Đaci u Nišu imaju besplatan prevoz, ali do Niša mesečnu kartu plaćaju preko 10.000 dinara

20210803 094336 scaled
Izmeštanje najavljivano više puta do sada; ilustracija; foto: JV / Tamara Radovanović

Da bi došli do Niša, gde za sve đake besplatan javni gradski prevoz, deca iz okolnih opština koja pohađaju školu u Nišu moraju da izdvoje i do 14.000 dinara za mesečnu autobusku kartu. Roditelji, koji imaju plate ispod republičkog proseka, žale se da izdvajaju veliki novac za prevoz, a oni sa više đaka u kući taj iznos moraju da i dupliraju.

autobusko stajalište
U Nišu imaju besplatan prevoz, ali do Niša plaćaju; foto: T. R.
Deca koja žive u Gadžinom Hanu, manje od 20 kilometara udaljenom od Niša, i koja pohađaju nišku srednju školu, da bi došli do škole autobusom Niš ekspresa moraju da plate mesečnu kartu 9.680 dinara. Iako kada dođu u Niš, od ove godine imaju pravo na besplatan gradski prevoz koji mogu da iskoriste od autobuske stanice do škole, roditelji se žale da moraju da izdvoje veliki novac da bi decu uopšte poslali u školu.

Svaka čast što su uvedene besplatne kartice za osnovce i srednjoškolce, deca i treba besplatno da se voze. Ali šta je sa decom koja žive u Gadžinom Hanu i drugim okolnim opstinama, a u Nišu idu u školu? Mi konkretno plaćamo prevoz preko 19.000 dinara za dvoje dece, a udaljeni smo od grada samo 15 minuta. Da ne spominjem da pored tih para, deca treba da se opreme za školu, a tu je i užina i sve ostalo. Takvih učenika i nema mnogo, ali kao da su manje vredni, svi su ih zaboravili – kaže jedna majka.

Iako Niš ekspres, koji ima najviše polazaka ka okolnim opštinama, daje popust za sve đake od 15%, cene mesečnih karata su oko 10.000 dinara. Najjeftinija karta je od Doljevca, oko 16 kilometara udaljenog od Niša i ona za đake košta 8.190 dinara. Sledi za kilometar bliža Merošina, koja je za preko hiljadu dinara skuplja – 9.680 dinara.

međumesni prevoz 4
Postoji popust, ali roditeljima i dalje skupo; foto: JV
Đaci iz ostalih opština u okolini Niša moraju da izdvoje preko 10.000 dinara. Iz Svrljiga – 10.870, Aleksinca 11.800 dinara, a najviše treba da plate roditelji đaka iz Ražnja 13.900 dinara.

Osim skupih karata, roditelji se žale i na red vožnje pa kažu da poneka deca moraju tri sata ranije da krenu da bi stigla u školu na vreme, ali i da se vrate predveče jer idu autobusi.

Deca vikendom ne mogu do grada da se prošetaju jer nema autobusa, a radnim danima je zadnji u 20 sati – pričaju roditelji.

Neki od roditelja rade za minimalac koji je oko 40.000 dinara pa im jedna mesečna karta, kako kažu, predstavlja veliki udar na kućni budžet. Prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku, ljudi iz opština u Nišavskom okrugu imaju značajno manju platu od republičkog proseka koji je u junu iznosio 85.539 dinara. “Najsiromašniji” su Svrljižani sa prosečnom platom 59.409 dinara, u Gažinom Hanu prosečna plata bila je 59.683, Ražnju – 60.166, Merošini – 63.468 dinara i Doljevcu – 65.659 dinara.


Sotirovski: Karte su jako skupe

Gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski izjavila je gostujući u emisiji na televiziji Belami da Grad nema mogućnost da obezbedi đacima besplatne udžbenike pa su smatrali da će besplatan gradski prevoz za srednjoškolce pomoći roditeljima, pogotovo onima iz okolnih mesta.

