Protiv izgradnje azila za pse u selu Duga Poljana kod Gadžinog Hana protestovali su prošle nedelje meštani i članovi udruženja za zaštitu životinja. Gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski kaže da tamo neće biti 2.000 pasa, da će oni imati veterinarski nadzor, hranu, vodu, kućice i hladovinu.
Najavljeni azil tema je kojom se već mesecima bave udruženja, a već nedeljama meštani Duge Poljane, gde bi ono trebalo da bude izgrađeno, kao i predstavnici niške opozicije – koalicije „Niš, moj grad“, Pokreta Dveri, Pokreta slobodnih građana i drugih partija.
Sotirovski ističe da se iz gradske kase godišnje izdvaja oko 100 miliona dinara za odštetu onima koje je ujeo napušteni pas i smatra da je humanije taj novac usmeriti za njihovo zbrinjavanje u prihvatilištu.
Ko ujeda ako nisu to psi koji su na ulici? Mada, često pitam koja je razlika između ujeda psa na ulici i ujeda kućnog ljubimca. Odgovora, naravno, nema. 100 miliona na godišnjem nivou odlazi u nepovrat. Ja sam spremna da sutradan sa Gradskim većem dogovorimo da 100 miliona ako treba odlazi za zbrinjavanje tih pasa, za njihov život tokom godine, to je mnogo humanije nego da taj novac odlazi u džepove advokata i ljudi koji zloupotrebljavaju tu situaciju – objašnjava ona.
Kaže da postojeća, kako ih je nazvala, divlja prihvatilišta kod Tvrđave i kod Novog groblja do sada nadležni nisu pogledali jer im iz udruženja to nisu dozvolili i tvrdi da se iz Gradske kuće često čuje lavež koji pokazuje da te životinje nisu zadovoljne.
Ja se sada pitam šta je logor za pse – da li ovo divlje i u kakvim uslovima ti psi sada žive, a dovoljno je Gradska kuća blizu da se čuje šta se ujutru dešava, verovatno kad ih hrane, nečim psi verovatno nisu zadovoljni, pa se čuje taj lavež – navodi gradonačelnica.
Iako već nedeljama žitelji Duge Poljane upozoravaju da će biti posečena više od 50 godina stara šuma kako bi azil mogao da se izgradi i da tamo nema kanalizacije, Sotirovski ponovo napominje da će azil biti izgrađen po standardima Evropske unije.
Kaže da će psi 24 sata da budu pod veterinarskim nadzorom, da će da imaju hranu, vodu, kućice i hladovinu, kao i da tamo neće biti 2.000 životinja.
Dodaje da su nadležni pozvali udruženja da sarađuju sa njima, ali da oni nisu dostavili nikakav predlog lokacije za azil.
Ko sad tu ima kakav interes i zašto je u interesu nekih da se, suprotno onome što EU traži, nađu i zadržavaju psi na ulici, neka svako zaključi. Skoro da nema države u EU koja nema prihvatilište za pse, ne znam zašto bi baš u Nišu, odnosno okolini, bili logori za pse, osim ako neko nema nameru da od toga živi, preživljava, zarađuje i slično – kaže ona.
Sa predlogom nadležnih da azil bude blizu niškog zatvora nije se usaglasilo Ministarstvo pravde, a predlog da lokacija bude okolina Svrljiga nije odgovarala udruženjima, navodi Sotirovski.
Onda smo našli neku alternativu, da to ipak bude Opština Gadžin Han, sa kojom Grad Niš, uključujući i Opštinu Svrljig, ima već saradnju preko Zoohigijene, koju podržava naše Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave i za koju se već troše sredstva – ističe gradonačelnica.
Najavljuje da će Veterinarska inspekcija pojačano kontrolisati vlasnike – da se psi na vreme sterilišu i da nema odgajivačnica u kućama i stanovima.
Podsetimo, na protestu protiv azila za pse prošle nedelje bilo je oko 100 ljudi. Oni su se okupili ispred zgrade Opštine Gadžin Han i jednoglasno poručili da ne žele azil.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
A nisi imala pare da se kupi hrana za automate za hranjenje zivotinja na ulici, nego su morali da ih pokupe i odvezu u Novi Pazar a sad imas 100 miliona… Sramoto jedna!
Kakvo logička konstatacija za narodne pare: „Bolje 100 miliona za azil nego za odštetu ljudima“?! Znači briga o ljudima na „prvom“ mestu!!!
