Temelj funkcionisanja svake države je efikasna javna uprava koja dobro funkcioniše, ali je to i jedan od osnovnih preduslova za pristupanje Evropskoj uniji, podseća šef delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici. Iz Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu ističu da je transparentno i kvalitetno kreiranje javnih politika jedan od pokazatelja efikasne i delotvorne uprave.
Škole, javni prevoz, bolnice, poreska uprava, carina – sve to, na različite načine, deo je svakodnevnog života građana, a retko kad imamo svest o tome da sve nabrojeno predstavlja deo reforme javne uprave.
Sve ove usluge su važne i iz naše EU perspektive, objašnjava šef delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici.
Evropska unija naročito insistira na unapređenju kreiranja i sprovođenja javnih politika u okviru reforme javne uprave.
Zato EU ulaže mnogo napora, a takođe i veliku finansijsku podršku kako bi pomogla srpskoj javnoj upravi da postane efikasnija, transparentnija i svakako bliža građanima. Zbog toga je i naš predlog Srbiji da uključi građane već u fazi izrade zakona i podzakonskih akata potrebnih za reformu javne uprave, kako bi mogli da se izraze, da podele svoje viđenje, da daju svoj doprinos tome kako se vrše javne reforme – ističe Fabrici.
Transparentno i kvalitetno kreiranje javnih politika jedan je od pokazatelja efikasne i delotvorne uprave, koja će biti u stanju da funkcionise kao deo tima u okviru EU – kaže pomoćnica ministra u Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu Sanja Putnik.
Kad govorimo o usklađivanju pravnog sistema sa pravom EU, važno je napomenuti da se tu ne radi o prostom kopiranju pravnih normi, već je neophodno njihovo prenošenje u naš pravni sistem. Ono što je posebno važno i u čemu nam je podrška EU veoma značajna jeste kako da na kvalitetniji način kreiramo dokumente javnih politika kako bismo u što većoj meri olakšali građanima i privredi – navodi Putnik.
Pored dobrobiti koje usklađivanje sa evropskim standardima nosi, dokumenti javnih politika su i u formalno jedan od osnova za dobijanje bespovratnih sredstava iz fondova EU.
Fabrici kaže da trenutno Srbija svake godine dobija između 200 i 300 miliona evra bespovratnih sredstava, što za projekte na nacionalnom, što za one koji se realizuju na regionalnom nivou.
Tako da jedan deo javne uprave Srbije već radi sa administracijom EU, da tako kažemo, na realizaciji ovih fondova. To je zahtevalo primenu niza procedura i sigurno će kada Srbija, nadamo se što pre, postane deo Evropske unije, količina sredstava koja će se prenositi iz Brisela u Srbiju da znatno poraste, pa je i zbog toga važno da srpska administracija bude efikasna za građane i poslovni sektor i da Srbija bude u stanju da povlači i realizuje sredstva na raspolaganju državi kao članici EU – kaže Fabrici.
Pomoćnica ministra Sanja Putnik smatra da kao država moramo biti veoma kredibilan partner sa dobro definisanom vizijom reformskih ambicija kako bismo obezbedili da ono što je dogovoreno zaista bude i sprovedeno i pre svega u praksi održivo. Kaže da su za to suštinski važni kvalitetni i dobro pripremljeni programski dokumenti.
U tom procesu ključnu i rukovodeću ulogu ima Ministarstvo za evropske integracije sa kojim blisko sarađujemo – dodaje pomoćnica ministra MDULS koje je, inače, vodeća institucija zadužena za koordinaciju procesa reforme javne uprave.
Kada se pogledaju prethodni primeri proširenja, zemlje sa najboljom javnom upravom bile su one koje su uspele da maksimalno iskoriste sredstva EU, na najbolji i najefikasniji način.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Svašta PRIČA O REFORMI I VEČITO REFORME KOJU TRPE JADNI SLUŽBENICI SRAMOTA NIKO NE PRIČA U KAKVIM USLOVIMA RADE TI LJUDI IZ JAVNE UPRAVE……a da ne govorimo koliko su plate male i šta sve trpe, pričaju oni ali IZ SVOJIH KOŽNIH FOTELJA SA MILIONSKIM PLATAMA što ne reformišu svoja mesta ILI JAVNA PREDUZEĆA nego svi dvrlje i kamenje na Javnu upravu SRAMOTA ŠTA NAM RADITE posle svakih izbora isto!
sigurno
Posle svakih Izbora ista priča i pritisci kada nemate na kog onda hajka na Javnu upravu ZAŠTO NE REFORMIŠETE FAKULTETE UNIVERZITETE ILI SVOJA RADNA MESTA KOJA SEBIČNO ČUVATE čuvate svoje plate i funkcije a iživljavanje se nad jadnim službenicima koji od svojih plata jedva jednom mesečno napune kolica u nekom hipermarketu nemamo svi službenici funkcionerske plate uštirkana gospoda ponovo pametuje.
Znaci- NIKADA necemo uci u EU.
Ili- ucicemo kad se raspadne i kada im bude trebala sveza i naivna krv i pare…..
Glupi li smo i jadni mi Srbi….
Umesto da se drzavni vrh usredsredi na stvaranje veza i alijansi sa nama slicnim i pravljenje neceg novog i boljeg od EU- oni svi ko omadjijani (pogotovu kada su EU pare u pitanju- koje su zapravo KREDITI koje ce nasa deca KRVAVO placati decenijama).