Osim što ima dobar obrazovni sistem, mnogo šuma, nizak nivo korupcije, Finska je zemlja čiji su stanovnici među najsrećnijima u Evropi, istakao je ambasador ove zemlje u Srbiji Perti Ikonen. Ipak, Finska je nedostupna srpskim đacima i studentima, jer, kako je objasnio, na školovanje prima samo ljude iz zemalja Evropske unije.
On je kazao da će finski fakulteti biti dostupni Srbima koji žele da studiraju u toj zemlji, tek kada Srbija postane članica EU.
Ikonen, koji je diplomata u Srbiji već godinu i po dana, posetio je nišku Narodnu biblioteku “Stevan Sremac”, a ovoj ustanovi donirao je knjige finskih autora prevedene na srpski jezik. Takođe, kako je kazao, u Nišu je posadio i drvo, kako bi ukazao na značaj ekologije, koja je u njegovoj rodnoj zemlji “na ceni”.
Ambasador je u niškoj biblioteci predstavio učenicima bilingvalnih odeljenja iz gimnazija “Svetozar Marković” i “Stevan Sremac” Finsku, a kako je kazala učenica 4. razreda Marija Đikić, kroz ovu prezentaciju je uvidela “na šta treba da se ugledamo kao društvo”.
Ambasador je govorio o edukacionom sistemu i činjenici da su učitelji i profesori vrlo cenjeni i dobro plaćeni, i kako je nebitno u kom su delu države, jer svi dobijaju isti nivo obrazovanja i jako kvalitetnu nastavu, jer profesori imaju šansu da budu kreativni u svom radu – kazala je učenica Gimnazije “Stevan Sremac”.
Povodom 100-godišnjice nezavisnosti Finske, ambasador Ikonen je odgovarao i na pitanja profesora i učenika, koji su, osim za obrazovanje i mogućnost školovanja u ovoj zemlji, bili zainteresovani i za polarnu svetlost, kulturološke razlike između Srba i Finaca, ali i šta je to što ih čini jednom od najsrećnijih nacija u Evropi.
Sauna je finska reč stara 7.000 godina i gotovo u svim jezicima se izgovara isto. Finci makar 3 puta nedeljno sede u sauni – kazao je abasador Ikonen.
Svoj boravak u Srbiji opisao je kao „sletanje na drugu planetu“, ali je posebno istakao srpski humor koji je, kaže, jedina sličnost između Srba i Finaca.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0