Čak i kada im je hitno trebala pomoć policije i vatrogasaca, Nišlije sa oštećenim sluhom nisu mogle da je pozovu jer razgovor preko broja 192 za njih nije moguć. Zato je niška policija otvorila „SMS broj“ na koji gluve i nagluve osobe mogu u bilo koje doba da pošalju poruku.
Kako kaže oficirka Policijske uprave u Nišu Marija Ranđelović, inače dobitnica priznanja OEBS-a za ličnost godine u 2015, na ideju da pokrene ovakav servis došla je pre 5 meseci kada je u Gradskoj organizaciji gluvih i nagluvih bila na prezentaciji gestovnog jezika.
Tada su nam predočili ovaj problem i ja sam obećala da ću naći neko rešenje – kaže Ranđelovićeva.
Kako ističe, policija je dužna da svakome obezbedi jednaku zaštitu bezbednosti, prava i slobodu, bez obzira na različitosti.
Kod pojedinih građana postoje određene barijere, pa tako gluve i nagluve osobe nisu imale mogućnost da zatraže pomoć policije pozivanjem broja 192. Sada će SMS-om moći da dobiju hitnu policijsku pomoć – kaže ona.
Predsednik Gradske organizacije gluvih i nagluvih Zvonir Stojanović kaže da se posle otvaranja ove linije svi koji imaju problem sa sluhom osećaju bezbednije.
Zahvaljujemo niškoj policiji što nam je konačno izašla u susret i omogućila da zovemo pomoć kada smo ugroženi – kaže Stojanović.
Osim SMS broja, kroz projekat „SMS linija za gluve i nagluve osobe“ otvorena je i mejl adresa oficirzavezu.nis@mup.gov.rs. Gluve i nagluve osobe mogu da je koriste kada im pomoć nije hitno potrebna, već žele da se o nečemu informišu.
Na broj telefona, koji zainteresovani mogu da dobiju u Gradskoj organizaciji gluvih i nagluvih u Barskoj ulici broj 2 i najbližoj policijskoj stanici, treba poslati ime i prezime, kratak opis situacije i adresu na koju policija treba da dođe.
Situaciju treba opisati što jednostavnije, kao na primer: „lopov u kući“, „obijanje auta“ ili „požar u zgradi“, bilo da je onaj ko poruku piše ugrožen ili je svedok nekog događaja.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Do sad su se samo pravili gluvi kad su u pitanju pozivi gradjana, a sad ce biti prinudjeni i da se prave slabovidi
Ta inovacija nece nista da promeni.
U slucaju Savamale, ljudi su i zvali i licno odlazili, pa nikom nista.
I da su pisali, isto bi bilo.
Oni se odazivaju samo ako neko svercuje u BUS-u, ili ako neki seljak prodaje bostan van tezge.
Za sve drugo i zovi i pisi i urlaj, ali pomoci nema.
Lepo je da neko misli i na osobe sa ostecenim sluhom.Sve pohvale policiji i nadamo se da ce i druge gradske sluzbe slediti njihov primer.
Čestitam za ovako uspešan projekat! Podrška niškoj Policiji i Udruženju Gluvih, poziva se ostale invalidske organizacije širom Srbije da slede ovaj primer!
Da li je dobra vest da ce biti zbog mene rata na balkanu . Zbog meneZeljka i rtv
Nema rata ali zbog mrtvog dragana sokolova moze i da pocne rat.nemozete mi nista sakrio sam manipulacije da cipela neke kurve ameru sa decijih natpisa ubila celu rodbinu. Kako je dragan ubio samog sebe zbog rata jel mu
Smuci rat sa zivotom hteli su da umru cela draganova porodica.posto im prisluskujemo i dah znacem