
Bez akreditacije, samo sa dozvolom Ministarstva prosvete, ali uz mogućnost da država subvencioniše školarine, strani univerziteti će moći da posluju u Srbiji, ako se usvoji novi predlog Zakona o dopuni Zakona o visokom obrazovanju. Rektor Univerziteta u Nišu Jovan Stepanović ne odgovara na pitanja kako to utiče na domaće visokoškolske ustanove. Iz Konferencije univerziteta Srbije KONUS su protiv ovog predloga, kao i odbornica Supštine Niša i redovna profesorka Ekonomskog fakulteta Tamara Milenković Kerković.
Veliku pažnju izazvao je predlog Zakona o dopuni Zakona o visokom obrazovanju, ali je ta pažnja izostala sa Univerziteta u Nišu odakle nema odgovora na pitanje kako ovo utiče na univerzitete iz Srbije.
Izmene su juče na sednici skupštinskog Odbora za obrazovanje podržane većinom od 10 glasova, a sada odluka čeka i poslanike Skupštine Srbije.
Stranim univerzitetima će, ako bude usvojen predlog, biti omogućeno da posluju u Srbiji bez akreditacije, uz dozvolu Ministarstva prosvete, a regulisan je i način finansiranja kojim se omogućava državi da subvencioniše školarine, pa bi studenti tih fakulteta mogli da se školuju o trošku građana ove države, tačnije iz budžeta.
I suština i način na koji se ove izmene u visokoškolsko obrazovanje u Srbiji su opasan presedan i omogućavaju dalje urušavanje znanja i visokog obrazovanja u Srbiji. Ovo je najštetnija od svih dosadašnjih promena u visokom obrazovanju, a koje su i do sada donele opštu eroziju znanja, eksploziju naučnih zvanja i doktorskih titula, sumnjive i kupljene diplome u svim nivoima visokog obrazovanja. Poslednje traumatično iskustvo novosadske tragedije u kojoj je stradalo 14 i teško povređeno troje ljudi, jasno govore gde vode i koliko su opasne diplome bez adekvatnog znanja i stručnosti – kaže Milanković Kerković.
Iz Konferencije univerziteta Srbije KONUS, gde je i Univerzitet u Nišu, kažu da bi, dok se adekvatno ne analizira, trebalo povući novi predlog. Prema rečima rektora Beogradskog univerziteta i predsednika KONUS-a prof. dr Vladana Đokića, to je „krajnje diskriminišuća odredba prema domaćim univerzitetima“.
Bez adekvatnog procesa akreditacije, ne postoji mogućnost da adekvatna tela, a pre svega Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju, u konkretnom slučaju proceni da li takva visokoškolska ustanova ispunjava sve neophodne uslove i da li poseduje odgovarajući kvalitet u pogledu nastavnog osoblja i studijskih programa – piše u saopštenju.
Ovakva dopuna se predlaže u krajnje nepovoljnom trenutku, dodaje se, a to je kada se rešava suštinski jedno od najvažnijih pitanja za visokoškolske ustanove u Srbiji – finansiranje.
Predložena dopuna zakona je sačinjena bez adekvatne procedure, javnog uvida i rasprave sa predstavnicima državnih institucija u oblasti visokog obrazovanja i visokoškolskih ustanova. Apelujemo da se ista povuče iz skupštinske rasprave, dok ne bude na odgovarajući način analizirana i u formalnom i u suštinskom smislu – zaključuje rektor Univerziteta u Beogradu.
Na pitanje što je akademska zajednica izrazila negodovanje, ministarka Slavica Đukić Dejanović je rekla da je Nacionalni savet za visoko obrazovanje bio uključen u aktivnosti u proceduri.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Наш став је став нашег прецедника који их доводи!
„U Nišu ima manje od 2% pametnih – od ukupnog broja stanovnika“ i u Srbiji.
Ali ima mnogo njih koji su poliglote i znaju sve „svetske“ jezike,počev od vranjanski,surdulički,leskovački,pirotsći, niški preskačem /jer je „konglomerat“ svih napred navedenih + prizrenski, kosovski,bosanski…/,šumadinski,vlaški, vojvodjanski a strani univerzitetski predavači već vežbaju palatalizacije, arondacije…
Sta bi hvalilo da dodju medjunarodni fakulteti od integriteta.Tako ce se stvoriti bolja i takmicarska klima kod nasih fakulteta i ukinuti monopol.
@Pojedini profesori se smatraju… :
Ma , bate be nikome ništa ne „HVALI“ al’ im mnogo fali … al’ ne vide , kao i 97,5% „Nišlija“ !
Zar ne vidiš da su tenderi ukinuti i šta ne HVALI – ne hvali monopol , tj. ima ga na svakom koraku al’ ni ti nisi jak s’ dioptriju tj. „hvali“ ti dobar vid !
„Milion“ fakulteta akadeTije ima u Srbiji ali „hvale“ im oni koji hoće da studiraju i da uče …
Nalupao si se i zaradio sendvič. Prvo se opismeni jer ti mnogo toga u toj oblasti fali. Navijački fazoni i obrazovanje? Svašta.
Za početak, Vi bi možda naučili da se ne kaže „hvali“ nego „fali“.
