U susret obeležavanja dana proboja logora na Crvenom Krstu, večeras će u prostorijama Zeleno-levog fronta u Dušanovoj ulici u Nišu od 19 sati biće prikazan dvodelni dokumentarni film o spomeniku na Bubnju Priča o slobodi Vladimira Đorđevića. Nakon filma publika će moći da o antifašističkom nasleđu Niša razgovara sa samim rediteljem.
FIlm Priča o sobodi koji je snimnjen pre 8 godina bio je deo strategije da se vrati pažnja javnosti na spomeničko nasleđe anifašističke borbe i vrednosti antifašizma, kaže reditelj Đorđević i dodaje da je u Nišu postojao vidljiv problem fašističkih poruka koje su ispisivane na spomenicima.
Taj odnos u poslednjoj dekadi, ali ni od kraja 90-ih bio onakav kakav bi trebalo da bude. Dolazilo je do promene i drugačije percepcije nasleđa antifašističke borbe i nasleđa Drugog svetskog rata. Mi u Srbiji imamo konstantno taj jedan izazov i problem tog istorijskog pomirenja, kome se vrlo često deklarativno teži u društvu – ističe Vladimir Đorđević.
Istorijsko pomirenje o kome se često priča, prema mišljenju Vladimira česta je šansa za revizijom istorije, istorijske faktografije, te dodaje da su rezultati daleko od građana a mnogo više u rukama političara.
Rezultat toga, kaže Đorđević, vodi ka tome da građani gube interesovanje za ove teme, kao i to da gube odnos i kontakt prema spomeničkom nasleđu i istoriji tog vremena.
Kao da smo se udaljili od svega toga i ne postoji više onaj odnos poštovanja i razumevanja tih istorijskih događaja i onoga što su nam Drugi svetski rat i anitfašistička borba ostavili u nasleđe, a to su sloboda, dostojanstvo i savremenost koju smo dobili nakon Drugog svetskog rata – zaključuje Đorđević.
Podsetimo, 12. februara 1942. godine oko 150 logoraša krenula su u bekstvo iz logora na Crvenom Krstu, dok se početkom decembra iste godine odigralo još jedno bekstvo. Ovaj put u slobodu nije prošao uspešno, ali jeste slavno, a logoraši su pokazali neverovatnu hrabrost.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Nova telenovela o Holokaustu …