Elektrotehničar obnovljivih izvora energije – novi smer u ETŠ “Nikola Tesla” u Nišu

ucionica djaci foto ALEKSANDAR KOSTIC scaled
Najviše "vukovaca" u školi "Dušan Radović"; Ilustracija; foto: A. Kostić.

U Elektrotehničkoj školi “Nikola Tesla” u Nišu đaci će od naredne školske godine moći da upišu novi četvorogodišnji smer – elektrotehničar obnovljivih izvora energije. Direktor škole Nebojša Sokolović kaže da će biti mesta za 30 učenika i da će konkurisati i za program edukacije odraslih u toj oblasti.

Ekologija i održivi razvoj neke su od tema o kojima će učiti oni koji upišu novi smer, a Sokolović kaže da će učenici nakon završene srednje škole moći da nastave dalje školovanje ili da se zaposle u kompanijama koje se bave sistemima energetske efikasnosti.

Upoznaće se sa izvorima i potrošačima električne energije, alternativnim i štedljivim izvorima, a to su fotonaponski paneli i ćelije, vetrogenerator, toplotne pumpe i drugo. Uz stečene kompetencije moći će da rade u kompanijama koje se bave instalacijom, uvođenjem i projektovanjem sistema koji su vezani za energetsku efikasnost – kaže Sokolović.

Potreba za tim obrazovnim profilom postoji u celoj Srbiji, pa direktor smatra da je došlo vreme da se jug priključi Beogradu i Vojvodini i da se đacima u Nišu omogući da steknu znanje iz te oblasti.

To malo kasnije stiže kod nas, ali potrebe su izražene u Srbiji i biće to u skladu sa zelenom agendom, gde je još pre par godina predviđena ušteda energije i gde će privreda biti u obavezi da 20% utrošene energije bude iz obnovljivih izvora – objašnjava direktor škole.

Prema njegovim rečima, škola će nastaviti da se bavi energetskom efikasnošću i kroz neformalno obrazovanje, pa planiraju da edukuju i odrasle.

U narednom periodu planiramo da konkurišemo i za taj program i da edukujemo i odrasle kojima je potreban taj stepen kvalifikacija, za potrebe privrede, Nacionalne službe za zapošljavanje i drugo. Planiramo da se verifikujemo za program za obrazovanje odraslih na petom stepenu istog smera – navodi Sokolović.

Kaže da će to probati da realizuju uz pomoć nekog privatnog partnera iz regiona i da je edukacija u smeru energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energija neophodna za budućnost.

Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

33
  1. Bas lepo. Odmah tu pored da nastave. Elektronski fakultet ima ozbiljne predmete iz ove oblasti.

    • Pravac na Svet oko nas i seminarske radove na Elektronskom fakultetu.

    • Ozbiljne – studenti su uvek znali ozbiljno da se sale.

    • Panta ce to sad da pritegne.

    • Ineresantni su ovi predmeti. Da li neko zna kako izgledaju te vezbe koje se rade na fakultetu? Da li to negde moze da se pogleda?

  2. Svaka cast za skolu. Godinama unazad su u korak sa aktuelnim desavanjima. Veliki pozdrav rukovodstvu, rade ozbiljan posao i skoluju kvalitetan kadar. Potpuno su izmenili strukturu djaka, u pozitivnom smislu.

  3. Moja škola. Četiri godine intelektualne degradacije.

    • Bilo nekad, sada nije tako. Ljudi ozbiljno rade.

  4. U Srbiji su najperspektivnija zanimanja za koje vam ne treba formalno obrazovanje:
    – predsednik
    – premijer
    – ministar
    – guverner
    – direktor JP
    – poslanik
    – clan UO
    – gradonacelnik
    – predsednik Skupstine
    – nacelnik okruga
    – sterleta
    – rijaliti zvezda
    – drzavni sekretar
    – bot

    • I clan mesne zajednice.

  5. Oni ce ovo verovatno ove predmete da nauce vise nego neki studenti Elektronskog fakulteta, mislim posto se na fakultetu trenutno nastava odvija onlajn.

