Docentkinji niškog GAF-a godinama ne daju da postane profesorka, ona kaže – mobing

univerzitet nis jun2019 foto jcm scaled
Kažu neki mediji pogrešno i tendenciozno obaveštavaju javnost o ovoj temi; foto: J. C. M.

Nišlijki Biljani Aranđelović matični Građevinsko-arhitektonski fakultet godinama ne dozvoljava da zvanje docenta zameni profesorskim, iako, kaže, ima sve neophodne reference. Žali se da godinama oseća zlostavljanje na poslu, kao i da je žrtva progona jer joj otac, bivši dekan GAF-a, vodi sudski spor protiv Univerziteta. Docentkinji podršku pružila i Mreža akademske solidarnosti i čestitosti iz koje kažu da je ona diskriminisana.

Dugogodišnji osećaj mobinga – tako svoj slučaj definiše docentkinja koja, kako objašnjava, 10 godina ne može da pređe u veće zvanje, ali je uspela da stekne kvalifikacije za napredovanje koje joj je ponovo uskraćeno. Dok joj sam fakultet odobrava akademsko napredovanje, odluku stopira Univerzitet.

Biljana Arandelovic scaled
I dalje docentkinja; Foto: privatna arhiva

Jasno je da moj slučaj nema veze sa zakonom, kriterijumima za izbor i akademskim pravilima, da je u pitanju čista demonstracija sile, a možda i činjenica da sam ćerka profesora u penziji koji je u četiri mandata bio dekan Građevinsko-arhitektonskog fakulteta i koji već pet godina vodi sudski postupak protiv Univerziteta. Sredinom jula sam Senatu Univerziteta u Nišu uputila prigovor na odluku Naučno stručnog veća. Odgovora još uvek nema, a moj izborni proces je ušao u trinaesti mesec iako je po zakonu predviđeno da se završi u roku od devet meseci – rekla je Aranđelović.

Doktorirala u Gracu 2009. i sa 29 godina postala je docent na GAF-u, postdoktorska istraživanja radila u Berlinu, a u Nišu predaje Savremenu arhitekturu, Arhitekturu Srbije XX veka i Umetnost i arhitekturu, na Novom Zelandu vodila letnju “Art and city” školu, bila je gostujući istraživač u Milanu, a autorka je naučnih radova u časopisima najviše kategorije, neki su detalji koje navodi u svojoj profesionalnoj biografiji.

Ipak, to nije bilo dovoljno da postane vanredna profesorka 2014, iako je imala pozitivno mišljenje i Stručne komisije i Izbornog veća GAF-a, ali je njeno napredovanje stopiralo Naučno stručno veće Univerziteta u Nišu. Pet godina kasnije, ponovila se ista situacija.

I sada je Stručna komisija utvrdila da ispunjavam sve uslove za izbor u zvanje vanredni profesor i taj predlog dala Izbornom veću fakulteta. Izborno veće fakulteta je predlog Komisije usvojilo jednoglasno i uputilo Naučno stručnom veću Univerziteta. Međutim, Naučno stručno veće Univerziteta i ovog puta nije prihvatilo predlog svoje Stručne komisije niti predlog Izbornog veća fakulteta, i po drugi put me reizabralo u zvanje docent – objašnjava Aranđelovićeva.

Ova docentkinja navodi da se prvi put u istoriji Univerziteta desila situacija da celo Naučno stručno veće bude jednoglasno uzdržano na predlog Izbornog veća nekog fakulteta i to bez ikakvog obrazloženja.

Želim posebno da naglasim da su sva tri člana univerzitetskog veća sa mog fakulteta na fakultetu glasala za moje napredovanje, a tu odluku zatim menjala na univerzitetskom veću, gde su bili uzdržani – kaže Aranđelović.

Komentar o ovom slučaju zatražen je i od GAF-a i od Univerziteta, pitanja su poslata i očekuju se odgovori.


Mreža akademske solidarnosti i čestitosti podržala koleginicu

Biljana Aranđelović nema objašnjenje zašto ne napreduje, ali ima podršku kolega, pa se tako Mreža akademske solidarnosti i čestitosti (MASA) uključila u slučaj i kaže da je Aranđelovićeva još pre 2014. godine ispunila zakonske uslove za izbor u zvanje vanrednog profesora.

Objavila je monografiju za uticajnu međunarodnu izdavačku kuću (Springer International Publishing) i radove u najprestižnijim svetskim časopisima iz oblasti istorije arhitekture i umetnosti – ali je ponovo birana za docenta. Pet godina nakon toga ispunila je uslove i za redovnog profesora, a ipak je 2019. godine birana za docenta po treći put – navode iz MASA-e.

Iz ove organizacije kažu da se od Aranđelovićeve ne mogu tražiti radovi u časopisima koji se bave prirodnim i tehničko-tehnološkim naukama kad ona 10 godina predaje predmete iz oblasti društveno-humanističkih nauka. Podsećaju i da se prijavila na konkurs za istoriju arhitekture i umetnosti, što spada u društveno-humanističke nauke.

GAF
Problemi sa izborom u zvanja; Foto: V. M. R.

Ovakvo tumačenje uslova konkursa dovelo je do diskriminacije kandidatkinje pred koju su univerzitetska tela postavila uslove koje ona ne može da ispuni. Nažalost, dovelo je i do degradacije profesionalnog ugleda koleginice Aranđelović – navode iz MASA-e.

