Iako je krajem 2018. godine dobio status umetnika u estradno-muzičkoj umetnosti kao muzičar instrumentalista, Boban Stanković iz Prokuplja tvrdi da još ne može da ostvari svoja prava da mu Grad uplaćuje penzijsko i invalidsko osiguranje, što mu, kako kaže, pripada po zakonu. Ipak, gradonačelnik Prokuplja kaže da je zakonska obaveza Gradske uprave nastala tek od ove godine i da će mu sredstva po zakonu biti uplaćena, ali samo za 2022. godinu.
Prvi čovek Prokuplja Milan Aranđelović objašnjava da u prethodnom periodu nisu obezbeđena sredstva u lokalnom budžetu za tu namenu, jer je uplata doprinosa građanima sa statusom umetnika bila na nivou preporuke, a da je tek od početka godine to zakonska obaveza Gradske uprave i kaže da će oni to rešiti u narednom periodu.
Mi do ove godine nismo imali obavezu da plaćamo poreze i doprinose, jer se radilo o neobavezujućoj preporuci Vlade Srbije. Procena Gradskog veća je bila da Stanković nije posebno zaslužan da bi mu Grad plaćao bilo kakve obaveze, a trebalo je i doneti određene skupštinske odluke da bi to bilo po zakonu. Međutim, od ove godine smo u obavezi i mi ćemo to regulisati – rekao je Aranđelović.
Ipak, Boban Stanković smatra da su mu prava nepravedno uskraćena i to u najgorem periodu za umetnike, tokom pandemije virusa korona.
Bukvalno sam ostao bez egzistencije, jer nije bilo mogućnosti da se zaradi. Ja kao harmonikaš sa statusom umetnika smatram da sam, kao jedan od dvojice u Prokuplju koji imaju ovo državno priznanje, zaslužio da budem sagledan i da mi se plati bar ono što mi pripada – smatra Stanković.
Na desetine dopisa uputio je, kaže, svim nadležnim gradskim i republičkim institucijama, ali je uglavnom ostao bez konkretnog odgovora, jer su svi prebacivali odgovornost sa jednih na druge.
Ukoliko mi se ne uplate sredstva koja mi pripadaju, ja ću biti primoran da tužim Grad Prokuplje, što je žalosno jer smatram da lokalna vlast treba da ima razumevanja za umetnike koji svojim nagradama i priznanjima doprinose i promociji mesta iz koga dolaze i u kome žive – kaže Stanković.
I iz Ministarstva kulture i informisanja potvrđuju da su lokalne samouprave u obavezi da uplaćuje penzijsko i invalidsko osiguranje građanima koji imaju status umetnika, ali ne preciziraju da li to važi od ove godine ili je važilo i prethodnih godina.
Status umetnika dodeljuje Savez estradno-muzičkih umetnika Srbije u saradnji sa Ministarstvom kulture i informisanja.
Stanković, koji je i član Saveza estradno-muzičkih urednika Srbije od 1994. godine, status umetnika dobio je sredinom decembra 2018. godine i jedan je od dvojice instrumentalista na harmonici u Prokuplju koji ima to priznanje.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Далеко је било,
Мораће да се прошири Алија великана у Прокупљу, много има заслужних!
Ko će da plaća ili ko plaća socijalno i penziono osiguranje ljudima čije su firme propale greškom politike ili starima koji imaju njivu u koju ne mog
Ramonikas kafanski je sad umetnik. A mi zurlaši, sviraci u diple, frulasi a za nas doprinosi sto duvamo, ane razvlacimo meovi
Nije mi jasno, kako neko ko svira komercijalnu muziku može da bude na grbači građana!? Pa i Zdravko Čolić za sebe je rekao da se bavi komercijalnom m.
U zemlji ima oko 150.000 ljudi starosti preko 65 godina koji nikada nisu ostvarili pravo na penziju (očigledno i neće) jer su celog života nadničili, a državi na pamet nije palo da to uvede u legalne tokove, takoreći podsticala je crno tržište rada
Dakle, 30 godina radiš najteže poslove po njivama, a svakom licu sumnjivih sposobnosti zalepis etiketu umetnik i dobije penziju
Tuzna i jadna zemlja
Ne zelim da se dinar mojih tj.gradskih para izdvaja za ovakve primere!
Svi bi na grbachu drzave i gradjana. Neki ne znaju ni da se potpisu, flasha uvek pri ruci, citav zivot ziveli po principu „cvrcka“ i sad bi drzavnu penziju??? Ma kako da ne! Pali bre!