    • Onlajn studenti drze predavanja profesorima. Profesori slusaju seminarske radove, a studenti ih citaju. Tako se to radi.

    • Iz tih obnovljivih izvora nikada nije drzana nastava na Elektronskom fakultetu. Tu su uvek bili neki seminarski, a sada su on-line seminarski. Te predmete studenti zovu Svet oko nas. Cirkus.

    • @Nerealno
      Svet oko nas je ozbiljan predmet za ovo sto studenti slusaju. Ovo sto slusaju je na nivou bajki.

  6. Sokolovicu, to li ti sns rekao sta da izjavis ? Srbija je od obnovljivih izvora energije 100 godina daleko a Nis jos duplo ! Ovde je ugalj i posecena suma zakon !

    • Postovanje za direktora. Sve mozete da pisete, ali rad nikako ne mozete da mu osporite. Skola „lici“ na skolu, profesori na profesore, a djaci na djake. Postoji red.

    • Izvini, Sokol stvarno radi sve kako treba. Moze da vlada bilo ko, to nece umanjiti znacaj Sokola za ovu skolu.

    • Direktor je car! Nikad skola nije imala veceg gospodina za direktora.

  7. Ima dobrih stvari u toj skoli, bez obzira na to kakva je ona u proslosti bila.

    • Kakva je bila bolje da cutimo, a kakva je sada to treba svi da pricamo. Neprepoznatljiva za bivse ucenike, sve je u skoli napredovalo. Da li je do direktora, profesora, djaka, ili splet okolnosti, to nije bitno. Bitno je da je skola dva ranga iznad one nekadasnje.

    • Svaka cast za komentar, kakva je bila bila je, gledajmo kakva je sada.

  8. Da li je dobro da se svakih par godina uvodi novi smer? Bez kontinuiteta u nastavi, dok se profesori naviknu… Taman se stabilizuje situacija, a ono novi smer.

    • Skole su na to prinudjene. Broj ucenika se smanjuje iz generacije u generaciju, broj profila se stalno povecava i to je klasicna borba za trziste. Svaki novi smer je prvih par godina atraktivan i uvek je popunjen ucenicima.

    • Tako je svuda u svetu. Mora nastavnik stalno da se usavrsava, gde je tu problem?

  9. Treba pisati i o tome sto se srednjim strucnim skolama svake godine preti da ce da im se ukine po neki smer. On zapravo rade sa jednom generacijom i nisu sigurni sta ih ceka naredne godine. Kako onda da planiraju svoje usavrsavanje i kvalitetno obrazovanje u takvim uslovima. Mora da se prizna da je svima tesko, i nastavnicima i ucenicima.

    • Ucenicima nije tesko, oni uce sta im je po programu. Profesorima jeste tesko, oni vrlo cesto predaju ono sto nisu ucili na fakultetu.

  10. @Student
    Na fakultetu se ne uci sve. Pre svega, na fakultetu se uci kako da se uci. Ko to nauci, naucio je „sve“.

    • Na fakultetu se sticu znanja i vestine kako da se svaka novina savlada.To je svrha ucenja i stalnog prilagodjavanja.

    • Pojedini profesori na fakultetu ih bas tako uce. Samo kazu studentima da sami nauce gradivo. Onda svi zajedno u klub na cavrljanje. Kad pitate te profesore kako ide nastava oni obicno kazu da se raspadaju od nastave. Neki se ne secaju kada su kredu uhvatili.

    • Zato je na fakultetu najbitnije da studentski klub radi. Gde bi se inace provodilo vreme.

  11. Mnogo inovacija i novih smerova.

    • Savremeno doba to i trazi. Na brzi ritam zivota mora stalno neka inovacija da se pravi inace nema brzog razvoja. Problem je samo ili pitanje je da li bas ima potrebe za tom brzinom. Sve lagano gubi smisao. Jos novi telefon niste ni poceli da koristite, a vec se pojavio „bolji“.

    • Tako je i na fakultetu, samo sto se na fakultetu ne radi o smerovima vec o predmetima. Zamislie fakultet koji ima 500+ predmeta. Gde tu moze da se zadrzi kvalitet.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.