Nešto više od godinu dana od početka projekta, solarni paneli prvih zadružnih solarnih elektrana postavljeni su u staroplaninskim selima Temska i Dojkinci, a da bi bile puštene u rad i tako donosile novac lokalnim zajednicama, potrebna su još dva koraka – da Elektrodistribucija odobri i izgradi priključak za elektrane i da se nakon toga izabere i potpiše ugovor sa snabdevačem koji će otkupljivati prve zadružne kilovat sate.
Struja iz solarnih panela umesto malih hidroelektrana, a prihod od prodaje električne energije da ostane mesnim zajednicama, a ne privatnim investitorima, ideja je koju je Energetska zadruga Elektropionir pokrenula 2022. godine, a čija realizacija se bliži kraju.
Nakon što je prikupljen novac, odrađena tehnička dokumentacija, potpisani ugovor sa Gradskom upravom Pirota i mesnim zajednicama dva sela na Staroj planini, dobijena građevinska dozvola i što su ispunjeni drugi uslovi, solarni paneli postavljeni su na krovovima Mesne zajednice Temska i Domu kulture u Dojkincima.
Iz Energetske zajednice kažu da je u pitanju pionirski poduhvat u polju obnovljivih izvora energije i da se bliži kraju.
Da bi prve zadružne elektrane bile puštene u rad, pred nama su još dva koraka. Najpre je potrebno da Elektrodistribucija odobri i izgradi priključak za elektrane i da se nakon toga izabere i potpiše ugovor sa snabdevačem, koji će otkupljivati prve zadružne kilovat sate – kažu iz Elektropionira.
Solarne elektrane su proizvodne snage od po 5kW, postavljene su na krovovima javnih zgrada u staroplaninskim selima, a sav prihod od prodaje električne energije doniraće se mesnim zajednicama.
Kažu da projekat pokazuje da energija mora biti čista i može biti u zajedničkom vlasništvu, kao i to da svi građani mogu biti pokretači promene ka održivoj energiji i da to nije pozicija rezervisana isključivo za velike investitore.
Novac, prihodovan od prodaje struje iz ovih elektrana, biće stavljena na raspolaganje lokalnim udruženjima i organizacijama, za aktivnosti koje unapređuju život zajednice u toku narednih 25 godina – kažu iz Energetske zadruge.
Objašnjavaju da je za prve zadružne solarne elektrane odabran staroplaninski kraj zato što je odlučnošću i upornošću meštana lokalnih sela, i uz podršku koju su dobili širom Srbije, uspeo da zaustavi izgradnju malih hidroelektrana, čiji se način gradnje i eksploatacije nisu pokazali održivi. Suprotno tome, energija dobijena od sunca je svima dostupna i čista.
Podsetimo, ukupna vrednost projekta je 1,6 miliona dinara. Od toga su članovi Elektropionira uz pomoć donatora i od sopstvenog novca prikupili polovinu tog iznosa, a druga polovina i više od toga prikupljena uz podršku građana.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0