Osnovna škola “Vladimir Bukulić” u Tularu kod Medveđe, “bogatija” je za 3 računara koje im je donirala Fondacija “Alek Kavčić”. Kako kaže Aleksandar Kavčić, osnivač Fondacije, školu pohađa 20 đaka, pa će tako svako moći da radi na računaru, a štampač će koristiti za štampanje udžbenika kada oni postanu besplatni i dostupni na internetu, što je glavni projekat Fondacije.
Kavčić je posetio školu u Tularu i odneo simboličnu donaciju, a kako kaže, ideja da se pomogne đacima ove škole nastala je u razgovoru sa jednim od njihovih nastavnika koji je rekao da mnogi ne mogu da prate nastavu na daljinu, jer nemaju ni računare, ni mobilne telefone.
U razgovoru sa njim sam shvatio da deca u toj školi nemaju uslova da prate školu na daljinu. 50% njih nema čak ni udžbenike. Jednostavno roditelji nisu u stanju da kupe udžbenike – kaže Kavčić.
Odlučeno je da se školi “Vladimir Bukulić” doniraju računari i štampač.
Što je najbitnije – štampač. Pa da mogu, u trenutku kada udžbenici budu besplatni i dostupni na internetu, sami da ih štampaju. 3 računara, mali broj, ali je i škola mala – 20 đaka. Za sve razrede osnovne škole, 3 đaka maksimum po razredu i onda svi imaju računar – kaže Kavčić.
Ovo je, kako kaže, prva škola iz ruralnog područja kojoj Fondacija pomaže. Do sada su računari donirani Matematičkoj gimnaziji svake godine.
A onda one prošlogodišnje zajednički doniramo školama u Srbiji. Da bi to imalo nekog smisla želimo da se donaciji priključe đaci Gimnazije i da doniraju svoje vreme i rad tako što će osnovcima predavati informatiku i računare bar nedelju dana. Ti računari su išli širom Srbije, ali do sada ne i u ruralna područja – kaže Kavčić.
Aleksandar Kavčić je profesor koji godinama radi u Americi, nekada đak Matematičke gimnazije u Beogradu. Za sebe kaže da pola godine provodi u Srbiji, a drugu polovinu u Srbiji, pa je zato i pokrenuta Fondacija koja bi trebalo da pomaže obrazovanju i đacima.
Pojašnjava da ideja nije bila da se favorizuju pojedinci, nego da se pomogne svim đacima u obrazovnom sistemu.
Došli smo do zaključka da bi to bio program besplatnih udžbenika. Da se tome posvetimo kako bi udžbenici bili dostupni na internetu i dostupni svima. To je projekat koji sa moralnog stanovišta vrlo prihvatljiv, jer u Srbiji udžbenici nisu besplatni. Sistem je nakaradan, jer je ova vlast dozvolila upliv stranih izdavačkih kuća koje krupnim kapitalom i koruptivnim marketinškim metodama osvajaju tržište i udžbenici postaju još skuplji – priča Kavčić.
U cenu knjige je, kako kaže, ugrađen profit stranaca i korupcija, jer ti isti stranci idu po školama i kupuju direktore i nastavnike poklanjanjem laptopova, tableta, letovanja i putovanja u inostranstvo.
Na kraju sve to plaća roditelj dece u Srbiji, iako država ima Zavod za udžbenike koji sve te udžbenike ima i treba ih samo prodavati po pristojnim cenama. Sve je to već poreski obveznik jednom i platio, a sada neka strana firma to ponovo naplaćuje roditeljima. To je jedan vrtlog korupcije – pojašnjava Kavčić.
Zato je Fondacija angažovala autore koji pišu udžbenike, ali će ti udžbenici biti dostupni na internetu i biće besplatni.
Svako ko vidi udžbenik na internetu može da ga odštampa. U fotokopirnici bi njegovo štampanje koštalo 150 dinara, a taj isti udžbenik u knjižari bi koštao 1.200 dinara. Svi udžbenici Fondacije proći će kroz proceduru odobravanja kao i svaki udžbenik koji je odobren u državnom prosvetnom sistemu – kaže Kavčić.
To je proces koji traje i koji će, pojašnjava osnivač Fondacije, trajati možda i više od godinu dana, ali će na kraju cilj biti ispunjen i udžbenici će biti besplatni za sve.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Kralj