Po preporuci Vlade Srbije da se izvrši konvertovanje duga u trajni kapital, Grad Vranje je kompaniji “Jumko” oprostio dug od 1,05 milijardi dinara koji je preduzeće imalo prema lokalnoj samoupravi i javnim preduzećima. To praktično znači da će Grad na osnovu potraživanja imati određene akcije u “Jumku”, koji je jedno od 17 strateških preduzeća koja je do pre 4 godine država štitila od naplate, a onda se u nekim, kako bi opstala, počelo sa unapred pripremljenim planom reorganizacije (UPPR).
Gradski većnici su na poslednjoj sednici usvojili Odluku o konverziji potraživanja poverioca u trajni ulog kompanije Pamučni kombinat Jumko, a ova Odluka naći će se pred odbornicima na razmatranje i usvajanje.
Razlog za donošenje ove odluke je postupanje po zaključku Vlade kojim je konstatovano da se državnim poveriocima preporučuje da, kao meru UPPR, konvertuju potraživanja prema subjektu privatizacije, u slučaju usvajanja UPPR. Ukupna potraživanja koja se konvertuju u trajni ulog u kapitalu su 1, 05 milijarde dinara – piše na gradskom sajtu.
Gradska većnica Danijela Milosavljević pojašnjava da će Grad imati određeni kapital u Jumku za dug, kako bi se uspešno sproveo UPPR i sačuvala radna mesta u toj kompaniji. Kako kaže, UPPR se pokazao dobrim u oporavku preduzeća, a osim što isplaćuju plate, mogu redovno da izmiruju i novonastala dugovanja preduzećima.
Kompanija Jumko bila je jedna od 17 preduzeća koja je do maja 2016. godine država štitila od naplate poverilaca, neka su otišla u stečaj, a neka su izbegla stečaj uvođenjem Unapred pripremljenog plana reorganizacije.
Osim konverzije dugova u kapital, što je urađeno u slučaju Jumka, UPPR-om je predviđen i dogovor preduzeća sa bankama da odlože dugovanja, a definisan je i način izmirivanja dugovanja između preduzeća i poverilaca, kao i smanjenje broja zaposlenih.
Obaveza preduzeća koja su usvojila UPPR je da naprave prekretnicu u poslovanju tako što oslobođena starih, neće praviti nove dugove.
Osim sa Jumkom, Grad je 2013. godine po istom principu rešio i dug Simpa.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
A što meni ne oprosti nego me dala na izvrsitelja. Nek gi na naredni izbori glasa Yumco. Platicemo mi to,prevaliće na nas kroz razna poskupljenja i dazbine. Neka postane vlasnik moje kuçe zauzvrat
Oprostiš PREKO OSAM MILIONA EVRA DUGA i postaneš suvladnik propale firme sa svim posledicama koje slede!