Gde su i šta rade političari sa „crne liste“ EU iz 2000. godine?

europe 609118 1920 Denzel
Nekada daleka; Foto: Pixabay/Denzel

Od onih koji su odavno pokojni, preko penzionisanih, pa sve do onih koji nas sada vode ka Evropskoj uniji. Tako ukratko izgleda sadašnjost tadašnjih funkcionera SPS-JUL-SRS kojima je ulaz u EU bio zabranjen, a među kojima su i južnjaci.

Bezmalo 20 godina je prošlo otkako je Savet Evropske unije sastavio prvu listu ljudi bliskih tadašnjem predsedniku SR Jugoslavije Slobodanu Miloševiću, kojima je zabranio ulaz u zemlje Evropske unije.

Ako se izuzmu članovi najuže Miloševićeve familije, među prvima koji nisu mogli da putuju po Evropi su bili njegovi najbliži saradnici i članovi Vlade Mirka Marjanovića.

Ivica Dacic Jose Manuel Barroso EUinfoCentar
Nekada na različitim stranama; Ivica Dačić i Žoze Manuel Baroso; Foto: EU info centar

Među njima su oni koji danas predvode evropske integracije Srbije – od sadašnjeg premijera Srbije, a tada ministra informisanja Aleksandra Vučića, preko tada portparola SPS, a danas predsednika te partije i ministra spoljnih poslova Srbije Ivice Dačića, do tadašnjeg vicepremijera, a danas predsednika Srbije Tomislava Nikolića.

Na tom spisku od preko 1.300 ljudi, najvećim delom kadrova SPS, JUL i Srpske radikalne stranke, bilo je i mnogo funkcionera sa juga Srbije. Od najviših državnih funkcionera poput Vranjanca Dragomira Tomića, tada potpredsednika Vlade, i Nišlija Zorana Krasića, tadašnjeg ministra trgovine, i Bratislave Bube Morine, tada ministarke za izbeglice, preko „privrednika“, direktora raznih državnih banaka i fabrika, do onih kojih su potpisani samo političkim funkcijama.

Mnogi od njih danas nisu živi, neki su u penziji, ali ima i onih koji su još u politici, pa i na visokim funkcijama.


Još se drže

Iako mnogi tvrde da su tek godinama kasnije saznali da su bili na „crnoj listi“, svi tvrde da u stvari nikada nisu imali problem da putuju po Evropi.

Aleksandar Cvetkovic Nisavski okrug
Zabrana samo na papiru; Aleksandar Cvetković, foto: Nišavski okrug

Tadašnji predsednik Opštine Doljevac, a sada već dugogodišnji načelnik Nišavskog okruga Aleksandar Cvetković (SPS) kaže da tokom zabrane skoro niko nije ni mogao da putuje u EU.

Pazite, u to vreme nismo mogli ni da izađemo iz zemlje. Imali smo sankcije i skoro da niko od nas nije ni putovao. Ja sam prvi put putovao u Grčku, ali tek nekoliko godina kasnije i nisam imao problem da dobijem vizu – kaže Cvetković.

Neki, poput tadašnjeg pomoćnika ministra građevine, a zatim donedavno predsednika niškog SPS Slavoljuba Vlajkovića, tvrde da nisu tada ni znali da su bili na listi.

Ja sa slučajno saznao da sam na tom spisku, a nikada, ali baš nikada nisam imao problem da putujem – kaže Vlajković.

Zoran Aranđelović
Da čak ni u to vreme nije imao probleme sa putovanjima kaže i tadašnji direktor Duvanske industrije Niš Zoran Aranđelović, danas profesor Ekonomskog fakulteta.

Ja sam non-stop putovao, jer je Duvanska industrija bila takva da je moralo da se putuje. Čak ni tada me nisu vraćali. Kako i zašto, ne znam. Da li je to bio samo pucanj u prazno, ne znam. Ali, znam da su neke vraćali – kaže Aranđelović.

Još jedna stvar koja spaja ljude sa liste je i tvrdnja da ne znaju zašto su se na njoj našli.

Verujte da nemam pojma. Ja tada nisam bio u vrhu političke vlasti. Duvanska industrija je ipak bila biznis – kaže Zoran Aranđelović.

Aleksandar Cvetković, njegov partijski „kolega“ iz SPS, kaže da ni on ne zna koji su bili kriterijumi za sastavljanj liste. On sumnja da su spisak sastavljali lideri tadašnje opozicije.

Znate ko je pravio tu listu za Niš? Zoran Živković. Na kojoj sam ja to funkciji bio na svetskim tokovima? Stvarno mi nije bilo jasno. Ali njemu to tako bilo pri ruci, da se igra ljudskim sudbinama – kaže Cvetković.


Od crne liste EU do „evropejaca“

Za tadašnjeg potpredsednika Skupštine Srbije i funkcionera Srpske radikalne stranke Dragoljuba Stamenkovića, kome je takođe bio zabranjen ulaz u zemlje EU, nije iznenađenje to što Srbiju ka Evropi danas vode upravo oni koji su krajem devedesetih bili u vrhu „crne liste“ Evropske unije.

Ako problem ne možeš da rešiš sa malo para, možeš da ga rešiš sa mnogo para. Tako ja vidim ove što su promenili mišljenje, tada bili na jednoj strani i bili protiv Evropske unije, a sada su „ZA“ Evropsku uniju. Mali broj poštuje svoju reč od tada – kaže Stamenković.


