Tačno u 5 do 12, nekoliko niških novinara i aktivista okupilo se ispred niškog Osnovnog suda kako bi skrenuli pažnju na sve procese i istrage koje se vode zbog pretnji ili napada na novinare, a koji nisu okončani do danas.
2. novembar se obeležava kao još jedan dan koji podseća na slobodu medija i novinara, a pored Niša obeležen je i u Beoradu i Novom Sadu.
Skup je simbolično počeo u 5 do 12, kako bi se i na taj način skrenula pažnja javnosti da je nekažnjivost zločina nad novinarima sve ozbiljniji problem koji se ne rešava.
Podaci organizacije UNESKO pokazuju da je u poslednjih 11 godina u svetu ubijeno 930 novinara, a da počinioci u 90 % slučajeva nisu kažnjeni. Novinari su sa svojih skupova upozorili da je nekažnjivost „princip“ i u Srbiji.
Mada država treba da bude ta koja će da kažnjava one koji prete i napadaju novinare, ona je nažalost proteklih godina štitila one koji su napadali novinare. Mi sada u Nišu imamo slučajeve da su ljudi koji su pretili smrću novinarima i bili pravosnažno osuđeni za to, ne samo abolirani nego nagrađeni time što su postali odbornici u Skupštini Grada, direktori javnih preduzeća ili članovi Gradskog veća – rekao je urednik internet portala Južne vesti Predrag Blagojević.
Novinari su prolaznicima delili letke sa statističkim podacima koji između ostalog pokazuju i da je samo od početka 2017. godine ubijeno 56 novinara, a 90% tih slučajeva nije rešeno.
Platforma za promociju zaštite i sigurnosti novinara Saveta Evrope beleži i 12 neistraženih ubistva novinara od 2015. godine na evropskom kontinentu, a najviše ih je u Rusiji.
Na Balkanu je situacija utoliko bolja što poslednje 3 godine nijedan novinar nije ubijen zbog posla kojim se bavi, ali je zato zabeleženo 380 pretnji i napada na novinare, kao i dva pokušaja ubistva u Hrvatskoj.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0