Dolina Pčinje pod zaštitom države, područjem će upravljati Eparhija vranjska

Pcinja tabla
Javna rasprava 12. januara u Bujanovcu; foto: M. D.

Područje od 4.228 hektara na teritoriji opština Trgovište i Bujanovac, odnosno gornji sliv reke Pčinje, novom Uredbom Vlade stavlja se pod zaštitu države i proglašava za predeo izuzetnih odlika “Dolina Pčinje”. Kako piše u Predlogu uredbe, dolina Pčinje je jedan od najznačajnih centara biološke raznovrsnosti Srbije, sa uticajem mediteranskog florističkog i faunističkog elementa, a zaštićeno područje povereno je na upravljanje Eparhiji vranjskoj.

Flora doline Pčinje koja je mešavina kontinetalne Srbije i mediteranske Makedonije, šuma sladuna i cera, bogatstvo životinjskog sveta sa oko 170 vrsta ptica, jedino stanište grčkoj kornjači i za dve vrste zmija – šilac i četvoroprugasti smuk, kao i vredan kulturno-istorijski i građevinsko-arhitektonski kompleks manastir Prohor Pčinjski daju specifičan identitet celom području i razlozi da dolina Pčinje bude pod zaštitom države.

Predlog uredbe, za koji je Ministarstvo životne sredine objavilo javni uvid, sastavljen je od 18 članova u kojima su definisina područja zaštite, pravila izgradnje i izvođenja radova.

Režim zaštite 1. stepena obuhvata površinu od 222 hektara u okviru kojeg se nalaze lokaliteti Kozjak i Preslop. Režim zaštite 2. stepena obuhvata površinu od 1.607 hektara, u okviru kojeg se nalaze lokaliteti Starac – Uzovo, Mačište – Vučetrlište, Isposnica i Vogance – Mala Reka. Režim zaštite 3. stepena obuhvata površinu od 2.397 hektara u okviru kojega se nalaze lokaliteti koji nisu pod režimima zaštite 1. i 2. stepena – piše u Predlogu uredbe.

Jedina zona gde će biti dozvoljeni radovi je područje pod režimom trećeg stepena zaštite i to u smanjenom obimu – intervencije u cilju restauracije, revitalizacije, uređenje objekata kulturno-istorijskog nasleđa i tradicionalnog graditeljstva. Svi radovi dozvoljeni su uz ograničeno korišćenje prirodnih resursa i prostora i očuvanje tradicionalnog načina života stanovništva.

Prohor Pčinjski
Područjem će upravljati Eparhija Vranjska; foto: M. D.
Zabranjena je i izgradnja hidroenergetskih objekata, uključujući i regulaciju i pregrađivanje vodotoka.

Radovi u drugoj zoni ograničeni su samo na izgradnju turističkog smeštaja, rekonstrukciju, sanaciju i adaptaciju stambenih i ekonomskih objekata poljoprivrednih domaćinstava, kao i izgradnju objekata za gajenje domaćih životinja i divljači u okviru postojećih seoskih domaćinstava.

Najstroža zaštita predviđena je u prvoj zoni, te će tamo biti zabranjeni svi radovi, a aktivnosti ograničene samo na naučna istraživanja, kontrolisanu posetu zbog stručne edukacije, obeležavanje granica i neophodne mere u slučaju požara, elementarnih nepogoda, pojave biljnih i životinjskih bolesti.

Predeo izuzetnih odlika “Dolina Pčinje” poverava se na upravljanje Srpskoj pravoslavnoj crkvi – Pravoslavna Eparhija vranjska – stoji u Predlogu uredbe.

Kako piše, Eparhija je u obavezi da obeleži područje, organizuje čuvarsku službu, donese akt o unutrašnjem redu i izradi plan upravljanja, vodi evidencije o prirodnim vrednostima i ljudskim aktivnostima, obaveštava korisnike zaštićenog područja o mogućnostima za obavljanje radova i aktivnostima.

Predlog uredbe i uvid u studiju biće izložni na javni uvid do 5. januara sledeće godine, svakog dana od 10 do 13 sati u prostorijama Ministarstva zaštitne životne sredine, Zavoda za zaštitu prirode Srbije, kao i na sajtovima Ministarstva i Zavoda.

Predlog uredbe i uvid u studiju možete pogledati ovde.

Slični tekstovi

Komentari

2
  1. Kako može javnim dobrom da upravlja crkva? Da li smo mi i dalje sekularna država?

  2. Држава=Црква и Црква=Држава.
    Таман смо на том нивоу развоја, средњевековном.
    Само да се не сете и ИНКВИЗИЦИЈЕ!

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.