Inicijativa „Odbranimo reke Stare planine“ dobitnik je priznanja “Zeleni utisak 2018”, za svoju borbu za očuvanje reka, koju dodeljuje Udruženje građana „Vojvođanska zelena inicijativa“. Dekanu Šumarskog fakulteta u Beogradu Ratku Ristiću pripalo priznanje za građansku hrabrost i doslednost u oblasti zaštite životne sredine, dok je JP Elektroprivredi Srbije pripala neslavna nagrada za hrabrost i doslednost u uništavanju životne sredine.
Priznanja se dodeljuju povodom 10 godina postojanja projekta Zelena patrola, a kako stoji u obrazloženju nagrade, Inicijativa ORSP vratila je veru u prave vrednosti, u duh zajedništva i u mogućnost otpora nepravdi i korupciji.
Oni su se, u borbi za osnovno ljudsko pravo, pravo na život, jer voda je život, suprotstavili beskrupuloznom surovom neoliberalnom kapitalizmu. „Ne za MHE“ je postao znak prepoznavanja u Srbiji i regionu. Oni neće vlast – oni hoće vodu i slobodu. Za nekoliko meseci organizovan je veliki broj protesta, peticija, vraćanja reka u njihova korita. Narod ih je prepoznao i dao im ogromnu podršku – navodi se u obrazloženju.
Inicijativa ima podršku i dela akademske zajednice, a dekan Šumarskog fakulteta u Beogradu Ratko Ristić, koji se često oglašava sa činjenicama o katastrofalnoj štetnosti izgradnje MHE, dobitnik je priznanja za građansku hrabrost i doslednost u oblasti zaštite životne sredine.
Sa kolegama, dekanima nekoliko fakulteta beogradskog univerziteta, piše pismo Goranu Trivanu, ministru zaštite životne sredine gde ga poziva da uvaži ekološku argumentaciju i suprotstavi se ovoj pošasti, koja nepovratno uništava čiste reke i potoke u zaštićenim prirodnim dobrima i ugrožava opstanak građana na tim lokacijama. Ide korak dalje govoreći na protestnim skupovima protiv gradnje mini hidrocentrala – saopštavaju iz Vojvođanske zelene inicijative.
Nagradu, ali onu neslavnu, dobilo je i Javno preduzeće Elektroprivreda Srbije, zbog, kako navode u „Vojvođanskoj zelenoj inicijativi“, svoje uloge u uništavanju životne sredine i pustoši koja je ostala zbog isušivanja Uvačkog, Vlasinskog i Zavojskog jezera, o čemu su Južne vesti ranije pisale.
Pored njih, za novinarsku hrabrost nagrađen je novinar Vojvođansko istraživačko – analitičkog centra “VOICE“ Mladen Savatović.
Dodela priznanja će se održati sutra od 19 sati u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode u Novom Sadu.
Podsetimo, sutra će aktivisti ORSP održati konferenciju u Beogradu na kojoj će govoriti o aktuelnim dešavanjima sa izgradnjom MHE na jugoistoku Srbije, a biće reči i o predstojećem protestu u prestonici.
Vrhovni kasacioni sud poništio je presudu Upravnog suda u Beogradu od aprila ove godine kojom je poništeno rešenje Ministarstva za zaštitu životne sredine kojim se sprečava izgradnja hidroelektrane “Pakleštica” na reci Visočici na Staroj planini.
Aktivnosti ljubitelja prirode i ekološki svesnih građana povećale su se presudom Upravnog suda kojom je sud „stao na stranu“ privatnog investitora koji planira da gradi mini-elektrane. Evropski pokret za vodu pružio je podršku borbi za očuvanje reka Stare planine. Jedan od aktivista Inicijative Aleksandar Panić nakon protesta u selu Topli Dol pored Pirota rekao je da će možda doći vreme da se njihove aktivnosti radikalizuju.
Dekani beogradskih fakulteta uputili su otvoreno pismo ministru ekologije Goranu Trivanu i gradonačelniku Pirota Vladanu Vasiću u kome navode da će izgradnja mini-hidroelektrana uništiti vredne vodne resurse u Srbiji.
