Od ogromnog je značaja za Niš i okolinu projekat mešovitog voda čiji su radovi u toku na nišavskom keju, gde je juče zbog toga posečeno nekoliko stabala, kažu iz Elektromreže Srbije, uz obećanje da će urediti raskopanu površinu kada sve bude završeno. Planirano je da sve na ovoj trasi dalekovoda bude završeno do kraja godine, ali ističu da je realizacija celog projekta, vrednog preko 8 miliona evra, usporena zbog protesta u Brzom brodu.
Već nekoliko dana traju radovi na nišavskom keju iza Toplane, a prema rečima građana taj deo Niša je uzurpiran i nisu znali o kojim radovima je reč. Tek juče je osvanula građevinska tabla sa informacijama – da se gradi trasa dalekovoda.
Međutim, da su građani mogli da pretpostavljaju o čemu je reč zaključuje se iz saopštenja Elektromreže Srbije jer tvrde da su tek nakon nekoliko meseci, dobijanja svih potrebnih dozvola i održanih javnih rasprava, počeli izgradnju mešovitog voda.
Na insistiranje Grada Niša, Distribucije kao i investitora u ovom gradu i građana koji žele da dobiju električnu energiju, pristupilo se izgradnji mešovitog voda u Nišu (MV 2×110 kV Niš 2 – Niš 6) kako bi pre zime ovaj deo Srbije i Grada Niša imao stabilnije i sigurnije napajanje električnom energijom. Nažalost, usporeni smo u realizaciji ovog projekta na terenu usled permanentnih protesta građana naselja Brzi Brod u Nišu koji se ne slažu sa izgradnjom nadzemnog dela voda i onemogućavaju realizaciju radova na terenu – navode u saopštenju.
Više od 8 miliona evra vredi pomenuti projekat, za koji kažu da je od ogromnog značaja za Grad Niš i širu okolinu, a Vlada je za njega „donela javni interes“.
Dodaćemo i da je gradilišna tabla, što je inače praksa kada su u pitanju linijski infrastrukturni objekti, u šta spada i mešoviti vod, postavljena na unapred predviđenom i preciziranom mestu, što je u ovom slučaju početak i kraj voda, a postavljena je i na deonici 5 gde su radovi u toku – dodaju.
Izvođač radova na nišavskom keju, gde su u toku radovi na podzemnom delu voda, je Energotehnika Južna Bačka, a u saopštenju EMS navodi da je planirano da ta deonica bude završena do kraja godine.
Takođe kažu da je postavljena zaštitna ograda, a da je pre dva dana porušena i da su to prijavili policiji, gde potvrđuju da im je juče prijavljeno da su dva žičana panela porušena i da je obavešteno Tužilaštvo.
Na pomenutoj trasi dalekovoda juče je nekoliko, prema rečima građana zdravih stabala, posečeno, a da li ima još drveća koja smetaju izvođaču radova – odnosno koliko će do kraja biti posečeno, nije poznato.
Radovi na deonicama podzemnog voda u potpunosti se izvode u skladu sa izdatim saglasnostima svih imaoca javnih ovlašćenja, među kojima je i JKP Medijana. Po završetku radova raskopanu površinu uredićemo uz nadzor stručnih službi JKP Medijana – odgovaraju iz EMS-a.
Iz EMS-a takođe uveravaju da je osim svih potrebnih dozvola ažurirana i Studija o proceni uticaja na životnu sredinu, urađena prema dosadašnjoj dugogodišnjoj praksi i da je prošla stručnu reviziju Ministarstva zaštite životne sredine.
Izvršen je javni uvid i održana javna prezentacija. Studija se odnosi na ceo mešoviti vod, dakle i nadzemni i podzemni deo. Napominjemo da EMS AD u svemu postupa u skladu sa svojim zakonskim obavezama i ovlašćenjima operatora prenosnog sistema Republike Srbije – zaključuju.
Podsetimo, stanovnici Brzog broda, koji se protive izgradnji nadzemnog dalekovoda, protestuju već nedeljama, a prvi protest održan je 11. septembra. Žitelji su imali i performans, kada su “sahranili” dalekovod, a bilo je i više nesuglasica između njih i Elektromreže, odakle su poručili da sprečavanje radova nanosi štetu Nišu i okolini, jer mogu dovesti do toga da napajanje strujom tokom zime bude neizvesno.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Gde i kada je bila ‘javna prezentacija’ kako i koliko unapred je objavljena, i gde i kada je objavljena javna rasprava?
To je uobicajno da se javni uvid sprovodi u tajnosti a onda proglase nesto za od javnog znacaja i nemoze im niki nista. Meni su nacrali kanalizaciju ispred ulaznih vrata u privatnom placu i proglasili da je to od javnog znacaja !
Da li je objekat legalizovan?
kad se ne radi sto se ne radi, kad se radi sto se radi…
Radi se tako sto je JAVNI UVID bio Tajni!
Zar nije moglo sa druge strane Nišave, a ne preko dečijih igrališta?
A sve zbog nečije zgrade kod Delta centra. Ostasmo bez Nišavskog keja i drveća na njemu.
Jednom delu grada prete problemi sa nestašicom električne energije. Najteže će proći građani koji zbog toga neće imati potrebno snadbevanjem.
Zakasnilo se sa ovim rešenjem, ali sada kada je projekat započet pojedinci opterećeni primitivnim odnosom prema ovoj problematici koče radove. Neverovatna je argumentacija i totalno neznanje ali vrlo uspešno s’obzirom da državni organi ne rade svoj posao.
Ti pope gledaj svoja posla.Treba kontrolisati imovno stanje svih direktora u strujadžijskoj firmi.Hitno primeniti zakon o poreklu imovine korupcija je uzela maha,nema kraja.Nekretnine i pokretne stvari kontrolisati na koji način je stečeno.Tužilaštvo i Azbpok da radi pošteno svoj posao,ako se dokaže na sudu tada sve oduzeti.Povećati drastično kazne za krivična dela sa elementima korupcije.
Ma, rusi ,samo, i koristi sto su ovde samozivnici! Lako vam je ovde, niko ne sme ni da pisne, reinkarnacija miseva i zeceva ! Stanari, sta vas briga, nije vam do kucnog praga doslo , deca ionako, ceo dan zure u kompjuter, koga briga za travu, drvo i park ! Cirko ga napravio a on je opozicija !
Nije ga napravio Cirko , nego stanari zgrada ul. Branka Krsmanovica , lamele C1,C2,C3. Njihovim angazovanjem. A ovi ne biraju. Mnogo vole beton.
Uništiše sve najlepše delove grada.
Ako dobro raazumem, vi i dalje ignorisete zahteve Brzobrodjana, a oni zele da gradite na isti nacin kao sto gradite u ostalim delovima grada?
Pa i treba da vas pobacaju u Nisavu, sve redom!
(mislim na gradske rukovodioce, ne na ljude koji izvode radove onako kako im pise u prokektu….)
Što je najgore, ni vlasnici zemljišta pored keja nisu informisani o početku radova, ali ako je od javnog interesa onda sve može. Najbolje suspendovati sve zakone jer i onako ništa ne služe. Ovo nema nigde da država radi ovako protiv svojih građana.