Na mestu gde se danas nalazi Spomenik oslobodicima Niša, nekada je bila česma, a brojni dućani porušeni su kako bi se izgradio Hotel „Ambasador“. Ovo su samo neki od zanimljivih podataka koji donosi film “Priče niškog Trga”, koji je premijerno prikazan u Istorijskom arhivu, a uskoro će biti dostupan i publici.
Priča o niškom Trgu počinje 1878. godine i ulaskom Kralja Milana u Niš, a završava se najnovijom rekonstrukcijom. Kako je Trg menjao izled kroz vekove, važne istorijske činjenice i dokumentarne fotogafije prikupili su i objedinili autori filma Jovica Krstić I Miroslav Mitić.
Ono što je meni bilo zanimljivo i nostalgično, mnoge stvari su se dešavale baš tu. Trg ne možemo da bude sam za sebe, ako ne ugleda svetlost ekrana i štampe, nema razlednice “Pozdrav iz Niša” ako se ne uslika Trg. Probao sam da se bavim nostalgijom, ali i važnim istorijskim događajima, štafetama, demonstracijama. Žao mi je što nije sve stalo – kaže Jovica Krstić.
Objašnjava da je bilo teško odreći se nekih delova, ali da su pokušali da zadrže najvažnije i one najzanimljivije poput oslobođenja od Turaka, okupacije i ponovnog oslobođenja, postavljanje spomenika, poslednje tramvajske vožnje, demonstracija krajem prošlog i početkom ovog veka, koncerata, najnovijeg izgleda.
Garantujem da će mnogima biti žao što je nešto porušeno, što toga više nema. Drugi će reći ne ovo je lepše i bolje. Što bi rekli, o ukusima ne treba raspravljati. Sa druge strane, mislim da će film biti osnova jednog trenutka i vremena – zaključuje Krstić.
Više od polovine snimaka i fotografija je iz niškog Istorijskog arhiva, koji je zajedno sa Gradom pomogao u nastanku filma.
Narator koji čita tekst govori u prvom licu, kao da je Trg pripovedač. Nekada kadrovi iz helikoptera, sada iz drona, zanimljivo je sve to uporediti. Glavni junak nam je niški Trg koji se eto još uvek zove po kralju Milanu – priča Krstić.
Autori ističu da film nije komercijalnog karaktera i da će ga ustupiti svim televizijama koje žele da ga prikažu. Iz Istorijskog arhiva kažu da je ovaj film samo početak saradnje I da će u narednom periodu pripremiti još dokumentarnih serijala o istoriji Niša.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Eeeee… „pusto tursko“ !Beše i nema se nikad vrne , pre WW II beše kol’ko tol’ko gospodstveno , posle WW II oko 1975-’80.godine , vrnu se gospodstvo preko srednje klase a od 1988.godine krenulo je sve kako ne trebe!Umesto u Jevropu – vrnusmo se u prvobitnu zajednicu… isplivaše prostaci, nepismeni,bašibozuci, proleteri, prosti, gologuzani, samoživci,nekulturni…Znao je svako kude mu je mesto.
Sad po ovim slikama vidite da grad lepsi bio u to vreme.Jos ove zelene povrsine neverovatno.Sada….Beton krasi grad nis nekakve kretenske zgrade mrtvilo i distopija.Plus koliko siroke ulice bile koj vic sta smanjili za zgradurine i tramvaj uklonjen…Izgleda nekom smetalo sto zagadjuje okolinu…