Promo tekst

Dvojezična nastava postaje trend u Nišu

autor: B.G.
metropolis2

Niš je jedini grad u Srbiji koji ima bilingvalna odeljenja i za osnovce i za srednjoškolce, a od nedavno je dvojezična nastava uvedena i u jezičkom centru „Metropolis“.

Trend bilingvalne nastave započela je Gimnazija „Svetozar Marković“ 2008. godine otvaranjem odeljenja u kome učenici slušaju nastavu na srpskom i francuskom jeziku, a od školske 2011. godine i na engleskom. Englesko odeljenje otvorila je i OŠ „Kralj Petar Prvi“, a od ove školske godine i Gimnazija „Stevan Sremac“ ima nemačko dvojezično odeljenje.

metropolis
Jezički centar “Metropolis” prva je škola jezika u Nišu koja je uvela bilingvalnu nastavu za dečiji uzrast od 3 do 6 godina. Deca se od najranijeg uzrasta navikavaju na različite kulture, razvijaju socijalnu, emotivnu inteligenciju i ličnost, učešće na dva jezika- engleskom i nemačkom.

Iako postoje predrasude o mešanju stranih jezika kod dece, te da učenje dva jezika može biti konfuzno i otežati usvajanje i maternjeg jezika, u školi „Metropolis“ kažu da roditelji nemaju razloga za takve strahove.

– Naučno je dokazano da je izloženost nekom jeziku u periodu od treće do 12. godine presudna za mogućnost da se kasnije taj jezik usvoji, odnosno da se savlada jednako dobro kao maternji – objašnjavaju u “Metropolisu”.

Mnoga istraživanja na američkim univerzitetima, koja se mogu naći na sajtu „Psihologija danas“, pokazuju da je učenje stranog jezika u tom uzrastu najučinkovitije jer doprinosi jačanju moždanih i kognitivnih funkcija, sposobnosti čitanja, sposobnosti mišljenja, kao i učenja novog stranog jezika.

Period od treće do šeste godine pogodan je za učenje stranog jezika jer, kako navode u jezičkom centru „Metropolis“, tada deca uče prirodnim putem, odnosno koriste iste strategije kao za učenje maternjeg jezika, usvajaju znanje nesvesno i ne brinu o svom učinku.

– Deca su “sunđeri”, bukvalno upijaju sve. U jednom trenutku, ono što roditeljima deluje kao “ali ono još ne zna ni srpski, mešaće i ova dva jezika”, raspliće se kao klupko i deca postaju fluentna, čak toliko da strane jezike mogu pričati kao maternji – napominju u školi “Metropolis”.

Ističu da se deci u tom uzrastu strani jezik približava kroz komunikaciju koju oni najbolje razumeju, odnosno kroz igru.

– Učenje sa vršnjacima kroz igru, pesme i priče je naprirodniji i najlepši način da dete izložite stranom jeziku. U našoj školi, pored usvajanja jezika kroz igru, glumu, mimiku, dakle, auditivno-vizuelno-kinaestetičke stimulanse, dete se podstiče na timski rad, istraživanje i razvijanje mišljenja, opažanja i mašte – objašnjavaju u ovom jezičkom centru.

telefon
U „Metropolisu“ napominju i da u njihovoj školi deca u veoma prijatnoj atmosferi, u malim grupama, usvajaju engleski i nemački uz dva bitna principa – poštovanje individualnosti svakog deteta i prilagođavanje metodičkog pristupa različitim sposobnostima dece.

– Deca uče koje je prihvatljivo i lepo ponašanje i kako da postanu odgovorni i nezavisni.  Kroz kurs uče da dele, da paze na osećanja drugih, da budu fer, stiču radnu disciplinu i navikavaju se na autoritet na diskretan, deci veoma prihvatljiv nacin, kroz primer i uz osmeh, jer je vazno da shvate da je u redu i pogrešiti – objašnjavaju u „Metropolisu“.

Škola „Metropolis“ nalazi se na Margeru, u ulici Katićeva 17 (prilaz iz Dečanske), a njena ponuda može se videti na zvaničnom sajtu i njenoj Fejsbuk i Tviter strani.

Autor:
B.G.

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.