Iako je poskupelo za oko 9%, direktor niške Toplane Predrag Milačić kaže da je grejanje u Nišu jeftinije u odnosu na druge gradove u Srbiji. U poređenju sa drugim većim gradovima u Srbiji, Niš ima niže cene grejanja, ali i manju prosečnu platu. Milačić najavljuje i da će Toplana krenuti već od 1. oktobra sa grejanjem ako bude hladno.
Od 1. oktobra kreće obračun po novim cenama, a građanima će uvećani računi stići u novembru. Direktor Toplane Predrag Milačić građanima poručuje da ne treba da ih plaši poskupljenje.
Mi jesmo u fiksnom delu poskupeli na početku ove grejne sezone, ali pozivam sve naše korisnike da provere cene u drugim gradovima u Srbiji i da se uvere da smo jeftiniji od drugih – kaže Milačić.
Odlukom Gradskog veća varijabilni deo na računima za grejanje smanjen je sa 7,76 dinara na 7,07 dinara po kilovat satu. S druge strane, fiksni deo je skuplji i umesto 29,42 dinara po metru kvadratom, ta stavka će se naplaćivati 37,38 dinara.
U Srbiji 60 gradova i opština ima daljinske sisteme grejanja, a niška Toplana je jedna od retkih u Srbiji koja je uoči grejne sezone povećala cenu svojih usluga, drugi put ove godine.
Za razliku od Nišlija, Leskovčani ne treba da očekuju poskupljenje jer je gradska vlast najavila da će cene ostati iste – fiksni deo će plaćati 37,64 dinara, varijabilni 6,35.
Ni u ostalim većim gradovima na jugu Srbije, nisu najavljena poskupljenja – stanovnici Pirota fiksni deo na računima za grejanje plaćaće 29,49 dinara, a varijabilni 10,65. U Vranju fiksni deo grejanja biće i ove godine 34,10 dinara po metru kvadratnom, a varijabilni 7,30 po kilovat satu.
Poskupljenje mogu da očekuju Beograđani jer su Beogradske elektrane predložile da cena varijabilnog dela bude povećana sa 7,33 dinara po kilovatsatu na 7,75 dinara. Cena fiksnog dela za stambeni i poslovni prostor biće povećana sa 4.862, dinara po kilovatu godišnje, na 5.456 dinara, ako Sekretrijat za energetiku odobri njihov zahtev.
Građani Subotice godinama unazad imaju najjeftinije grejanje u Srbiji, a tako će biti i ove sezone jer Subotička toplana ne planira da poveća cene grejanja – varijabilni deo je 6,67 dinara po kilovatu satu, a da je fiksni deo u ukupnoj ceni 35,9 dinara po kvadratu.
Inače, prema poslednjim podacima iz juna ove godine prosečna plata u Nišu bila je 92.427 dinara, skoro 30.000 manje nego u Beogradu gde su građani prosečo primili 121.353 dinara. Na krajnjem severu zemlje, u Subotici, prosečna zarada je 86.850 dinara, dok od svih gradova na jugu Srbije najveća prosečna plata zabeležena u Pirotu – 93.322 dinara, što je za oko 20.000 dinara više od prosečne zarade u Leskovcu i Vranju.
Grejna sezona zvanično počinje 15. oktobra, ali u zavisnosti od vremenskih prilika radijatori mogu biti topli već od 1. oktobra.
Toliko je različita temperatura bila prethodnih nekoliko godina, da smo nekad morali da počnemo 3. oktobra u potpunosti, a nekad tek 27. oktobra. Ako 15. oktobra bude temperatura kao što je trenutna, nećemo otpočeti sa grejanjem. Ukoliko bude hladnije, već od 1. oktobra po lokalnoj odluci možemo da startujemo sa grejanjem – kaže Predrag Milačić.
Dodaje da je Toplana obezbedila dovoljne količine energenata za zimu, a u skladištima imaju zalihe za više od mesec dana.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Dokle vise te logičke greške i pogrešne analogije. Grejanje je skupo i još poskupljuje. Sesto poskupljenja za godinu dana, a energenti jeftiniji…
6 godina nesmenjivi SPO-ovac koji pojima nema o termoenergetici.
Pogledajte mu struku.
Ali, izgleda da je SPO-ovac mnogo već MAHER od svih SNS – ovaca u gradu.SNS nema ni takvog.Koji poima nema, nego su još gori.
Pliva čovek.
Zna sve stilove.Koristi totalno nesposobnu bulumentu koja „rukovodi“ gradom i javnim preduzećima.
Zasto je ovaj još uvek direktor? Pljackaši naroda u zatvor a ne da sole pamet.
Napolju je 20 stepeni, subjektivno 10, a u stanovima ispod 10, a oni se prave ludi. Bitno je da dižete cene za sve. Usluga nula… Putine stisni dugme
Pa ovce su za šišanje. Svima je dobro, niko ne izlazi na ulice..
Još da poskupi, malo je to.
