Kroz niz kreativnih radionica i praktičnih vežbi, učenici Gimnazije “Svetozar Marković” pokušaće da niškim osnovcima pokažu da “programiranje nije bauk” i da ih nauče njegovim osnovama. Prijave su, za sve učenike 7. i 8. razreda niških škola, otvorene do 10. januara, dok će tromesečni kurs početi deset dana kasnije.
Zamišljeno je, kako kažu organizatori, da se radionice drže jednom nedeljno, da ih bude 10 i da se na njima rade programski jezici CSS, JavaScript i HTML. Nije potrebno nikakvo predznanje, već samo dobra volja za učenjem, a pozivaju sve đake koji žele da se bave programiranjem, ali ne znaju odakle da počnu.
Želimo da srušimo stereotip da je programiranje preteško i da se teško uči. Programiranje je danas popularna delatnost, ali i dalje veoma nepoznata i nedovoljno proširena. Sa željom da proširimo interesovanje kod mladih, odlučili smo da organizujemo Kodiak radionice – kažu organizatori.
Mentori će biti učenici 3. razreda niške gimnazije, koji smatraju da će polaznici nakon obuke moći sami da naprave jednostavnije aplikacije i igrice. Još jedan cilj im je i da ih zainteresuju za ovu, sve traženiju oblast, te da nastave da je proučavaju i po završetku kursa.
Radionice su besplatne, ali je broj mesta ograničen na 15, tako da je potrebno prethodno se prijaviti putem linka.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Posle ovakvih radionica učenici će“ moći samostalno da programiraju“!Paralelno država radi prekfalifikacije za IT stručnjake!Fakulteti u Nišu,Beogradu i Novom Sadu školuju kadar za programere u trajanju 8 semestra(IV GODINE)!!!PROFESORI SA OVIH FAKULTETA DAJTE STRUČNO MIŠLJENJE ZA OVAKVO OBRAZOVANJE „PROGRAMERA“ ILI ĆE VEČERNJE ŠKOLE BITI HIT. Ako ćutite za koju godinu zatvorićete Vaše fakultete!
Veoma pohvalno. Odusevljava me sto su u pitanju aktuelni programski jezici HTML, JavaScript oko kojih se vrti Internet a koji ima velike mogucnosti finansijske zarade. Izuzetno mi je drago sto neko uopste predaje ove jezike u gimnaziji. Jos kad bi ubacili i PHP i Ruby. Po novim planovima u OS umesto da krenu od proucavanja Interneta nekome je palo na pamet da uvodi nesto nestandardno tipa Pyton.
Jedno je znati programirati, a drugo poznavati tehnologiju. Svako treba da zna da programira računar, a u koje svrhe – to je već stvar izbora i/ili obrazovanja.
Na kursevima se radi sintaksa i osnove, tako da se ta osoba ne moze nazvati programerom. Kurs moze da pomegne za upoznavanje jezika. Nemoguce je da naucite da programirate za mesec-dva. Potrebno je dve do tri godine ozbiljnog rada da bi mogli da postanete PROGRAMER JUNIOR sa platom od 500 evra, a posle slede godine rada i usavrsavanja do ozbiljnijih polozaja i vecu zaradu od oko 1000-1500 evra…
Drugo, programer mora da ima matematiku u malom prstu i da bude intaligentna osoba i pritom da zna Engleski, ne moze svako da se bavi programiranjem. I to je posao koji zahteva konstantno ucenje i pracenje trzista, pa ako je neko zaista spreman, od sveg srca mu zelim da uplovi u ove vode. Tesko je, ali ako volite ovaj posao, mozete da uspete 🙂 Pozdrav buducim kolegama
Svaka cast momcima iz gimnazije,samo napred,vi ste nasa buducnost..poseban pozdrav za Mihajla
Deco nemojte to da radite, biti inzinjer znaci imati etiku, moral i znati matematiku, za to je potrebno vreme. Novac je prolazna stvar u programiranju, a vise zaradjuje hobler i elektricar.