Nova grupa trudnica počela je pre dve nedelje psihofizičku pripremu za porođaj u niškom Domu zdravlja, u njihovoj „Školi roditeljstva“ – jedne od od 20 u Srbiji koja je dobila pohvalu za svoj rad, kao i digitalnu vagu i specijalnu pokaznu lutku kao donaciju.
Niš je pre skoro 5 godina dobio „Školu roditeljstva“ u Domu zdravlja, mesto gde trudnice mogu da dobiju stručne savete o trudnoći, porođaju, kao i šta ih čeka u prvim danima sa bebom. U 28. nedelji trudnoće počinje edukacije, a tokom 7 nedelja predavanja im drže ginekolog, stomatolog, pedijatar, epidemiolog, nutricionista, patronažna i akušerska sestra.
Iz Doma zdravlja su nedavno rekli da je velika zainteresovanost trudnica za ovaj vid psihofizičke pripreme za porođaj, kome mogu da prisustvuju i očevi, a nova grupa nedavno je startovala.
Osim toga, prošle nedelje dobili su i donaciju kompanije Rosa, koju je podržalo i Ministarstvo zdravlja, u okviru kampanje u kojoj je tokom prošle godine izdvajan 1 dinar od svake prodate flaše od 1.5 l, upravo za unapređenje rada „Škola roditeljstva“ i podršku patronažne službe.
Niš je jedan od gradova koji je dobio digitalnu vagu za merenje beba, tablet i pokaznu lutku.
Brend menadžerka Rosa vode Marina Trajković je najavila da će nastaviti da izdvajaju novac od prodaje i tokom ove godine, kako bi išli u korak sa Nacionalnom strategijom za povećanje nataliteta Srbije.
Tokom 2023. godine pažnju posvećujemo emotivnom i mentalnom zdravlju roditelja, a posebno mama koje se suočavaju sa velikim brojem izazova i tokom trudnoće i u prvim danima roditeljstva. Cilj nam je da damo svoj doprinos osnaživanju Škola roditeljstva da se bave ovom temom tokom priprema porodica za dolazak na svet novog člana, kao i osnaživanju patronažnih sestara da prepoznaju i emotivne potrebe roditelja tokom prvih dana roditeljstva – istakla je Trajković.
Pomoćnica ministarke zadužena za javno zdravlje Jelena Janković, je podsetila da ova kompanija više od 13 godina zajedno sa Ministarstvom zdravlja učestvuje u različitim nacionalnim programima za stvaranja boljeg okruženja kako za mame i bebe, tako i celu porodicu – od osnivanja banke humanog mleka, preko pokretanja 20 školi roditeljstva širom Srbije, do opremanja i uspostavljanja soba za dojenje.
Najavljeno je i da će osim ove donacije „Školama roditeljstva“, do kraja meseca za više od 1.000 predstavnika patronažnih službi u više od 150 domova zdravlja širom Srbije poslati specijalno dizajnirane torbe koje treba da olakšaju rad ovoj službi i 30.000 brošura na temu podrške prvim danima roditeljstva.
Brošure o prvim danima roditeljstva su kreirane u saradnji sa Republičkom stručnom komisijom za podršku dojenju i razvojnu negu novorođenčeta, a osluškujući realne potrebe, ali i shvatajući značaj tačnih, naučno potvrđenih i proverenih informacija i neophodnost da one stignu do budućih roditelja na celoj teritoriji Srbije. Takođe, pokrenuta je i prva Rosa onlajn škola roditeljstva koja će omogućiti da sada ovi sadržaji budu dostupni i mamama koje nisu u mogućnosti da fizički posećuju Škole roditeljstva – navode.
Najavljuju da će i ove godine nastaviti da doniraju dinar od svake 0,5l i 1,5l boce vode za podršku patronažne službe i unapređenja rada „Škola roditeljstva“ širom Srbije.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Skola roditeljstva…hm…a porodice, roditelji, deca sve pomahnitaliji, ludji, nezainteresovani, bezobzirni…jel’ u toj „skoli“ uce mlade roditelje da je najbolje da se detetu tutne u ruke mobilni cim progleda-i da vise ne vode racuna ni o cemu…? U vreme kad su se roditeljske vestine ucile direktno od roditelja, baka, deka, unutar porodica- imali smo normalne ljude i drustvo. Sada- haos.