Svaka hraniteljska porodica po detetu koje odgaja dobija mesečnu naknadu od 23.000 dinara, a u Centru za porodični smeštaj kažu da se ovaj novac uglavnom troši namenski.
Savetnici za hraniteljstvo, kaže Spomenka Savić iz Centra, jednom mesečno obilaze porodice, pre svega prostorije u kojima deca borave, i kontrolišu nabavljenu garderobu, odeću i obuću.
Hranitelji su u obavezi da popunjavaju tzv. troškovnik u kome vode evidenciju o utrošenim sredstvima koja su namenjena deci, a mi vršimo procenu koliko su to zaista realno utrošena sredtsva za decu. Obavezan je i razgovor sa decom bez prisustva hranitelja – objašnjava ona.
Oni koji ne poštuju pravilnik o hraniteljstvu i obaveze koje su dobili od strane države, kaže, ostaju bez licence. Savetnici koji uoče manje propuste, dodaje, daju nalog o tome šta je to što treba da se koriguje i ukoliko se to ne ispoštuje prekida se hraniteljstvo i deca odlaze u drugu hraniteljsku porodicu.
Zaista je mali broj hranitelja koji ne ispunjavaju svoje obaveze, daleko je veći broj onih porodica koje u toj meri razviju značajne emotivne veze sa decom da ih doživljavaju kao sosptvenu decu i brinu o njima i kada država prestane da uplaćuje sredstva za njih – objašnjava Spomenka.
Osim ove mesečne naknade, dodaju, deca u hraniteljskim porodicama, kojih je oko 450 na jugu zemlje, dobijaju oko 3.800 dinara džeparca, besplatne udžbenike i jednu besplatnu ekskurziju godišnje. Na jugu Srbije se, dodaju, više od 650 dece nalazi u hraniteljskim porodicama, ali se ovaj broj konstantno menja.
U Centru kažu da je suma koju dobijaju od države dovoljna da se deci obezbede kvalitetni uslovi za život.
Znamo da u našoj zemlji prosečna četvoročlana porodica nema 23.000 dinara po jednom članu na mesečnom nivou. Prema našim procenama, ova sredstva su sasvim dovoljna za brigu o deci – dodaje Spomenka.
Država finansira hraniteljske porodice, kažu, sve dok su ona na redovnom školovanju. Kada su u pitanju deca sa smetnjama u razvoju, dodaje, ona ne mogu da žive samostalno i najčešće ne idu školu, pa oni po zakonu mogu da budu u hraniteljskoj porodici do 26. godine
Nakon toga oni mogu da ostanu u istoj porodici ali se to onda naziva porodičnim smeštajem i tretira se kao smeštaj za odrasle. Važno je da deca ne ostaju na ulici sve dok su hranitelji u situaciji da brinu o njima. Hranitelji i tada dobijaju pomoć od države jer se po zakonu i porodični smeštaj plaća kao i hraniteljstvo – kaže Spomenka.
Ona objašnjava da za razliku od hraniteljstva gde postoji obaveza deteta da bude redovan đak, kod porodičnog smeštaja imamo drugačiji tretman korisnika kao odrasle osobe, a ne kao deteta.
Stotinu dece sa juga Srbije koja se nalaze u hraniteljskim porodicama dobilo je edukativne pakete u kojima su se našle sveske i školski pribor.
Fondacija „SOS dečija sela Srbije“ tradicionalno pomaže hraniteljske porodice, sprovode se različite edukacije za hranitelje sa ciljem da se omogući kvalitetniji život dece. Ovaj projekat dodele edukativnih paketa omogućio je Britansko-srpski dobrovoljni fond – kaže Milica Mitrović iz fondacije „SOS dečija sela Srbije“.
Ovi paketi, kako kažu iz fondacije, treba da budu podstrek i pomoć deci za što bolji uspeh u školi.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Lepo je to što se brine o toj deci ali ista ta država kaže DA JE 8 200 DINARA PO ČLANU DOMAĆINSTVA DOVOLJNO ZA NORMALAN ŽIVOT !?!?!? Da li to znači da je perspektiva ostale dece u Srbiji da idu u hraniteljske porodice ???
Nemaju deca u porodičnom smeštaju puno već u našem društvu mi obični, imamao malo,baš tako!
Za ostalo ne znam, ali podatak da deca iz hraniteljskih porodica dobijaju besplatne udžbenike nije tačan. Naime, država je odredila da samo deca koja su korisnici socijalne pomoći mogu da dobiju besplatne udžbenike.
Deca koja su u hraniteljskoj porodici ne dobijaju besplatne udžbenike vec hranitelji kupuju od svog novca a to hraniteljima nadoknađuje centar. Koliko hranitelj da novac za udžbenike toliko centar kasnije nadoknadi
По мени ово се своди на хуманост људи а не зараду…Ко мисли да на туђој муци зарађује,не заслужује ни да буде хранитељ…
A, sta mislis, koliko imaju ona deca, ciji roditelji mukotrpno rade teske poslove, za neke male pare? Sigurno manje od socijalne pomoci pojedinih, koji ne rade nista a i ne trude se mnogo.