To su lokalne linije gde su karte jako skupe, još ako imate obavezu da kao roditelj kupite i kartu za gradski prevoz da bi to dete došlo do svoje srednje škole, onda ste još u dodatnom problemu. Mi nismo imali pravnih osnova da toj dečici bez odluke Skupštine i bez saglasnosti državnog revozora damo mogućnost da im platimo od kuće do škole, dakle od njihovog mesta do Niša, ali smo im kao srednjoškolcima našim, koji pohađaju naše srednje škole, a nemaju boravište u Nišu, dali mogućnost besplatnog gradskog prevoza – rekla je gradonačelnica.

Dodala je da i redovni studenti, do 26 godina, ostvaruju popust od 30% na kupovinu mesečne karte za javni gradski prevoz i oni kartu za prvu zonu plaćaju 1.850 dinara, za drugu 2.460 i za treću 3.085 dinara.

Slični tekstovi

Komentari

11
  1. Prekjuce je im je bio tu vodja u okolini,trebali su da mu predoce problem,da se okupe oko njega,a ne da se skupljaju u marketima po parizer,doci ce im opet sutra,trazi podrsku za izbore,gde ce nego po okolnim selima u Nisu.I nije problem u prevozu,nego u predsednicima tih opstina,koji nisu stvorili osnovne uslove za zivot.Onaj sa nosnjom iz Svrljiga,deci ni skolovanje ne priusti

  2. Toliko o tome, koliko je ovoj drzavi i vlasti bitno obrazovanje mladih, koji su nasa buducnost! Diskriminacija na svakom koraku, nepotizam, sve moguce posasti ovog sistema i vlasti koja ga pothranjuje i odrzava. I svi si cutimo. I gutamo lekove za hipertenziju, dijabetes, srce itd.

  3. Ja imam besplatan prevoz u NY, al nemam pare da odem tamo!

  4. Ma, šta ima veze! Će se uštedi na parizer, leba, majonez, jogurt….

  5. Svrljizani najsiromasniji ali zato imaju najbogatiju UDBU. Mada to je duga prica jos iz vremena Staneta Dolanca, ali mozda neki drugi put o tome. Bitno je da imaju uvazenog poslanika Republickog parlamenta, koji podjednako dobro stroji i svinje i veprove, gdin Miletic.

  6. Sve se može rešiti, samo niko ne želi. Sremski Karlovci su posebna opština Južnobačkog okruga. A oni su deo sistema javnog gradskog prevoza u Novom Sadu i imaju beneficirane cene za određene kateogorije. Isto važi i za ostale opštine Južnobačkog okruga, deo su javnog prevoza u NS. Kako? Po istom principu tražite da tako bude i u Nišavskom okrugu u protivnom, udružite se i žalite na diskriminaciju.

  7. I to im je previse da ne izbijaju iz autobusa podjes kod lekara nece da ustanu kad je raspust puni autobusi od njih a mladi umesto da setaju oni ko gradskom prevozu

  8. Zato svi glasaju za SNS.

  9. Draga gradonačelnice, nije u redu da deci naplaćujemo toliko skupo mesečne karte. Ako već ne možemo da da im obezbedimo besplatan prevoz, a predstavljamo se kao ekonomski tigrovi, daj da nađemo modus da ta karta košta povoljno

    • Ne znam u kom smislu ti je Gradonacelnica “ draga“, ali bih hteo da kazem ovom napecenom narodu i majkama i ocevima,- Kad su bili izbori, morali ste da mislite na svoje djake,potomke, a ne da kukate,kako je,sada, njihovo skolovanje trosak za kucni budzet !

  10. Па нека мало „одреше кесу“ општине из којих ђаци долазе, „Нишекспрес“ може да за ђаке понуди јефтиније карте, а ето, када дођу у Ниш, обезбеђен им је превоз до школе.Најбоље би било да се ђацима обезбеди бесплатан превоз на целој територији Србије, наравно уз издавање документа да докажу да су ђаци или студенти.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.