Apsolutno sve tacno.Svi fakulteti su poznati po neprimernim radnjama pojedinih prof. koji imaju zastitu svojih nadredjenih.To je opste poznata stvar.
Al se pojedini profesori uplasili konkurencije.Hoce te li javno reci da se suprodstavljate vladinom predlogu.To je licemerstvo.Smeta vam konkurencija.
СупроТстављати. Једначење сугласника по звучности. Види се да нам „хвали“ доста разреда основне школе…
Zasto bi se povlacilo iz procedure? Pod hitno dovesti strane fakultete,sam8m tim bi doslo do kvalitetnijih i cenjenijih diploma.Dosta su fakulteti …
Lepa vest.Dosta su mamina i tatina deca hibridno postajali profesori na svim fakultetima.Dok deca koja su svojim radom zasluzila nisu mogli.Nepotizam.
Potpisujem vas komentar.
Sve su unistili,obezvredili,ponizili,degradirali kvalitetne ljude…neka otvore prodavnicu ili pijacu diploma,i to je ta Srbija napredna,bravo.
Neki fakulteti spremaju izjašnjenje, samo se čeka da odluka prođe kroz sva tela fakulteta.
Koji su to fakulteti?
Gde smeju poslušnici da javno kažu svoje mišljenje. Kako Vožd bude rekao podržaće
Usvajanje i primena ovog zakona biće početak kraja visokog obrazovanja u Srbiji.
Privučeni višim platama, najbolji profesori i najbogatija deca preći će na strane fakultete, gde će neakreditovani programi proizvoditi kadar ili bez znanja, ili za inostranstvo. Izvorno srpsko obrazovanje postupno će nestati. Pacijenti će umirati, krovovi padati, nepismenost rasti, a država odumirati.
Ukratko, SNS !
Ima niski Univerzitet stav i to kakav! Znaju oni veoma dobro sta rade! Zato su i tu gde jesu! A i zato smo i mi tu gde jesmo!
Zaista, sramota me je sto imam diplomu niskog Univerziteta, jer se ceka, da Prvorodjeni nadje vremena i iskaze svoj stav, da bi ga ovi linguri, kao papagaji ponavljali. Od niskog Univerziteta, ostala je smo lepa zgrada Banovine, sediste je to najgorih aparatcika i kadrovika sns-a!
Ne mogu nas ugroziti stani fakulteti koliko možemo mi sami nauditi sebi.Žalosno je što se pojedini niški fakulteti sa tendencijom pada broja upisanih studenata iz godine u godinu ne osećaju odgovornim za situaciju u kojoj se nalaze.Uvek nam je neko drugi kriv, ali nam je dobro tu gde jesmo jer još možemo ostvariti lične interese…jer na kraju neka je meni dobro pa dokle traje.Žalosno…
Jedan Megatrednd je uništio akademski kadar u Srbiji, a ovi strani će da ukinu i srednju školu. Sve za pare ima da se kupi.
Strani fakulteti podrazumevaju nastavu na jeziku zemlje iz koje fakultet dolazi. Dakle, ne mogu svi profesori sa univerziteta u Srbiji predavati na tim fakultetima, vec samo oni koji poseduju nivo jezika dovoljan za izvodjenje nastave. Drugo, mozda ce biti i predavaca sa maticnih fakulteta u inostranstvu i ne vidim na koji bi se nacin nivo stecenog znanja na fakultetima i u zemlji urusio.
Pa njima neodgovara nista.Plase se neznaju ni ono sto predaju na srpskom a ne na Engleskom,Nemackom,Italij.Studenti sve manje na nasim fakultetima.
Profesor na bilo kom fakultetu u Srbiji bez znanja stranog jezika, prosto ne verujem da je to moguće. Nauka nikada nije bila lokalna i provincijska ili je neko profesor i može da radi bilo gde u svetu ili je DR. iz nušićeve predstave. Akademski nivo u Srbiji je u drastičnom padu poslednjih 30 godina čast izuzecima koji potvrđuju pravilo.
Ima stav, kako ne. Bivši rektor Antić i još neki dekani Univerziteta u Nisu potpisali pismo podrske A. Vucicu, nismo zaboravili
Ha ha , prpa od konkurencije.Dosta je bilo laznih projekata koje je finansirala EU a pisali odlicni studenti zavrsnih godina.Konkurencija je lekovita!
Morace da profesori progutaju njima gorku pilulu.Dosta je bilo …..
Hibridnima nece biti mesta.Nece morati nasi studenti da idu na zapad .
Sem PMF, Masinskog i Zastite sve treba ukinuti.Balast drzavi a studenti od toga nemaju nista sem uzalud provedene gogine.Za prof. se zna sta rade.
Sta „hv“ali elektroncima, pa i njih da ukidamo?
Ocigledno pojedinci se uplasili zbog dolaska stranih fakulteta pa pokusavaju da se organizuju da to ne dozvole.To ce se dogoditi jel je u interesu nas
Праве се мртви.
Kao i uvek. Prvi komentarisu oni koji ne znaju ni kako izgleda fakultet.
Sve zavisi od toga koji univerziteti će dođu. Ako stvarni, koji poznajemo – dobro. Ali ako ovi sa Malte, gde i sada onlajn može brzo do Master’s degree, to cirkus.