Ako neko smatra da hranitelji primaju mnogo para,neka sami prihvate takvu dužnost pa da vide da li je to mnogo!Ako na nivou Držve smatraju da daju više novca nego što treba neka smanje sredstva a ne da hranitelje stavljaju u situaciju da se pravdaju za svaki dinar i vode evidencije pored ogromnog posla u vaspitavanju dece a pogotovu ako se radi o deci sa posebnim potrebama!
Потпуно си праву пријатељу. Само имам једну малу дигресују, Уместо „деца са посебним потребама“ исправнији су термини „деца са сметњама у развоју“ или „деца са инвалидитетом“. Иначе слажем се са твојим коментаром. Поздрав.
Svi smo mi ljudi a neki i nisu bas tako kompetentni za odredjene poslove pre svega hraniteljstva za koje bi trebalo da budu neuporedivo rigoroznije mere odabiranja ko ce se njime baviti a ko ne. Mnoga pravila se ne postuju ne samo od strane hranitelja nego i od centra. U vecini poznatih slucajeva sve se svede na samo jednostavan dogovor izmedju centra i hranitelja, deca su diskriminisana.
Hoćete da kažete da samo hranitelji mukotrpno rade.A gde su tu biološki roditelji?I biološki roditelji mukotrpno rade sa decom samo što je razlika u tome što su hranitelji za taj rad plaćeni za razliku od bioloških roditelja.I hraniteljima ide radni staž za to.
Родитељи се требају организовано изборити за статус „родитељ-неговатељ“ са свим принадлежностима по моделу из неких од западноевропских држава а не да се упоређују са хранитељима и да своју децу поистовећују са „децом без родитељског старања“ јер су то две потпуно различите правне категорије. Велики је проблем у накарадном систему за који не треба лупати чврге хранитељима већ доносиоцима одлука.
Хранитељи не добијају лиценцу већ ЦСР издаје решење о хранитељској подобности. Након две године уколико хранитељ испуњава прописане услове, ЦСР издаје ново решење или издаје решење о хранитељској неподобности.
Dokle ce radnici socijalne sluzbe donositi pogresne procene hraniteljske porodice na stetu dece
Izgubila sam pravo na starateljstvo zato sto moja unuka zivi u istom dvoristu samnom pa su oni zakljucili da unuku stavljam na prvom mestu.Pa koja to baka ne voli svoje unuke zar je to razlog da ne usrecim jedno dete u svojoj porodici inace radim kao vaspitac dugo godina.
Da i kad bi jos sve ovo bila istina i kad bi se ta deca koja su kroz sve to prosla nesto i pitala… Kao neko ko je kroz sve to prosao mogu sa sigurnoscu da tvrdim da nista od navedenog nije istina sto se tice pravila oko trosenja novca nikad nam nista nisu kupili osim jedne jakne i majice, a dzeparac ja i moja sestra gotovo da nikad nismo ni primale osim bas ako ne potrazimo vise puta hranitelja.
Ja nisam hranioc,ali prvi put sam se srela sa ženom hraniocem,koja je odhranila troje dece.Jedno dete je invalidnosti.Ali, jedna sestra se udala i ima porodicu,a dvoje brat i sestra sada studiraju.Ženu zovu teto, i vole da su sa njom,u svakom momentu.Iznajmila im je stan u Šapcu,da ne putuju iz sela gde inače žive.Kada su bili mali vozila ih je svojim kolima u školu.Žena za pohvalu????
Lepo je to ali drzava oduzima decu roditeljima ne daju nista dok hranitelji imaju i penziju.E Srbijo zemljo Dembelijo
Lepo je to u teoriji.U praksi ta deca nevide te pare.Dobiju minimum koji dobiju neznaju koliko hranitelji dobiju za njih niti bilo sta.Rade umesto hranitelja peru sudove i svasta.Neizlaze sa vrsnjacima povremeno mnogi ni kurs nemaju jer hranitelji nedozvoljavaju.Povezanost sa CZSR ili kim vidite sami.Strasno ispod dna.(Cast retkim izuzecima).Toliko o parama i ko ih koristi.
Kod nas u selo ima više hraniteljskih porodica. Meni se čini da su u redu. Do sada nisam znala koliko dobijaju od socijalnog za decu. Ali nije fer, da deca koja su sa svojim roditeljima nemaju ni trećinu novaca kao ova deca, a država njima ništa ne pomaže. Ovako ispade da deca u hraniteljskim porodicama su u boljoj poziciji od ostale dece sa roditeljima.
Retkost.Naravno ima divnih zena koja brinu o deci za sve.Ali vecinski interes je na prvom mestu pare uzimaju hranitelji a deca dobiju minimum.Cute.Ako se pozale sledi im pakao.
Izvolite u realnu proveru svuda da nebi sav sljam upakovali u sarenu bombonu.PONAVLJAM.RETKI SU IZUZECI I TAKVI BI TREBALI DOBITI 10 PUTA VISE.
Svi bi trebali da ucute zauvek.Vecinski prostacka banda od hraniteljica.Lova ide lepo a starija deca peru sudove ciste kucu paze ostalu decu.Povezanost sa nekim iz CZSR kao creva.Nesto cudno?Debela lova iz budzeta i rob od deteta.Eto dokazite.Malo sutra nista se nikada nemoze dokazati jer nema ko da UVEDE RED.PA BI LEPO BESPLATNO TAKVE KOPALE ZA DRZAVU.
CAST DIVNIM ZENAMA NARAVNO.