Sadnja i berba voća i povrća, pravljenje ukrasa i suvenira i ukrašavanje raznih predmeta – neke su od aktivnosti u učeničkoj zadruzi “Nadeždine pčelice” u kojima već godinu i po dana učestvuju đaci Osnovne škole “Nadežda Petrović” u Sićevu, ali i njihovi roditelji i nastavnici. Trude se da tako kod dece razvijaju radne navike, preduzetnički duh i kreativnost.
Ukupno je 100 zadrugara, među kojima ima dece, roditelja i zaposlenih u školi, a do sada su u okviru poljoprivredne sekcije sadili krompir, pasulj, šljive i tikve na njivama u Sićevu, ali i Ostrovici, gde je izdvojeno odeljenje.
Deci zanimljiva poljoprivredna sekcija; foto: Učenička zadruga „Nadeždine pčelice“Bio je konkurs Ministarstva prosvete gde smo aplicirali. Želeli smo da realizujemo projekat podizanja zasada šljiva i dobili smo sredstva, oko 200.000. Tim sredstvima smo nabavili motokultivator, trimer, sadnice šljiva, makaze za orezivanje i svu opremu koja nam treba da taj projekat realizujemo, to smo realizovali u novembru – kaže direktorka zadruge “Nadeždine pčelice” Maja Stanković.
Kada je reč o kreativnoj sekciji, koriste razne materijale, kao što su karton, pleksiglas i šper-ploča, pa su do sada ukrašavali flaše, kutije i lejke, a pomoću laser mašine prave i priveske.
Stanković objašnjava da se tako trude da kod dece razviju radne navike, kreativnost i preduzetnički duh, pa ono što naprave prodaju na izložbama i kupuju materijal za nove aktivnosti.
Prema njenim rečima, odlučili su da zadrugu nazovu “Nadeždine pčelice” kako bi sledili put čuvene slikarke, ali i kako bi bili vredni kao pčele.
Timski rad i druženje privukli su učenicu šestog razreda Adaletu Musić da učestvuje u aktivnostima zadruge, a do sada joj je najzanimljivija bila berba.
Učenica osmog razreda Ljubica Živković kaže da se rado druži sa ostalim zadrugarima i uči nove stvari, a najviše voli da se u društvu bavi dekoracijom.
Pomažu im roditelji i nastavnici; foto: Učenička zadruga „Nadeždine pčelice“Stanković navodi da decu dosta zanima i rad na laseru jer im je zanimljiv taj vid tehnologije i dodaje da je uloga roditelja najpre da deci pruže podršku, a oni koji imaju vremena uključuju se u izradu suvenira i ukrasa, kao i u sadnju voća i povrća.
Majka jedne učenice Snežana Živković zadrugu vidi kao priliku da roditelji više vremena provode sa decom, ali i da svi zajedno uživaju u prirodi.
Pokazujemo deci da je potrebno uložiti trud i rad, i to u tačno određeno vreme, kako nalaže poljoprivredni kalendar, a priroda nas na kraju nagradi. Kroz kreativnu radionicu deci smo pružali podršku tako što smo rado kupovali njihove radove, koji, osim što su interesantni, imaju i praktičnu primenu. Tako smo im pokazali da mogu da budu u isto vreme kreativni i preduzetnici – objašnjava Živković.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Isto kao I đaci iz srpskog Vatikana ( čitaj: Beograd).
Ohrabrite se, pa kometarišite i nešto pozitivno.
Bravo za „Sićevačke pčelice“.
‘оће ли професори и пластеник да им се направи пошто им је мала количина рода овако. И тако све однесу, а деци ништа не оставе. Срамно!