Studenti iz Niša, Kragujevca i Beograda u okviru tima „Kreni-Promeni“ pokrenuli su inicijativu za smanjenje školarine od 30% za narednu fakultetsku godinu i predali su peticiju koju je podržalo preko 11.500 potpisnika predsednici KONUS-a prof. dr Ivanki Popović i ministru Mladenu Šarčeviću.
Studenti ukazuju da na nekim fakultetima nije ispoštavan dogovor o dodatnom ispitnom roku koji je uveden zbog epidemije korona virusa, a podsećaju da je taj rok rezultat prethodnog dogovora sa studenatima, ali i zahtev peticije koju je tada podržalo 6.000 potpisnika.
U međuvremenu se izašlo u sa predlogom o smanjenju potrebnih ESPB bodova za budžetska mesta sa 48 na 42 boda, što je donekle i razumna mera ako se ima u vidu nepoštovanje prethodnog dogovora o dodatnom roku. Međutim takođe deluje da se ovim zapravo pokušavaju podeliti studenti predlogom koji u suštini snižava kvalitet obrazovanja iz razloga što prethodni dogovor nije sproveden kako bi se izbeglo smanjanje od 30% školarine – navode studenti.
Pored smanjivanja broja bodova, studenti kažu da je neophodno smanjiti i školarinu na 30% imajući u vidu prethodnu godinu kada je, kako kažu, kvalitet nastave i usluge koje su dobili studenti bio znatno niži.
Očigledno je da nisu ispunjeni kriterijumi iz Zakona o visokom obrazovanju gde je jasno određeno da fond ne sme biti manji od 600 časova u toku školske godine. Samim tim studenti bi uz pravnu podršku Udruženja za zaštitu ustavnosti i zakonitosti mogli da tužbama traže povraćaj dela školarine u prošloj godini. Studenti u više zemalja pokrenuli su masovne tužbe iz istih razloga – kažu studenti.
Kako objašnjavaju, ovom studenstskom inicijativom žele da reše problem pre nego što eskalira.
Na ministarstvu, predstavnicima univerziteta i fakulteta je da li će zajedno sa studentima probati da ustanove visoke standarde obrozavanja ili da saučestvuju u unižavanju kvaliteta visokog školstva – zaključuju.
Sve o korona virusu na jugu Srbije čitajte ovde.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Kad vec daju hotelima 350e i 150e, zasto ne studentima gratis ovu godinu? „Za nasu decu“ bese slogan?
za njihovu decu je bio slogan
Studenti iz Nisa cekali da im roditelji, kao babe i dede saopste da nemaju novaca za toliko veliku skolarinu.Nerazumno ponasanje Niskih intelektualaca
Svi oce manje.A ne pitaju ima li odakle ?
Maro, upali Pink i slusaj Malog i Velikog kako kazu da ima para jer su domacinski stedeli, da smo najbolji ne samo u regionu vec i u EU
Priloži malo. Studenti su budućnost Srbije, ne penzioneri. Oni su prošlost koja nas je ovde dovela. I koja nas ovde drži.
@R. Jarac : Ne uopštavaj . Da ti nisu tvoji penzioneri , koji su te /nadam se/ školovali sada bi pod maskom pošao u prvi razred !
Treba smanjiti skolarinu i Direkcija za javni prevoz bi trebala doneti odluku da studentima i srednjoskolcima ne naplacuje karte jer deca idu u skolu svake druge nedelje i zasto bi kupovala mesecne karte!
Ma , sve trce da udovolje ! Ko se jos obazire na peticije ! Dok se ne sakupite i odete pred zgradu Univerziteta, pisi propalo !