Oko hiljadu i po mladih primilo je vakcinu protiv humanog papiloma virusa i ti podaci su, smatraju iz niškog Doma zdravlja, ohrabrujući, međutim još ne mogu da se pohvale dobrim odzivom na preventivne preglede od malignih bolesti, a koji su neophodni da bi se na vreme reagovalo. Iz Zavoda za zdravstvenu zaštitu studenata navode neke od faktora rizika na koje građani mogu da utiču i pozivaju muškarce da krenu sa samopregledima testisa.
U martu mesecu koji je posvećen borbi protiv raka, poseban akcenat treba staviti se na prevenciju malignih bolesti saglasni su načelnik Službe za zdravstvenu zaštitu žena i ginekolog Dušan Simić i doktorka Adriana Momčilović ispred Zavoda za zdravstvenu zaštitu studenata.
U Domu zdravlja pored regularnih pregleda koje pacijenti mogu zakazati, svi građani koji ne žive na teritoriji Niša mogu takođe bez zakazivanja uraditi besplatne preventivne preglede na rak grlića materice, dojke i debelog creva.
Osim preventivnih pregleda i skrininga, od 2020. godine dostupna je i HPV vakcina koju besplatno mogu da prime dečaci i devojčice uzrasta od 9 do 19 godina i koja po rečima načelnika Simića ima jako dobar odziv.
Negde oko 1.500 vakcina je dato i ono što je bitno napomenuti jeste da postoje zablude o vakcini. Da li je mogu primiti oni koji nisu stupili u seksualne odnose, odgovor je apsolutno da. Da li je mogu primiti oni koji su bili zaraženi HPV-om, takođe da, čak je i preporučljivo – rekao je Simić.
Ipak, s obzirom na slabiji odaziv stanovništva na preventivne pregleda, nada se da će država organizovati centralizovane pozive na skrininge.
Kada je reč o raku testisa o kome se manje govori i zna u javnosti, doktorka Momčilović koja je zajedno sa Zavodom za zdravstvenu zaštitu studenata organizovala nekoliko radionica na temu prevencije, istakla je da je samopregled muškaraca jako važan.
Ona je u emisiji opisala kako treba sprovesti samopregled, a osvrnula se i na statistiku iz Zavoda kada je ovaj oblik raka u pitanju.
Statistika kaže da nije toliko čest i da se javlja u 1 do 2 odsto slučajeva kod muškaraca u reproduktivnom periodu, a u našem Zavodu dijagnostikovano je prošle godine 4 slučaja, i dva od ove godine – rekla je Momčilović.
Ona je istakla da su neki od faktora rizika nastanka karcinoma fizička neaktivnost, loša ishrana, pušenje i stres, a oba sagovornika pozvala su građane da redovno dolaze na preventivne preglede i tako doprinesu borbi smanjenja obolelih od raka.
Šta utiče na stvaranje raka grlića materice, a šta na karcinom testisa i od čega sve štiti HPV vakcina saznajte u emisiji „15 minuta“.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Sve dobrobiti nikad procesuirane afere u visokom obrazovanju u Srbiji.
Zdravstvena kultura i svest ne postoji kod nas.
… preventivni pregled, kontrolni pregled, rutinski pregled, sistematski pregled, …
Zakazi redivni pregled i sacekaj koliko treba, godinu – dve, pet i doci ces na red ako ne zaboravis datum do tada.
U kojoj drzavnoj zdravstvenoj ustanovi u Nisu moze da se uradi ultrazvucni pregled testisa? U hitnim stanjima znam da se radi u Urgentnom centru UKC. Gde kada nije hije hitno stanje? Pricate o prevenciji, pa me zanima…
Nekada smo i imali kakvo-takvo zdravstvo; današnji horor ne bih da komentarišem.