misija FAR-a – kažu u redakciji.
Punih 6 godina redakcija stacionirana u Dimitrovgradu informiše građane i građanke te opštine, ali i Bosilegrada, Pirota, Babušnice, Zvonca, Vranja, Niša, Beograda, Pančeva, Ivanova, Novog Sada i drugih sredina gde žive Bugari u Srbiji, kao i auditorijum u Bugarskoj i regionu.
FAR je postao prepoznatljiv kao medij koji neguje vrednosti bugarske zajednice u Srbiji na način koji povezuje i ostale nacionalne manjine i većinski srpski narod, sa porukom da se može živeti u zajedništvu i promovisanju istinskih ljudskih vrednosti. Boreći se za pošteno novinarstvo od samog početka FAR se nada da je značajno doprineo da se mnogi istorijski stereotipi i predrasude prevaziđu i da se krene putem koji se značajno razlikuje od podvlasnih, zavisnih i ucenjenih medija – kažu u FAR-u.
Kako kažu, celokupna ekipa FAR-a se suočavala sa mnogim preprekama i nepravdama – uglavnom namešteni medijski konkursi i nepravedna raspodela novca, politički pritisci, ucene i suptilno narušavanje ugleda FAR-a od strane pojedinih političara. Ipak, na svom medijskom putu, objašnjavaju, FAR nije posustao i potrudio se da zaista ostane svetionik poštenog i objektivnog novinarstva, računajući i greške.
Okupivši tim iskusnih, ali i mladih novinara, snimatelja, montažera, dizajnera, administratora, filologa i kreativnih ljudi, udruženje građana “Emblema”, Internet Portal FAR, FAR TV i časopis za decu i mlade FARČE su trasirali jedan deo medijske sfere u Srbiji sa nadom da će se i drugi mediji osloboditi stege i straha i krenuti istim putem koji osvetljava jedan svetionik na moru. Taj svetionik je putem sajta, društvenih mreža i Jutjub kanala obasjao naše medijsko more i dao tračak svetlosti u mračnom tunelu – kažu iz FAR-a.
Poručuju da će se potruditi da ulazeći u sedmu godinu postojanja i dalje budu i ostanu u službi njihovog auditorijuma i vernih pratilaca u Srbiji, Bugarskoj i regionu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0