Nema sanse da je ovo sama smislila!
Ја мислим да УЈЕДЕНИ неће да се сложе!
Боље је да те мало грицне куца и узмеш си неку парку него да Град у нешто улаже!
У том случају паре ће одмах да нестану по приватним и страначким џеповима!
@Бата Рака… : Misliš li na UAPANÍ ?
@Des-pot – e , ovaj se mlogo upGRADovao !
Mora si ga i ja aprejdujem, inace sam naje… pardon nadljao, a možda je bolje da zaostanem da me neki ne zgazi!
Упс!
Извинете ако можете, излете ми по буњ(е/и)вачки суботички!
А УАПАТИ млого убвчка реч!
Napravi azil u Sokobanji. Bolji je put nego za zaplanje.
„Takooo jeee“ , povikaše seljaci i gradjani i ripnuše s’ golo du… u trnje !
Ajd’ za seljaci u redu, al’ gde građani da nađu trnje?!
@Des-pot : Ovce si same najdu trnje , tê neće gradžani ! Pitaj tamo nekog koji si ima Ristivoja bez tablicu ! Neje ga registrováo … još !
Prvo da razjasnimo, mozemo praviti prihvatiliste za napustene pse, azil za pse ne. Dnevni pansion po jednom psu je 2 eu x 2.000 pasa = 4.000 eu/dnevno x 365 dana = 1.460.000 eur ili 172.280.000 dinara, godisnje. Moj predlog je da napravimo prihvatiliste u Nisu, lokacija kod rasadnika JKP Medijane, preko puta na 2-3 km od Metroa. Imam projekat kontakt tel. 0645112235
To je račun za pansion, a ovde se radi o čoporativnom smeštaju na otvorenom, pod zvezdanim nebom, tako da je trošak mnogo manji! Kad bi se zezali!
To je industrijska zona, i blizu grada..mozda bas ja imam lokaciju, pored vode, infrastruktura, i mnogo povoljnije
Kanalizacija, kao da po selima postoji kanalizacija. Postoje septičke jame koje mogu i u prihvatilištu da se iskopaju i lepo pokriju betonskim pločama. Vode sigurno da ima jer je to planinski kraj, dovoljno je da se iskopa bunar i instalira pumpa. Šuma stara 50 godina će ionako da nestane, jer će meštani da je poseku, ovako bar ne moraju da se muče oko seče, dobiće drva gratis.
@Doktor : Kanalizacija je problem ? Ma, nema problEmá, dovešćemo kaLanizaciju do Keltske „Vilinske reke“, /odakle li im taj naziv??? kad je mi usramismo/ – i „nema problEmá“ !
Drva ?Drva nisu problEm,ona porAstu za 30 godina,pa opet „motOrka“ zaArlauče i … lepotA! Proroka! Bila su tri proroka… ali to već svi znaju a i „prorok niko nije bio u svom seoskom gradu“ !Pa,to i popovi znaju u BMW-u
Septičke jame se prazne mašinama,o odvodu u reke ne dolazi u obzir. To se valjda podrazumeva. Zna se kako se takva infrastruktura održava. Činjenica ja da će šumu da poseku, ali to smo mi Srbi, poseci šumu ali isto toliko stabala zasadi u blizini. Keltska reka i mesto rođenja cara Konstantina, je za nas nažalost samo istorija.
U Nis pravi sta hoces za niske zivotinje (ako ti narod dozvoli). Mi ti ne damo nase selo, nasu planinu i nas mir!
Čekaj bre! 100.000.000 dinara ili 850.000 eur godišnje za naknade za ujede pasa??Pa mi smo ustvari bogata država ako može ovoliko da se ukrade ovako.
Lupila pa ostalaziva, grad daje oko 10.000.000 dinara godisnje za ostetu gradjanima.
Azil bi trebalo da se izgradi i da se zavrsi prica sa tim. Zivotinje bi trebalo u svakom slucaju skloniti sa ulice na mesto gde nece lutati, gde ce biti zbrinute i imati adekvatnu negu.
Gradonacelnica nam je Krustofer Kolumbo. Sa ovom idejom izmislila toplu vodu. Svaki Srbin, bilo da zivi u najruralnijem delu Srbije, bilo u najurbanijem zna da je bolje novac uloziti u azil, umesto u odstetu.
To je trebalo da se uradi jos 2006. Lagali placalu stetu sto za ujwde sto za lazne ujede.Azil mora da se napravi.