Posle protesta grupe studenata Filozofskog fakulteta, nezadovoljne poskupljenjem prijave ispita i odluke da se naplaćuje svaka posle treće, iz uprave Fakulteta je objašnjeno da su izmenom cenovnika samo „odgovorili na zahteve Ministarstva i Senata Univerziteta u Nišu“.
Studente je u maju, kada su prijavljivali junske ispite, na šalteru dočekalo saznanje da za četvrtu i svaku narednu prijavu ispita iz istog predmeta umesto 300 moraju da plate 500 dinara, a da „apsolventi“, odnosno studenti kojima je istekla produžena godina studija, svaku prijavu umesto 300 treba da plate 1.500 dinara.
Zato su nedelju dana pre prijave za septembarski rok organizovali manji protest u dvorištu Fakulteta.
Tražimo da se odluka da nam se prijave ispita broje retroaktivno poništi i da se cenovnik vrati na staro jer nije zakonski da se takve izmene donose usred akademske godine – priča jedan od studenata Milan Zirojević.
Kaže da su mnoge njegove kolege odustale od prijava jer nisu imale dovoljno novca, niti vremena da ga prikupe jer se poskupljenje dogodilo bez najave.
Iako nisu očekivali da im se u protestu pridruži mnogo kolega jer su oni izvan Niša posle završetka ispitnog roka otišli kućama, ipak su bili iznenađeni što se na protestu pojavilo svega nekoliko desetina studenata.
Verujem da je ovo odraz hronične nezainteresovanosti studenata za svoj položaj – kaže Milan.
Njegove kolege smatraju da su neki odustali od dolaska na protest iz straha.
Uz obrazloženje da je dekan zauzet, sa novinarima je u dekanatu razgovarala prodekanica Tatjana Paunović.
Objasnila je da je cenovnik onih usluga Fakulteta koje nisu uključene u redovnu cenu školarine od početka akademske godine nekoliko puta usaglašavan sa preporukom Ministarstva, a zatim i Senata Univerziteta u Nišu.
Sve te odluke o izmenama cenovnika smo donosili uz saglasnost studenata – Studentskog saveza, Studentskog parlamenta i studenta prodekana. Prvao smo imali preporuku Ministarstva da su samo dve prijave ispita besplatne, zatim preporuku Ministarstva da su besplatne tri, kao što je slučaj sada – objašnjava Paunovićeva.
Komentarišući zahtev studenata da se prijave ispita ne broje retroaktivno, već od momenta kada je odluka o njihovom naplaćivanju doneta, kaže da je takvo brojanje neophodno.
Ne može se u ovom kontekstu upotrebiti termin „retroaktivno“. Prema preporuci Senata, ne računa se broj prijava po akademskoj godini, nego po predmetu, bez obzira na to koliko godina student neki ispit polaže – kaže prodekanica.
Dodaje i da je odluka o plaćanju četvrte i kasnijih prijava doneta u dogovoru sa studentima.
Studenti koji vas obaveštavaju o svemu onome su oni kojima je istekla zakonom predviđena godina za završetak studija. Oni svaku prijavu ispita plaćaju 1.500 dinara jer, kad im istekne ta produžena godina studija, gube sve privilegije i za njih važe više cene. Treba da se skoncentrišu na to da što pre završe fakultet – priča Paunovićeva.
Kako je prodekanica potvrdila novinarima, postoji još jedan cenovnik.
Prema njemu će studenti koji od 13. do 15. jula prijavljuju ispite za septembarski rok, one koje prijavljuju 4. ili neki naredni put, platiti 300 dinara.
Za one kojima je istekla produžena godina studiranja prijava svakog ispita ostaje na ceni od 1.500 dinara.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Pa cekaj ovo su studenti? Ovi svi imaju 30+ godina… Obnovili apsolventski staz po ko zna koji put, ako se ne varam to znaci da su na 4. godini studija vec tri ili cetiri godine? Pa ja sam za 4 godine ceo fakultet zavrsio a oni ne mogu poslednju godinu studija.
Čak i ako imaju preko 30 godina, čak i ako su duže vreme apsolventi, oni imaju status studenta, pa prema tome imaju i načelno pravo da se pobune u vezi sa nekim uslovom studiranja koji im ne odgovara.