Slažem se stobom, deri dok možeš tražili su gledaju. Ma 300 din treba po kv/m. Jel ono sad vreme za šišanje ovaca.??
Ko je i kakav je, ciji je, odakle je, sada je nevazno! Kradjom izbora, sekta je bez ikakvog vida otpora dosla do vlasti! Nije ovo nista, tek ce doci nove cene, standard ce vrtoglavo padati. Posle glasanje, nema kajanje!
Šta priča bre ovaj, ako je pojeftinio gas koji je glavna stavka, šta je poskupelo u održavanju da digne cenu 20% ????
Znači da su nesposobni…..
od vremena eksperta Dinkića se tamo udomljavaju kadrovi
Da dobro provere svoje račune od kako se grejemo po utrošku,ZAŠTO!? Zato što varijabilni ostatak duga iz Januara,Februara,Marta…Treba da se raspodeli na Jun,Jul i Avgust a oni izaberu najveći ostatak duga iz zimakog perioda i raspodeljuju ga fiksno u letnjim mesecima…Ovog leta su i naglasili da naplaćuju ostatak za Januar i celog leta smo plaćali ostatak iz Jan jer je tad bila najveća potrošnj
Poskupelo za godinu i po 40% cetvrto ili peto poskupljenje
Svi bukvalno trebaju da iskljuce centralno grejanje u stanovima, pa da vidimo onda ko bi vam placao vase lazi. Sram vas bilo bre vise!!!
Korisnici samo formalno imaju pravo da se odjave sa daljinskog sistema grejanja ali u praksi ne mogu to pravo i da ostvare.
I treba još da poskupi,da se nakradu alavi .Sami smo krivi
Apsolutno netačno. Pedja Milačić je odličan Direktor. Ne zaboravite kakva je situacija bila pre njegovog postavljanja za direktora. Protesti „Udruzenja skupstina stanara“, cena grejanja za garsonjeru 30K dinara (ono jedne godine). Čim je postavljen za mesec dana je spustio cenu, napravio bolju formulu za raspoređivanje na 12 meseci. Radio je u korist građana. Pedja je čovek koji nije iz te priče.
Ma…Mojsije!
Govorim istinu. Raspitajte se malo ko je Pedja Milacic i kakve poslovne rezultate ostvaruju firme – od privatnih do javno – komunalnih preduzeca – koje je on organizovao i vodio. Da je pravde i postenja, bio bi mnogo vise nego sto jeste danas. A to sto nije menjao stranku, kao svi drugi, nego je ostao u SPO – koji vise ne postoji, bez interesa – je kvalitet koji vise ne postoji kod bilo kog!
У преводу – зезамо вас у мозак али не толико колико би могли.
Malo je,poskupite 100 posto,sisajte ovce.
1. Treba ugasiti Toplanu i vezati sve zgrade dirktno na gas. Da se ne grejemo na vruću vodu nego ga gas.
2. Ako je Toplana iskazala dobit za prošlu godinu zašto onda grejanje uopšte poskupljuje! Toplana treba da je u službi građana, a ne da ostvaruje veću dobit.
Pedja je, ne gledajući politiku, stručan, kulturan, obrazovan, elokventan itd. To svi znaju koji ga lično poznaju, moj kolega sa fakulteteta, bravo.
Za VIII sprat moje zgrade nije sporna cena grejanja već kvalitet.Od 8 stanova troje vlasnika se zahvalili Toplani na usluzi a ostalih petoro muku muči od kako nam je Toplana preuzela kotlarnicu.Zanimljivo je da jedan od odbeglih radnik Toplane.
Sta je poskupelo ubkalkulaciji. Zovite inspekcije. Ima ko ce da zove
Ne mogu da shvatim, da građanima nije jasno da je cenovnik Toplane falsifikovan kako bi se naplatilo više novca. Prodajna cena kwh je konačna sa svim dažbinama i porezom. Kako se isporučena količina kwh meri kalorimetrom obaveza svih korisnika u zgradi se dobija množenjem isporučene količine kwh pomnožene sa prodajnom cenom za kwh (sa PDV od 10%) i taj iznos je nazvan VARIJABILNI DEO i on je STVAR
STVARNA obaveza korisnika. FIKSNI deo je REKET (ustvari akontaciona kupovina kwh , ali Vlast neće da prikaže obračun jer tada ne bi mogla da krade. Zato je prozvala reket FIKSNI TROŠAK: Probudite se jer ovako će te uvek plaćati reket koji ne koristi Toplana već Gradska uprava i to je skriveni drugi porez na imovinu stana
U Nišu ima nekoliko javnih komunalnih preduzeća ali ni za jednog drugog direktora 95% građana ne zna ni ko su niti se oni javljaju da korisnicima nešto objasne jer u njihovim uslugama nema nekih velikih problema.Eto,g. Milačić ima potrebu da nam često nešto pojasni a na rad Toplane ima najviše primedbi korisnika.