20 miliona dinara je odvojeno u budžetu, a kako kaže većnica Sonja Milojković, biće potrebno još para kako bi do sledeće grejne sezone 7 kotlarnica koje su ingerenciji Grada i prešlo sa uglja i mazuta na sistem daljinskog grejanja koji kao energent koristi manje štetni gas. To je, prema rečima većnice, plan gradskog rukovodstva kako bi sledeće zime zagađenost makar malo bila manja, a apeluju i na republičke institucije da modernizuju svoja ložišta.
Iako u je u budžetu za 2021. u delu “energetska efikasnost i obnovljivi izvori energije” predviđeno manje para nego u ovoj godini, svega 14 miliona dinara, većnica Milojković kaže da je za zaštitu životne sredine naredne godine planirano 167,2 miliona dinara.
Od toga 20 miliona dinara biće utrošeno na priključenje 7 objekata na sistem daljinskog grejanja.
Izvršili smo analizu i za sve one objekte za koje smo imali mogućnost i projektno-tehničku dokumentaciju, opredelili smo sredstva i to ćemo uraditi do sledeće grejne sezone. Planirano je gašenje 7 kotlarnica koja su u gradskim ustanovama i za to očekujemo i neka sredstva iz Ministarstva – rekla je većnica.
Ona apeluje na republičke ustanove da na isti način reše i svoje zagađivače. Pre svega, kako kaže, misli na zgradu Univerziteta, ali i na još nekoliko objekata u Nišu koji i dalje koriste ugalj i mazut.
Medicinski fakultet, Ekonomski i Pravni fakultet, Studentski dom i restoran u Ulici Topličinboj 1, zgradu Železnica Srbije, Studentski dom u Velikotrnovskoj, Zavod za vaspitanje i omladine u Božidarčevoj. Apelujemo na njih kao republičke ustanove da obezbede sredstva i do sledeće grejne sezone se priključe na sistem daljinskog grejanja – rekla je većnica.
Inače, budžetski fond za zašitu životne sredine puni se od plaćanja taksi pravnih lica koji na neki način svojom delatnošću ugrožavaju životnu sredinu.
Većnica kažeda je tom fondu, za narednu godinu, ukupno 90,5 miliona dinara.
Podsetimo, Niš je poslednjih godina, u zimskim mesecima, među najzagađenijim gradovima u svetu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Dotle ce’ pocrcamo ja i moje magare!
To da bi našli načina da poskupljuju grejanje????
Bravo, šteta što nisu navedene kotlarnice da mozemo da propratimo hoce li biti mesto od tog obecanjanja.U svakom slucaju vazno da se krene.
A, gas za domaćinstva !? Ne bežite od te priče. Ili pak, ŠTITITE MONOPOL TOPLANE !?
Nisam siguran da 7 kotlarnica mogu da zamene svoje sisteme grejanja za 20 miliona dinara. Malo je to.
Нека смање лезилебовиће у канцеларијам, избаце чланове управног одбора који већ негде запопљени или имају други ЛД, или пак пензију, …па и још неке непотребне НЕраднике, менаџеа који папиролошки купује деривате када најскупљи, а не када им цене падну,…Ееее, има места уштеди и појефтињењу грејања, како и треба да буде. Али, то не одговара малом броју, а не битно што цех плаћа већина грађана.
Konačno je većnica počela da se bavi rešenjem problema ,samo još da nabroji kojih je to sedam objekata da bi bilo transparentno.
Koliko vidim navode se samo republičke ustanove po nazivu ,a gradske se ne imenuju.
Apel ne znaci nista ! Reda radi ! Kao i uvek, od toga nema nista, samo da se nesto kaze ! Zivi bili, pa videli !
Posledica svega ovoga je korupcija, a prava adresa za to je Toplana. Ništa nije slučajno i klupko se odmotava. Visoka cena grejanja je posledica uhlebljavanje partijskih kadrova i onda ima za posledicu prebacivanje na drugi nacin grejanja sto dovodi indirektno do umiranja ljudi. Ne znaju ni sami racunicu za grejanje i to vam sve govori. KORUPCIJA je jedan od glavnih razloga sto se sve desava.
Ćevabdžinice najviše zagađuju… Pričam ja 1000 ćevabdžinica u gradu potroši dnevno džak ćumura to je TONA uglja u atmosferu a vi okrećite glavu. Nije EU džabe zabranila roštilj na ćumur…
Pod hitno ugasiti kotlarnice na ugalj.Da se stane na put takvim koji nam truju decu a i nas.Nigde u EU se ne lozi ugalj.Ljudi 21 vek .Trujete nam decu
I cevapdzinice su veliki problem. Nemaju odgovarajuce filtere, to dimi na sve strane. Cevapdzinice kod gradske bolnice su bas veliki problem, prvenstveno jer se nalaze uz samu bolnicu. Interna klinika sa teskim bolesnicima je na samo par metara od njih, hirurgija takodje… Mi koji zivimo tu,mnogo puta zatvaramo prozore jer se ne dise a o brisanju masnoce koja se nalepi po njima, da i ne govorim
U pravu ste! Zivimo u trouglu. Ne znam da li je gore od Studensog doma, Medicinskog ili cevabdzinica.
To ne treba da ostane plan nego da se realizuje i kontroliše sa rokovima. Svakoga meseca treba da daju javno izveštaj šta se uradilo a „Južne vesti“ da ih podsećaju!