Zbog povećane populacije divljih svinja na području Lovačkog udruženja Niš sve je više i krivolovaca, upozoravaju lovočuvari.
Od početka prošle godine iz ovog udruženja je zbog krivolova podneto 8 krivičnih prijava, a poslednja od njih napisana je pre samo desetak dana. Tada su dve osobe zatečene „u čeki“ na Kameničkom visu.
– Lovočuvar je vršeći kontrolu u takozvanom reviru 1 uočio dve naoružane osobe na nelegalnim čekama. To znači da nisu bile prijavljene Lovačkom udruženju i da su bile pravljene sa namerom krivolova – kaže predsednik Lovačkog udruženja Niš Bratislav Ćirković.
On dodaje da je zatečene osobe lovočuvar prepoznao i identifikovao, posle čega je Lovačko udruženje protiv njih podnelo krivičnu prijavu.
– Jedan od njih je N. Đ, član Lovačkog udruženja poznat kao lovac na divlje svinje. Nisu imali potrebne dozvole za lov i bili su naoružani. Lovočuvar je pozvao kolegu koji je došao sa policijom, a oni su zatekli i džip u vlasništvu N. Đ. Ne znamo šta je policija dalje preduzela – dodaje Ćirković.
On dodaje da je važno da i policija i tužilaštvo preduzmu sve što je u njihovoj moći da bi se krivolovu stalo na put.
Ovakve situaciju su, po njegovom mišljenju, sve češće jer su i lovci primetili da je na terenima koje gazduje Lovačko udruženje Niš divljih svinja sve više, a to je, kako kaže, rezultat dobre prihrane i discipline u lovištu.
– Divlja svinja je ovde prihranjena sa 20 tona kukuruza. Uz to, prisutna je stalna kontrola i prisustvo lovočuvarske službe. Ipak, potrebne su i reakcije policije i tužilaštva. Nadamo se da će posle naše poslednje prijave tužilaštvo reagovati i da ćemo stati na put tom krivolovu – očekuje Ćirković.
On objašnjava da je za krivolov predviđena zatvorska kazna do 3 godine, ali da ne zna za slučaj da je ona ikome izrečena.
Neki od postupaka pred tužilaštvom još su u toku. Prema Ćirkovićevim saznanjima, u onima gde su osobe u lovu zatečene u nedelju, kada je lovni dan i lov dozvoljen, ali bez potrebnih dozvola i papira, uglavnom je krivično gonjenje zamenjeno uplatom novca u humanitarne svrhe.
Lov na divlje svinje na području Lovačkog udruženja Niš čekanjem dozvoljen je od 1. jula do 1. septembra, a od 1. septembra do 31. januara dozvoljen je lov sa kerovima. Tada za divlje svinje počinje lovostoj, dok je u februaru dozvoljeno loviti samo primarne predatore – vuka i šakala.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
bilo je krajnje vreme da neko javno kaze da kazne protiv lovokradica u mnogome zavise od pravosudja. Isto kao sto policija uhapsi prestupnika podnese prijavu i slucaj prosledi pravosudju tako i lovocu
Kad bi policija radila svoj posao i oduzimala oruzje svim prestupnicima krivolova ne bi bilo, a ne da pojedinima i pored krivicnih prijava ne oduzimaju oruzje!
Ako su ih prepoznali, znaci da su bili clanovi. Mozda su digli cene pa ne mogu da plate. Kad bi tako sankcionisali i one koji nose oruzje bez dozvole nadlezni.