Građani pokrenuli peticiju protiv izgradnje hidroelektrana na Nišavi

Hidroelektrane na Nisavi foto M S
Građani smatraju da hidroelektrane ugrožavaju prirodu i reku; foto: M. Š.

Sa namerom da upoznaju građane kolika je šteta nastala izgradnjom hidroelektrane „Crveni breg“ na reci Nišavi, grupa građana „Niš-grad koji volim“ organizuje u subotu 2. novembra potpisivanje peticije za očuvanje i zaštitu reke od izgradnji postrojenja mimo propisa.

Hidroelektrana na koju upozoravaju nalazi se na putu ka Pirotu, po izlasku iz Sićevačke klisure.

Jedna je napravljena u selu Vrgudinac, dok se poslednje dve godine gradi u obližnjem Crvenom bregu, na području koje je vrlo plavno, upozorava građanin Milan Šević.

Hidroelektrane ugrozena priroda foto M S
Bujične vode prete da poplave ovaj kraj; foto: M. Š.

Pojašnjava da je prva hidroelektrana urađena po standardima, ali da je druga problematična, jer investitor nije ispunio propisane standarde prilikom gradnje, a otpadom je, kako tvrdi, zatrpao kanal obližnjeg potoka. Zato strahuje da bi to područje, čim naiđe veća voda, moglo biti poplavljeno.

Tako bi, osim puta Niš – Sofija, upozorava, bila ugrožena i železnička pruga ka Bugarskoj, ali i izvorište Krupac kojim se veliki deo Niša snabdeva vodom.

Kad se izlije Nišava zamućuje se izvorište koje je na smao kilometar nizvodno od brane. Onog trenutka kada naiđe voda i kada akumulacija ne bude mogla da prihvati tu količinu vode, doći će do izlivanja. Tu je krečnjačko područje, vrlo je porozna zemlja, sva ta voda će doći do izvorišta i kontaminiraće se. To je jedna od najvećih investicija u istoriji Niša. Veliko je izvorište – priča Šević.

Ovaj građanin ukazuje i na to da investitor nije očistio akumulaciju od drveća i drugog rastinja, te upozorava da bi tu moglo da se nataloži mnogo otpada što bi naposletku moglo da dovede do izlivanja vode.

Osim plavljenja, Šević je zabrinut i da bi hidroelekrtane na Nišavi mogle da opustoše reku.

Nišava će postati mrtva reka, posle ovoga neće biti živog sveta u njoj. Oni sada već u startu su prisvojili vodotok, puštaju vodu koliko njima odgovara da bi mogli da proizvode električnu energiju. Tek će Niš da oseti ekološku katastrofu, pitanje je kakvu ćemu reku imati i zavisićemo od dobre volje pojedinaca koliko ćemo u Nišu imati vodu – smatra Šević.

Investitor hidroelektrane u Crvenom bregu pak kaže da je sve urađeno po propisu kao i da su imali sve neophodne dozvole za gradnju.

Hidroelektrane na Nisavi 1 foto M S
Brojni problemi zbog hidroelektrana, građani pokrenuli peticiju; foto: M. Š.
Ipak, grupa građana „Niš-grad koji volim“ tvrdi suprotno i generalno se protivi izgradnji hidroelektrana na Nišavi.

Pozivaju građane da svojim potpisom stanu protiv toga, a to mogu da učine u subotu od 12 sati na Trgu kralja Milana, kod Tvrđavskog mosta.

Novinari su uputili zahteve i pitanja nadležnim ministarstvima i Zavodu za zaštitu prirode o ovim hidroelektranama, kako bi saznali jesu li investitori dobili uslove za gradnju i poštovali ostale propise. Odgovori se još čekaju.

Slični tekstovi

Komentari

16
  1. Da li postoji online peticija?

    • Боље изађи из куће и потпиши, ако можеш. Нема ништа од седења кући и бити БОРАЦ преко тастатуре.
      Ја сам потписао, стајали су данас код моста испред Тврђаве.

  2. Bolje da ste podneli peticiju protiv direktnog izlivanja kanalizacije u Nisavu. To je mnogo veci problem.

    • Pa uskoro ce samo i fekalije da tecu Nisavom,posto se zbog ovih hidro-elektrana napravila na plitak potok!Ne znam da li si slep i ne vidis da je reka kao u Avgustu mesecu plitka 10cm,jer je pregradjena na jos dva mesta!
      Riba ce izumrti,biljke…ostace samo tvoje fekalije!

  3. Tvrde jedni tvrde drugi, neka se oglase nadlezni organi jel postoji opasnost ili ne…

  4. Borba protiv izgradnje mini hidro elektrana je opravdana kod cevnih elektrana, gde reku strpaju u cevi, ne znam šta hoćete sa ovim koje se grade na tekućim vodama, ne štete prirodu a proizvode struju koju svi mi besomučno trošimo. Svakako su bolje one nego termoelektrane gde struju dobijamao loženjem uglja koji dobijamo kopanjem iz površinskih kopova, unisten i vazduh i geostatika Mladenovca…

    • Da….sa takvim razmišljanjem o treba da se vratimo u kameno doba….Pa da šališ vatru trljanjem drveta o drvo,a ne da zaguđuješ okolinu šibicom ili upaljačem

    • Kada citam ovakve komentare kao tvoj pomislim,Boze malo ih gaze,jos treba,mozda onda i shvate nesto…

  5. Vest objavljena pre pet sati, a Mara se ne javlja. Sta ce to da znaci?

  6. Strašno

  7. Marija je veran vojnik DJB, ne dirajte je, nema gde drugde da se oglasi…
    Strašno

  8. Ja neznam na koje droge je bila osoba koja je predlozila ovo da se uradi na Nisavi.Pa reka presusi tokom leta,da nepricam jos 100 puta napune ju sa djubretom.Sta ce oni uzmu da ciste svaki 3 dan da se ne zapusuje.Definitivno osobe su na nekim drogama posto nestasica bensadina.

  9. Milana Sevica za Gradonacelnika pod Hitno..

  10. Ceo svet prelazi na solarnu energiju mi pregradjujemo reke… zato nikada necemo da budemo svet! Doduse idu izbori, pa mora od nekog betona da se izvlace pare…

  11. Narod koji ima Nikolu Teslu se buni protiv hidroelektrana! Sta je sa vama ljudi?

    • Ovde nije Nikola Tesla u pitanju, nego prevaranti koji su izmanipulisali svu tdokumentaciju. Na tom ravnicarskom delu reke Nisave nema dovoljno vode ni opravdanja za samo jednu elektranu, a ista grupa investitora pravi nekoliko elektrana na teritoriji opstine Bela Palanka na rastojanju koje je krace od 15 km. Tu se radi o velikim prevarama i manipulacijama u cilju bogacenja

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.