Meštani sela Temska i drugih sela na Staroj planini, već 2 godine vode borbu za očuvanje svojih reka, a inženjer Dragan Josić je optužio jednog od vođa protestaza gradnju mini-hidrocentrala. Aktivisti Inicijative Odbranimo reke Stare planine, „oslobodili“ su Rudinjsku reku, a posle skoro 2 godina, gradonačelnik Pirota je pozvao borce za očuvanje reka Stare planine na sastanak, koji je po njihovim rečima, bio običan cirkus.
Aleksandar Jovanović Ćuta je u gostovanju u emisiji „15 minuta“ rekao da je gradnja mini-hidroelektrana na Staroj planini zločin nad prirodom i ljudima, dok su građani sakupljali potpise za Unesko peticiju. Ministar ekologije Goran Trivan u izjavi za Insajder rekao je da se neće pomiriti sa gradnjom hidroelektrana u zaštićenim područjima.
Meštani sela Stare planine, ali i zvonačkog kraja mesecima protestuju protiv izgradnje malih hidroelektrana na zaštićenim područjima, a Aleksandar Jovanović, koji je jedan od najglasnijih boraca za očuvanje prirode u ovom kraju, odbio je da u ime Saveza mesnih zajednica primi zahvalnicu Ministarstva ekologije, povodom dana zaštite životne sredine.
Savez mesnih zajednica Stare planine se već godinu dana aktivno bori protiv gradnje malih hidroelektrana na Staroj planini, a tek nedavno je reagovao ministar zaštite životne sredine Goran Trivan, koji je rekao da bi gradnji trebalo da se stane na put, jer to narušava netaknutu prirodu. Jovanović je svoj problem izneo i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću prilikom njegove posete Pirotu.
Poslednjih meseci Inicijativa ORSP svoje aktivnosti preusmerila je u selo Rakita u Opštini Babušnica. O problemima meštana sela vladajuća većina u babušničkoj Skupštini odbila je da raspravlja na poslednjoj sednici.
Problem malenog sela u Babušnici stigao je do Sekratarijata Evropske energetske zajednice (EEZ) gde kažu da trenutno razmatraju pristigle žalbe i najavljuju sastanak svih zainteresovanih strana.
Podsetimo, popularni komičar i voditelj emisije “24 minuta” Zoran Kesić, u svojoj poslednjoj emisiji pozvao je građane da svoje nezadovoljstvo poslednjim događajima u Rakiti kod Babušnice, iskažu i pisanjem mejlova EEZ-u.
Početkom prošle nedelje je došlo do fizičkog sukoba meštana Rakite i privatnog obezbeđenja na gradilištu za vodozahvat MHE, a meštani i aktivisti izveli su gerilsku akciju vraćanja reke u svoje korito. Krajem oktobra u selu je pronađena bomba ispred kuće gde su smešteni radnici sa gradilišta MHE, a meštani tvrde da je to pokušaj investitora da ih prikaže u lošem svetlu. Istraga je u toku, a slučaj vodi Osnovno javno tužilaštvu u Pirotu.
Meštani Rakite održali su protest ispred Opštine Babušnice na kome su poručili da neće odustati od borbe za očuvanje svoje reke. I pored negodovanja lokalnog stanovništva investitor mini-hidroelektrane na Rakitskoj reci nastavio je radove na vodozahvatu. Stanovnici malog planinskog sela mesecima se bore za očuvanje svoje reke, a prvi protest održali su na dan Međunarodnog uspona na Ruj.
Potpomognuti akitivistima sa Stare planine sprečili su nastavak radova na vodozahvatu, a Zavod za zaštitu prirode najnovijim ispitivanjima pronašao je zaštićene vrste na ovoj maloj planinskoj reci.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Када би у Србији било бар 20% интелектуалаца попут професора Ратка Ристића, слободоумних, храбрих и прагматичних, оваквих дешавања би било знатно мање. Све честитке активистима на признању и истрајности. Само, зимски сан и хибернација могу бити опасни! Спавање попут зеца- једно око увек отворено!