Grad Niš opet menja svoj Statut

autor: J. Adamović
Gradska kuca
Ne mešaju se u svoj posao; foto: arhiva JV

Jedan od najvažnijih dokumenata Grada – Statut, uskoro će u Nišu opet biti izmenjen. Ta procedura bi trebalo da počne sutrašnjom sednicom Gradskog veća, a završetak se očekuje u narednih nekoliko meseci. Kako objašnjava Marko Tomašević iz Stalne konferencije gradova i opština – SKGO, najvažnije izmene odnose se na veće učešće građana u odlučivanju, a sve treba da bude usklađeno sa novim Zakonom o lokalnoj samoupravi.

Ovo je nedavno potvrdila i načelnica Službe za poslove Gradskog veća Marina Janković, koja je navela da zbog novog Zakona o lokalnoj samoupravi koji je stupio na snagu 28. juna, Grad Niš i druge lokalne samouprave imaju 9 meseci da usklade Statut i druge akte sa novim Zakonom.

Procedura za izmenu Statuta trebalo bi da počne na sutrašnjem Gradskom veću, kako piše u dnevnom redu sednice.

Šef odeljenja za politički sistem u Stalnoj konferenciji gradova i opština (SKGO) Marko Tomašević kaže da će ta procedura potrajati.

Prvo Veće treba da pokrene taj postupak, Skupština treba da formira komisiju, a obično su to službenici iz uprava, eventualno članovi Veća, ko je već stručan, sekretar Skupštine po pravilu, neko ko je to već radio ranije i onda se ostavi neki rok za tu komisiju koliko joj treba da ona to pripremi. Onda to ide ponovo na Veće i ono predlaže Skupštini, a usvaja se većinom glasova odbornika. Postupak je standardan, s tim što ima dosta izmena u Zakonu o lokalnoj samoupravi koje treba uskladiti – pojašnjava Tomašević.


Novi Statut treba da omogući veće učešće građana

Na ranija pitanja novinara šta će se u Statutu menjati iz Gradskog veća nisu odgovorili, ali Tomašević kaže da se neke od najvažnijih izmena odnose na veće učešće građana.

Ranije nisu bile obavezne javne rasprave, a sada je Zakon propisao kada su obavezne – npr. prilikom usvajanja Statuta, budžeta. Zakon o planiranju i izgradnji je propisao da je za urbanističke planove isto obavezan tako da je i to stavljeno, kao i prilikom usvajanja budžeta u delu planiranja investicija i taj deo će biti na javnoj raspravi, strateški planovi i slično – pojašnjava Tomašević.

Tomašević kaže i da SKGO ima model Statuta kojim pomaže opštinama i gradovima da urade svoj dokument, u kome se nalaze i druge situacije u kojima bi bilo poželjno da se organizuje javna rasprava. Time žele, kako kažu, da ih podstaknu da više uključuju građane u odlučivanje i za neke “manje važne” odluke.

Takođe, Zakon je predvideo mogućnost da građani sami pokrenu postupak i da se otvori rasprava za neku odluku za koju smatraju da je bitna – ističe Tomašević.

Iako je i sada prilikom usvajanja budžeta, koji je takođe jedan od najvažnijih dokumenata, obavezno da se organizuje javna rasprava, gradska vlast u Nišu to obično radi u poslednji čas, pa građani nemaju dovoljno vremena da iščitaju stotine stranica i učestvuju u raspravi.

Neizvesno je da li će niško Veće menjati još neke delove Statuta koji se ne tiču samo implementacije novog Zakona, ali svakako imaju i tu mogućnost.


Menja se broj pomoćnika i članova Veća

Brojne su izmene i kada je reč o broju članova Veća, jer je ranije opštinsko moglo da ima najviše 11, dodaje, a sada je to podeljeno prema broju stanovnika. Menja se i broj pomoćnika predsednika opština i gradonačelnika, koje će takođe zavisiti od broja stanovnika.

Novine će “osetiti” i mesne zajednice, kaže Tomašević, jer će njihov položaj biti bolje definisan, jer je ranije to bilo dosta problematično i nejasno kojim aktima se uređuje, a sada će biti jasno da to uređuje opština.

Izmenom Statuta trebalo bi da bude jasnije i koliko je potpisa potrebno za građansku inicijativu.

5 % je sad potrebno, ranije je pisalo najmanje 5 % pa je svaki grad i opština u svom Statutu stavio tu cifru koju misli, na primer 10. E sad smo mi da bi prosto podstakli tu građansku inicijativu odredili da to bude tačno 5 %, da nije ni više ni manje, da ne mogu opštine da povećavaju – ističe Tomašević.

Podsetimo, poslednji put je Grad Niš menjao svoj Statut krajem decembra 2016. godine, a tada je oformljena jedinstvena Uprava sa sekretarijatima i opštine su dobile veća ovlašćenja.

Šta će se još promeniti novim Zakonom o lokalnoj samoupravi, možete pročitati ovde.

Slični tekstovi

Komentari

9
  1. Sto nas narod kaze pojeo vuk magarca, nista od toga, riba smrdi od glave kazu srbi.

  2. A hoce li biti potrebno ucesce gradjana i kad se bude poklanjala gradska imovina? Npr. aerodrom?

  3. Nije mi jasna konstatacija – veće učešće građana. Šta to znači? Do sada su Nišlije aktivno učestvovale u kreiranju politike grada, a već od sutra njihova reč se mora slušati daleko više, daleko češće i ozbiljnije. Je li to rimejk izvikanih komunjara iz prošlog veka ili utopija sadašnjeg režima koji smatra da je narod izelica i da će lepo upakovane vesti svariti.

  4. Pametno covek zbori, al nazadnjacci nesposobni da razumeju pametne ljude.

  5. E,sad ce krenuti na bolje.Cim usvoje Statut,zivecemo ko Svajcarci!

  6. A NISKA BANJA, da li ce biti opstina ili mesna kancelarija? Oni nemaju ni mesaru niti samouslugu, oni degradiraju. Jedino sto imaju su PIROMANI. O sadasnjem predsedniku necu datim, iz ustivosti, komentar.

    • Ne treba biti uctiv pred neradom,neznanjem i diletantizmom!

  7. Kad ce izbori?

  8. Sta ce da se menja? sigurno ce povecati broj neradnika pod nazivom koordinator,sef sektora,odseka,sluzbe,zamenik zamenika i slicne za one partijske bitange koje imaju jake rodbinske i ostale veze.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.