Neprecizni podaci u listi

Sama lista, do koje su novinari Južnih vesti stigli pretragama arhiva Evropske unije, uglavnom sadrži šture podatke o osobama čija se imena na njoj nalaze.

Uz izuzetak javnih funkcionera, gde se navode ime, prezime i funkcija, u velikom broju slučajeva se navode uopštene definicije. Tako se na listi našao „Dragan Stanković, Leskovac – pravosuđe“, „Zoran Blagojević, Niš – pravosuđe“ ili „Kostić Dragan, dr – član direkcije JUL“. Osim što je moglo da stvori probleme „običnim građanima“ koji se tako zovu i prezivaju, danas otvara prostor za nagađanja o kome se zapravo radilo.

Aktuelni direktor Regionalne privredne komore u Nišu i dugogodišnji direktor „Slobodne zone“ u Pirotu dr Dragan Kostić, tvrdi da nije reč o njemu, već o bivšem ministru enegetike.

Momir Stojanovic N1
Greška na listi; Momir Stojanović, foto: Arhiva N1

I donedavni visoki funkcioner SNS, a ranije SPS, penzionisani vojni general Momir Stojanović, tvrdi da nije njegovo ime bilo na spisku.

Ne. Nikada ja nisam bio komandant neke jedinice u Gnjilanu, nisam ni bio na toj listi – kaže Stojanović.


Ko je sa juga bio na listi?

Zoran Krasić – ministar trgovine
Bratislava Buba Morina – ministar za izbeglice
Dragan Stanković, Leskovac – pravosuđe
Dragomir Tomić – potpredsednik Vlade, direktor „Simpa“
Slavoljub Vlajković – pomoćnik ministra građevine
Mladen Ćirković – komandant 15. oklopne brigade Treće armije
Momir Stojanović – potpukovnik, komandant jedinica u Gnjilanu
Zoran Blagojević, Niš – pravosuđe
Janjić Staniša, direktor „Jumko Holdinga“, član Glavnog odbra SPS-a
Nikolić Goran, načelnik Carine u Nišu
Radovanović Dušan, šef SPS Niš
Ristić Milorad, generalni direktor Niške banke AD
Zlatić Jovan, član Glavnog odbora SPS Niš
Radosavljević Stanimir, pukovnik, vojni tužilac, Niš
Simić Miodrag, general-potpukovnik, načelnik štaba Treće armije – Niš
Trajković Božidar, Šef koordinacionog centra DB, Niš
Aranđelović Zoran, direktor Duvanske industrije Niš
Knežević Branislav, generalni direktor Vranjske banke AD
Knežević Zoran, šef SPS Vranja, član Glavnog odbora SPS
Petković Jovan, generalni direktor Zdravlja Leskovac
Stefanović Živojin, načelnik jablaničkog okruga i šef SPS Leskovca
Jović Nadežda, generalni direktor Prokupačke banke AD
Ćirić Slobodanka, šef SPS Pirota
Petrović Božidar, direktor razvoja Tigra Pirot
Tričković Predrag, generalni direktor Pirotske banke AD
Cvetković Aleksandar, dr, gradonačelnik Doljevca, član Glavnog odbora SPS
Kolev Dragan, šef SPS Dimitrovgrada, član Glavnog odbora SPS
Kostić Dragan, dr, član direkcije JUL
Ljubenović Vojislav, gradonačelnik Vlasotinca, član Glavnog odbora SPS
Milovanović Pera, direktor Mašinske industrije
Mitić Boban, urednik RTS i Pi kanala
Novaković Mile, generalni direktor Niteksa, član Glavnog odbora SPS
Stojanović Milorad, šef SPS Bojnika, član Glavnog odbora SPS
Živković Života, član Izvršnog odbora SPS
Stamenković Slađana, član direkcije JUL

Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

10
  1. Ah,kakva imena,svima je Srbija bila na usnama i…punjenje svog dzepa.

  2. Uživaju,šta bi radili

  3. Ako problem ne možeš da rešiš sa malo para, možeš da ga rešiš sa mnogo para. Tako ja vidim ove što su promenili mišljenje, tada bili na jednoj strani i bili protiv Evropske unije, a sada su „ZA“ Evropsku uniju. Mali broj poštuje svoju reč od tada – kaže Stamenković.
    U PRVU JE!

    • Ma nije u PRVU, u drugu je, nema ko pre podne da čuva decu.

  4. Zoran Radovanovic

  5. Taj Cvetkovic Aleksandar se bas nafunkcionisao kao nacelnik okruga vise decenijski. Ko li njega bira , sta li on radi , pa to je funkcija za legarevic samo tako!

  6. A svi oni i dalje pričaju da je za sve naše nedaće kriva bivša vlast!

  7. Pogledajte listu.Profesori,doktori,uspesni privrednici-elita!

    • zašto EU.Nepomaze Srbiju Dovoljno.slabo pomaže Srbiju.evropska unija.

  8. Pitam ogovorne u Pirotu : zasto cute na ogromnu stetu koju su napravili na njivama pored autoputa , iskopavajuci sljunak? Iskopine su pune vode „barustine“. Ko je odgovoran? Kada ce se vratiti na prvobitno???

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.