Građanima smeta dim, u „Niškoj mlekari“ tvrde da nije štetan

autor: M. Vučić
dimnaslovna
Crni dim početkom septembra zabrinuo Nišlije; foto: M. G.

Dok pojedini meštani Ledene Stene koji žive blizu „Niške mlekare“ tvrde da ih ova fabrika svakodnevno „truje“ gustim dimom, iz mlekare kažu da razumeju komšije, ali da redovno kontrolišu štetne gasove i da su oni u granicama dozvoljenog.

slika
Iz „Mlekare“ kažu da ovo nije česta slika; foto: M. G.
Jedan Nišlija iz Ulice Alekse Nenadovića na Ledenoj Steni fotografisao je 5. septembra oko podneva crni dim koji je, kako se vidi na slikama, kuljao iz dimnjaka mlekare. Kako kaže, na fotografijama se vidi „samo deo svakodnevne torture koju žitelji Ledene stene trpe zbog ove fabrike“. 

Pokušajte da zamislite kakav gar se javlja u našim ulicama, šta udišemo, a da ne pričam o prljavštini koja je svuda prisutna. Na delu je trovanje nedužnog stanovništva – kaže ovaj Nišlija.

Međutim, u „Niškoj mlekari“ tvrde da štetni crni dim iz dimnjaka ove fabrike nije česta pojava. Kako objašnjavaju, on se pojavljuje uglavnom kada dobiju nekvalitetniji mazut, ali se to, prema njihovim tvrdnjama, dešava izuzetno retko. 

merenje
Izveštaj iz januara 2015. godine u kome piše da su štetne materije u dozvoljenim granicama; foto: JV
Kako kaže Gordana Petković koja je u ovoj fabrici zadužena za zaštitu životne sredine, dim je najčešće beo i sa štetnim materijama u granicama dozvoljenog. Iako nemaju filtere u dimnjacima, kaže, nabavljaju najkvalitetnije energente, kako bi sveli otrovne gasove na minimum.

Po zakonu merimo količinu štetnih gasova dvaput godišnje i nikada nije bilo prekoračenja. I ugljen-monoksid i pepeo su bili su u granicama dozvoljenog i na poslednjem merenju početkom godine – kaže Petkovićeva.

Ona kaže da je činjenica da komšijama smeta dim, ali smatra da je problem i u tome što su mnogi od njih sami podigli kuće tik pored mlekare, a pojedini su čak i prozore okrenuli ka dvorištu fabrike.


„Od sledeće godine neće biti dima“

I direktor „Niške mlekare“ Zvezdan Gavrilović kaže da razumeju svoje komšije ali da “sve čine da im ne smetaju”. Kako objašnjava, od sledeće godine planiraju da pređu sa mazuta na gas i tada neće više biti nikakvog dima.

U međuvremenu, dok to ne realizujemo, vodimo računa da nabavljamo najkvalitetniji mazut na tržištu, da održavamo kotlove, redovno čistimo dimnjak i radimo kontrole kako to zakon propisuje – kaže Gavrilović.

On dodaje da je mlekara ozbiljna firma i da nikada ne bi rizikovala da ugrožava životnu sredinu s obzirom na to, kako kažu, da su često podvrgnuti inspekcijskim kontrolama.

blizina
Problem je što su kuće građene tik uz fabriku, kažu u mlekari; foto: JV

Autor:
M. Vučić

Slični tekstovi

Komentari

5
  1. To nije samo dim, to je gar!!! Ljuspice koje svuda padaju, koje udisemo!!!

  2. Pored toga sto nas mlekara truje, strasno je sto vecina ljudi koja je najvise ugrozena samo cuti.
    Ljudi, probudite se. Sta cete deci sutra da kazete?

  3. Kao inženjer jedne gasne firme, 2004. godine sam im predao ekonomsku analizu prelaska sa mazuta na gas u kojoj smo prikazali sve pogodnosti koje iz toga proističu, pre svega finansijske. Do danas nisu prstom maknuli da to urade. Gas im je bukvalno gratis došao na kapiju a oni neće ni da razmišljaju o tome.

  4. Kada onaj dim iz Kliničkog centra godinama nije po mišljenju raznig inspekcija bio štetan po zdravlje i nisu zabranili rad one kotlarnice u Zetskoj u kojoj su spaljivali otrovni medicinski otpad i plastiku, ovo iz Mlekare je ništa spram toga.
    Kakva ironija da u Nišu građane najviše truju bolnica i mlekara.

  5. > Tužiti sudu za ugrožavanje životne sredine …

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.