Od desetak protivgradnih stanica u Nišu, kako kažu u Republičkom hidrometeorološkom zavodu, aktivne su tek 4. Dok u Sekretarijatu za poljoprivredu tvrde da Grad ne sme finansijski da pomaže rad stanica i strelaca, u RHMZ ovakve tvrdnje negiraju.
Niški većnik za poljoprivredu i obrazovanje Mirko Zečević kaže da je kompletan posao oko protivgradne zaštite na lokalu preuzeo RHMZ – od plaćanja strelaca, do održavanja stanica.
To podrazumeva i nabavku raketa i plaćanje strelaca. To je sve u njihovoj ingerenciji – ističe Zečević.
Ovo kaže i sekretar Sekretarijata za poljoprivredu Saša Stoiljković. On ističe da lokalna samouprava nema prava da se meša u protivgradnu zaštitu. Taj dokument je, kaže, objavio DRI u februaru ove godine. Dodaje i da je Grad Niš izdvojio pare za protivgradnu zaštitu, ali da su morali da im nađu drugu namenu.
To znači da ne smeju da se plaćaju strelci, niti da se ulaže u stanice. Dokumentom DRI je navedeno da će svaka lokalna samouprava koja se bude mešala u protivgradnu zaštitu biti kažnjena. Grad je planirao 1,5 miliona za protivgradne rakete i milion za subvencionisanje strelaca – ističe Stoiljković.
Međutim, ovakve navode negiraju u RHMZ. Tvrde da lokalne samouprave i te kako mogu finansijski da pomažu i da 80 % njih to i čini.
Svaka aktivirana lansirna stanica ima dva strelca. Mesečna nadoknada za rad je 4.000 dinara neto po strelcu, s tim što lokalne samouprave po Zakonu o odbrani od grada mogu da podrže sistem odbrane od grada kroz dodatnu stimulaciju strelaca na svojoj teritoriji – ističu u RHMZ.
Dodaju da nemaju informaciju da je to bilo ko zabranio, ukoliko je Grad u budžetu planirao novac za tu namenu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Dok vi utvrdite ingerenciju u udobnim kancelarijama i kafanama, seljacima propadne sve sto su godinu dana radili.
Trebalo bi vama da daju jedne godine da zivite od neizvesnog rada, pa bi se posle toga lako dogovorili.
Sram vas bilo.
Neka grad napravi prekrsaj i neka finansira, ako vec ima para.
Zašto nije naveden izvor iz RHMZ? Zašto ne preuzme nešto? Jedino ako ste pitali portira ili kurira Đoku….
Koji god izvor bio, upućen je u situaciju. Sve je urađeno što se moglo, a gospoda draga koja pametuje treba da nađe načina kako bi građani i imovina bila što bezbednija. Ovde se ne radi samo o poljoprivredi, stradaju i objekti, automobili… priroda ne bira ni dan niti noć, praznik ili radni dan, njivu, voćnjak ili nečiji objekat… A ovi jadni ljudi kada svi beže na suvo, oni su na vetru i kiši..
Šta je sve utvrdila DRI, treba li nabrajati. A, za PROTIVGRADNU niste nadležni. Nevinašca. Raspametiste se od tenderisanja. Ukrali ste mi DIN, zatim AERODROM, pripremate TOPLANU da otuđite, verovatno i VODOVOD, a NE SMETE da izdvojite neku siću, za poljoprivrednike!?
Sutra će te se rastrčati za glasove. Ili vas i to ne pogađa. Važnije je biti vlasti. Dal’ Vučić ili Vučići, nebitno.
Колико год сматрам да се недовољно чини за пољопривреднике, Град Ниш произвођачима плаћа 80% осигурања док министарство издваја 40 или 50% и по томе је водећи у Србији. Ракете су далеко мање ефикасне од плаћеног осигурања али нашим људима никада није доста. Ја сам осигурао 2ха јабука и платио 150000 дин а Град Ниш ми је вратио 120000 дин. Не морам више да гледам у небо и захвалан сам због тога
Sram te bilo, znači ti si zahvalan i ne treba da pucaju, ne treba da im se plaća, ne treba rakete, ništa ne treba. Ne traži opravdanje tamo gde ga nema. Odgovorno rukovodstvo nalazi rešenja a nesposobno i neodgovorno samo mulja sa subvencijama, taštama i plastenicima i briga ih za ostalo. Toliko marko, pokri se ušima i budi zahvalan.
„Po rečima predsednika Državne revizorske institucije i generalnog državnog revizora dr Duška Pejovića, RHMZ se oslanja na naknadno dobijanje sredstava iz tekuće budžetske rezerve i pomoć jedinica lokalne samouprave, i zato na vreme ne obezbeđuje potrebne uslove za optimalno funkcionisanje sistema odbrane od grada. Sredstva nisu bila obezbeđena na početku sezone, već naknadno.“
Jad i beda nesposobne vlasti. Pa zar je moguće da od 14 protivgradnih stanica bude aktivno samo 4, tj da ovako važan sistem, u Nišu, radi sa manje od 30%. Šta da očekujemo od poljoprivrede i od države, ako nam ovaj sistem ne radi sa 100% i ako ga ne unapredimo na najvećem mogućem nivou.
Ljudi, protivgradna zaštita je državno-poljoprivredni sistem broj 1. Osiguranje služi da, ako protivgradni sistem pogreši, ili vreme iznenadi, pa da proizvođači ne propadnu. Ono što grad uništi, mora neko da plati: proizvođač, osiguranje, država ili neko drugii. Kad je protivgradna efikasna, onda nema gubitaka i tu su svi na dobitku. Dakle, osiguranje ne može da zameni protivgradnu zaštitu.