Podvlače i da je zabrana diskriminacije prilikom napredovanja u karijeri sastavni deo Kodeksa profesionalne etike Univerziteta u Nišu.

Za to vreme Aranđelovićeva na proleće očekuje izlazak knjige Belgrade: The 21st Century Metropolis of Southeast Europe, čiji je koautor.

Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

19
  1. Na GAF-u se vodi borba klanova. Ništa se, bar ne nabolje, nije promenilo od vremena u kojem sam studirao. Nepotizam na tom fakultetu u meni izaziva pomešani osećaj besa i tuge. Sa druge strane, situacija tamo se ni po čemu ne razlikuje od stanja u društvu. Da je živ Dante bi imao dobru temu za dopunjeno izdanje svog klasika.

    • Tamo su uglavnom zaposljena deca i bliski rodjaci profesora isto je i na Elektronskom pa i na ostalim fakultetima..bas lepo odu da doktoriraju u Tunguziju a vrate se u Nis po redovnu platu pa jos dobiju i stan, pa kancelariju sa besplatnim internetom i parnim grejanjem, drzava im je sve dala i kao sto vidimo i dalje im daje a oni jadni samo kukaju sve im nesto nedostaje uvek im je malo to njihovo!

      • Pa sta je cudno ako dete nastavi profesiju roditelja, na zapadu imate po 4-5 generacija koje su zavrsavale isti fakultet i radile u istoj firmi. U Britaniji fabrike stimulisu familijarno zaposljavanje jer ako cela porodica zavisi od tog posla bice motivisanija za rad. Normalno je da vozac Nisekspresa i radnik Epsa zaposle svoju deci. Ovde su samo na tapetu visokoobrazovani i intelektualci.

    • И дотична је наследила место од тате. Дошла деца других родитеља. Пребројте колико деце професора ради на нишким факултетима. Много! Радна места се преносе са колена на колено а стручност пада ли пада. То нам је Србија коју води политика без струке.

  2. Koliko ja ovde vidim ona je zaposljena na fakultetu gde je njen otac bio dekan i professor, a to se zove nepotizam. Da je Srbija sredjena i pravna drzava, ona ne bi mogla da radi na fakultetu. Nikada veci nepotizam na Niskim fakultetima i nikad gore stanje. CCC

    • Sve ste u pravu i moj otac je radeo negde ali ja nisam nasledila radno mesto moga oca demokrate su prodale fabriku u kojoj je radeo moj Tata i dobro se secam da su tada na konkursu u toj fabrici bili primljeni rodjaci i deca mnogih niskih univerzitetskih profesora, dok su fabrikantska radnicka deca ostala kratkih rukava nemamo svi mogucnost da NASLEDIMO tatinu kancelariju da uzivamo u toplom!

      • Drago mi je sto sam u pravu, i zato borimo se protiv nepotizama a ne da budemo licemerni!

      • U pravu ste, samo Vaš otac nije radEo već radIo.

      • ,,radeo“, a treba ……

      • @Lolita : I moj tata je „radeo“, i pričao mi da završim fakultet i da se opismenim a ne da ga „nasledim“ kao fizikalac i rmbač /r(j)adnička klasa/ i ja ga poslušah i ne pokajah se!
        Sve zavisi , ne od inteligencije, već od domaćeg vospitanja /to je bio obavezan predmet u osmogodišnjoj školi/! Ko je imao roditelje sa vizijom-taj je postigao nešto u životu i nije motač kablova i zavidan drugima!

      • Zato sto ti je tata RADEO nisi ga ni na sledila.

  3. Sramota

  4. Devojko idi negde gde se znanje ceni,ovde nema budućnosti za za pametne već samo za poltrone i uvlakače!!

    • Ma nemoj…..nije nego ima i boljih ako je tamo negde doktorirala sto TAMO nije i ostala nego dobro im je ovde nerad nepotizam nikada ih nema u kabinetima jednom nedeljno dodju na posao zbog konsultacija dok studenti cupkaju po hladnim hodnicima preracunaju set shvate da je ovde najbolje eeee za tu lovu…

  5. Ovde se između redova nazire razlog. Koji fakultet je docentkinja završila? U kojoj oblasti je ona diplomirala, magistrirala i doktorirala? Zašto veće za tehničke nauke nju da bira iz oblasti društveno humanističkih nauka? Da li je problem u tome što su kriterijumi u jednoj oblasti viši od kriterijuma u drugoj oblasti? Ne može da se napiše jedan rad više ili da se uradi milimetar više?

  6. Draga Biljana,ne predaj se ! Teska borba sa sns i univerzitetskom mafijom !
    Jedni traze da si clan,drugi pare,svi zajedno ucenjuju !

  7. Bilju znam sa faksa. Uvek je bila vredna i redovna na vežbama i predavanjima,to se ne može reći za ostalu profesorsku decu. Iako sam uvek bio glasni protivnik zapošljavanja profesorske dece na GAFu za Bilju se najiskrenije nadam da će istrajati u ovome. Razmaženi snobovi koji joj nisu ni do kolena su odavno uhlebljeni na GAFu a ona izdaje radove koji su cenjeni svuda sem ovde i čeka nečiju dozvolu

    • E pa bas da je posecivala redovno predavanja i vezbe nisi u pravu

  8. Profesorka, recite tati da povuce tuzbu!!!

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.