Da prilagode režim rada Hidroelektrane „Pirot“ naročito u letnjim mesecima i da se voda iz Zavojskog jezera ne ispušta direktno u Nišavu, već najpre u kompenzaciono jezero, od nadležnih u Elektroprivredi Srbije, Ministarstvu rudarstva i energetike, kao i od hidroelektrane „Đerdap“, traži gradonačelnik Pirota Vladan Vasić koji je uputio otvoreno pismo na te adrese. Iz EPS-a odgovaraju Vasiću da ne rade mimo zakona i da nije tačno da je elektrana svojim radom uticala ne nedavne nemile događaje na Nišavi.
Od početka godine Nišava je u svom toku kroz Pirot odnela već 2 mlada života, a kao indirektnog krivca građani su označili pirotsku hidroelektranu koja ispuštanjem vode povećava nivo reke.
Sa dolaskom leta i velikih vrućina Piroćanci rashlađivanje traže u reci, dok je druga opcija Gradsko kupalište, koje je nastalo kao kompenzacioni bazen za HE. Nema kupanja u Nišavi kad zbog ispuštanja vode iz elektrane vodostaj naraste, a sada je zatvoreno i kupalište, upravo zbog poslovanja Hidroelektrane.
Brojnim apelima građana da se uredi ispuštanje vode iz jezera i rad vršne hidroelektrane pridružio se i gradonačelnik, koji u otvorenom pismu kaže da se neretko dešava da se voda iz hidroelektrane direktno ispušta u Nišavu.
U sklopu Hidroelektrane je izgrađeno i veliko kompenzaciono jezero, na preko 40 hektara, koje služi da, kada HE „Pirot“ radi, primi vodu iz nje, a zatim je polako upušta u reku Nišavu, ne utičući na povećanje vodostaja same Nišave. Na žalost, neretko se dešava, da se voda iz HE „Pirot“, direktno upušta u reku Nišavu. 40 m3/s je ogromna količina hladne jezerske vode, koja podigne nivo reke za 1 do 2 metra, znatno ohladi reku nizvodno i negativno utiče na biljni i životinjski svet u reci, čineći je pri tome nebezbednom rekom, a o kupanju u reci nema ni govora – napisao je Vasić.
Podsetio je nadležne da je u prošlih nekoliko meseci došlo i do 2 nemila događaja, da su se u Nišavi utopili mladi ljudi, kada se, kako kaže Vasić, sticajem okolnosti, takođe voda iz Hidroelektrane „Pirot“ direktno ulivala u reku.
Zato apelujem na vas, kao najodgovornije ljude u energetskom sektoru Srbije, da prilagodite režim rada naročito u letnjim mesecima, bez direktnog ispuštanja vode u reku, već najpre u pomenuto kompenzaciono jezero, što mu je i osnovna namena. Verujem da zajedno, a za dobrobit svih nas, možemo da promenimo ovu višedecenijsku praksu. Time ćemo omogućiti ljudima da uživaju bezbedno u reci, pozitivno uticati na biljni i životinjski svet nizvodno, bez ugrožavanja proizvodnje struje. Nadam se da ovo shvatate kao realan i dobronameran predlog – navodi se u pismu gradonačelnika Vasića.
Pismo je adresirano na Zoranu Mihajlović, potpredsednicu Vlade i ministarku rudarstva i energetike, Milorada Grčića, v.d. direktora Elektroprivrede Srbije i direktora za proizvodnju struje Hidroelektrane „Đerdap“.
Ubrzo nakon Vasićevog pisma stigao je i odgovor iz EPS-a, sa potpisom v.d. direktora Milorada Grčića.
On kaže da HE „Pirot“ ispunjava sve obaveze po pitanju bezbednosti građana i ekologije i da nije tačno da se ispušta voda mimo zakona.
Inspekcija Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede nadzirala je krajem aprila rad HE „Pirot“ i utvrđeno je da ona radi u skladu sa zakonom. Inspekcijski nadzor je utvrdio i da HE „Pirot“ poseduje važeću vodnu dozvolu kojom su utvrđeni način, uslovi i obim korišćenja voda iz akumulacije, režim rada brane i akumulacije „Zavoj“ sa pratećim objektima i način ispuštanja vode u reku Nišavu – kaže Grčić.
Dodaje da Hidroelektrana svoj rad prilagođava vodostajima na reci Nišavi i da je paušalna izjava da je vodostaj Nišave sada visok.
Ukazujemo da HE „Pirot“ organizuje rad u skladu sa vodnom dozvolom i svim propisima, a posebno nije tačno da je ona svojim radom uticala ne nedavne nemile događaje na Nišavi – tvrdi v.d direktor.
Gradsko kupalište ne radi od 2019. godine, a kako kaže Grčić, od tada nisu dobili zahteve od Gradske uprave Pirota kako bi se organizovalo kupanje.
Dodatno je izgrađen kompenzacioni bazen 2 u funkciji kupališta, kako bi građani Pirota imali adekvatno kupalište. Zaključno sa 2018. godinom HE „Pirot“ zaključivala je sa Gradom Pirotom Ugovor o organizovanju kupanja građana na izgrađenom kupalištu. Od 2019. godine pa do danas Gradska uprava Grada Pirota nije poslala zahteve za zaključenje ugovora o organizovanju kupanja na izgrađenom kupalištu – kaže Grčić.
Do 2018. godine Gradska uprava Grada Pirota preuzimala je obavezu kompletnog organizovanja rada kupališta, a HE „Pirot“ je obezbeđivala vodu za kupalište. Međutim, od 2019. godine, saopštavaju iz EPS-a, Grad Pirot ne izvršava obaveze održavanja kupališta koje je sada u lošem stanju i samo zbog toga, tvrde, ne radi kupalište namenjeno građanima Pirota.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Gde u Srbiji da bude neko kriv za nešto…Svi su sjajni i rade po zakonu.
stoji iza svog rešenja datim autogramom. To što se tamo nekim piroćancima priviđaju neke nepravilnosti i kršenje zakona i podzakonskih akata, to je zbog toga što su eko teroristi…