Svaka tebi čast što si diplomirao u roku, ali otkud znaš zašto je neko apsolvent po 3 godine? Možda neko ima probleme o kojima pojma nemaš, a koji mu otežavaju studiranje. Treba imati malo skepse.
Ovi sigurno nemaju 30 i više godina jer te studente ove izmene ne dotiču. Za njih je prijava ispita već 3-4 godine 1500 po ispitu i to se ni sada nije promenilo, ostalo je isto. Redovnii studenti su najviše pogođeni ovim novim nametima. Za veliki broj prijava ispita kriv je fakultet koji nikad ne istakne raspored ispita na vreme, ili istakne samo delimicni raspored.
1. Studenti koji su na budžetu nisu plaćali prijavu ni 300 dinara,prijava je bila besplatna.
2. Studenti koji nisu „završili na vreme“ zbog toga plaćaju produženu godinu.
3.Ne znam kako ste zaključili koliko pomenuti studenti imaju godina, ali i da imaju trideset možda se fakultetom nisu bavili zbog bolesti,možda su studirali dva fakulteta a možda samo nisu imali dovoljno novca.
„Produzeni apsolventi“, kako nas u sali nazivaju, nemaju 30+ jer po bolonjskom zakonu to nije moguce. Radi se o studentima od 24, 25, 26 godina.
Tacno tako. Po Zakonu o Visokom obrazovanju (Clan 94.) student gubi status jedino ukoliko ne završi studije do isteka roka koji se određuje u dvostrukom broju školskih godina. To bi znacilo da imamo status studenata u trajanju 8 godina (4+4).
Dokle ce se vise iznositi neistinite informacije za napacene „produzene apsolvente“?
Postovani novinari Juznih vesti, Studentski parlament F.f.u Nisu danas je izdao saopstenje u kome vas optuzuju da iznosite neistinite informacije, te da u tome prednjacite. Imajte na umu da su obicni studentiuz vas, da vas podrzavaju, jer ste jedini koji se ne boje da iznesu ISTINU. Hvala vam sto valjano i profesionalno obavljate svoj posao.
Gospodja Paunovic je iznela informaciju koja nije istinita. Studenti po Zakonu imaju pravo da studiraju 8 godina (4+4, a ne 4+1) i u tom periodu oni se nazivaju STUDENTIMA, pa kao takvi imaju pravo da traze postovanje Odluke o upisu u skolsku 2014/2015.http://studenti.filfak.ni.ac.rs/oglasna-tabla/vesti/uslovi-upisa-u-skolsku-2014-2015-godinu.html
Postovani novinari Juznih vesti, Studentski parlament F.f.u Nisu javno vas je prozvao da iznosite neistinite informacije. Jedine lazne informacije iznose oni koji upravljaju i manipulisu tim istim Studentskim parlamentom. Vama veliko hvala sto valjano i profesionalno obavljate svoj posao i sto se ne bojite da podrzite potlacene studente,kojima su gotovo svi okrenuli ledja zarad vlastitih interesa
profesori diriguju studentima da podrivaju sistem kako bi se sujete zadovoljile zbog hapsenja clanova porodice nama dobro poznate u javnosti po blistavoj politickoj karijeri. Isti ti profesori govore studentima da moraju da pljuju sadasnju vlast na ispitu kod istog da bi dobili prolaznu ocenu.
Cudi me da niko u komentarima nije istakao GLAVNI PROBLEM !?
Na dan prijavljivanja ispita cesto puta nema istaknutog rasporeda polaganja !?
Sta student da radi u takvoj situaciji,nego da prijavi vise ispita,pa kad raspored bude objavljen da se odluci na koji ce izaci ? Tako i dolazi do pojave da studenti neki predmet prijave i vise puta a da uopste ne izadju na ispit !
Lepo je sto se Fakultet pridrzava propisa,ali nije lepo ako to cini samo kad je to u njegovom interesu !
Nije lepo ni da se napravi takav raspored da student u jednom danu polaze ispite iz dva predmeta…Nije lepo,ali se,eto,i to ponekad desi…I oni sa Fakulteta su ljudi,pa ponekad,cesto,pogrese…I,sta im mozete,da stojite na stepenistu i vicete „Uaaa!“,a njih sramota…koliko nam dobro ide..