I Zavod za urbanizam privilegovan

autor: A.S.
zavod za urbanizam zgrada
Šestomesečni izveštaj pokazaće realno stanje poslovanja Zavoda za urbanizam, kaže direktor; Foto: Arhiva JV

Jedno od prvih gradskih preduzeća kome je odboreno da poslove obavlja bez tendera je Zavod za urbanizam. Uz niški Vodovod i “Nišstan” ovo je treći slučaj da niška javna preduzeća dobijaju ekskluzivna prava i “zaobilaze” tender.

Odluku da Zavod izrađuje razne projekte i tehničku dokumnetaciju i izdaje obaveštenja o gradnji, Gradsko veće usvojilo je još 19. decembra 2012. godine.

U obrazloženju Uprave za planiranje i izgradnju, koje je potpisao načelnik Rodoljub Mihajlović, stoji da se poveravanjem pomenutih poslova Zavodu za urbanizam “uprošćuje i pojeftinjuje postupak”.

– Donošenjem ove Odluke, obezbeđivanje projekata se vrši bez sprovođenja postupka javne nabavke, što svakako uprošćuje, i samim tim, pojeftinjuje postupak – stoji u obrazloženju.

zavod za urbanizam dokument
Odluka kojom su utvrđeni poslovi koje Zavod za urbanizam obavlja bez tendera
Međutim, za Dragana Krstića iz NVO “Klamp” je ovo klasičan primer netransparentnog, monopolskog i dominantnog položaja jedne firme, pa makar, kako kaže Krstić, ona bila i gradska.

– To obesmišljava konkurenciju koja plaća licence, zapošljava ljude, plaća porez. Ovo je vreme otvorenog, tržišnog, fer, transparentnog poslovanja. Treba raspisati tender za pružanje usluga. Firme koje su diskriminisane mogu podneti tužbe sudu, što moze biti pogubno za i onako devastiran gradski budžet – rekao je Krstić.

Krstić kaže da, ukoliko se privilegovan položaj ne ukine, NVO “Klamp” obratiće se Kancelariji EU u Srbiji, Antimonopolskoj komisiji, Republickoj upravi za javne nabavke i Ustavnom sudu.

Podsetimo, ekskluzivna prava da poslove obavlja bez tendera dobio je i niški Vodovod. Ova odluka je, mesec dana od njenog donošenja, od strane Uprave za javne nabavke ocenjena kao protivzakonita.

Na jednoj od poslednjih sednica Gradskog veća saopšteno je da ekskluzivna prava da uklanja nelegalno sagrađene objekte u Nišu ima i “Nišstan”. Uprava za imovinu i inspekcijske poslove ovu odluku nije do sada poštovala, jer je, kako je tada rečeno, od Uprave za javne nabavke takođe ocenjena kao nezakonita.

Autor:
A.S.

Slični tekstovi

Komentari

20
  1. koje nije direktnom pogodbom sklapalo ugovore sa gradom, ne verujem da postiji. Za komunalna preduzeća neposredne pogodbe predviđene su zakonom, a ostale bi trebalo privatizovati.

  2. LAFovcima, promakla ova Odluka, ali ne i ona vezana za gradsko komunalno preduzeće „Naisus“?

    • 3 predlaže Inženjerska komora Srbije, 6 lokalna samouprava. U stavu Komisije je 5 članova Zavoda za urbanizam, koji ima monopolski položaj, a Agencija za borbu protiv korupcije i LAF nisu reagovali.

    • ako se izrada planske dokumentacije prepusti privatnicima desice se isto kao sto je u parku Sv Save privatnik uknjizio javno zemljiste kao svojinu. E to je kriminal.

    • Ovo što ste napisali je kriminalno ne znanje. Planom detaljne regulacije razdvaja se javno zemljište od ostalog zemljišta. Sve planove u Nišu radio je Zavod. Svaki plan ide pred Komisiju na kontrolu.

    • Većinu članova Komisije daje Zavod.Ako je vaš odgovorni urbanista izvršio prenamenu zemljišta u PDRu,a Komisija prihvatila,onda to može biti planski osnov za otuđenje koji realizuje Uprava za imovinu.

    • Očito,lopta (uzrok problema) nalazi se u dvorištu Zavoda.Ko god da je obrađivač plana dužan je da kao planski osnov koristi urbanistički plan višeg reda,PGR,GUP,PP itd.Nadam se da niste radnik Zavoda.

  3. slapaju direktne ugovore sa svojim osnivačem. Nisam pročitala da je reagovala Agencija za borbu protiv korupcije ili neki lokalni antikorupcijski forum. Verovatno poštuju ZJN i komunalnim preduzećima.

  4. Zavod za urbanizam jeste javno preduzece ali se finansira od svog rada. Od budzeta dobija samo za izradu planova generalne i detaljne regulacije kao i prostornih planova, sve osalo je trziste.

    • Pa kada ste vec sve to nabrojali, sta jos ostaje osim Urbanistickih projekata? Niski zavod se finansira iz budzeta grada,

    • Nastavak: a preko toga naplacuje planove koje radi za grad po visestruko vecim cenama nego kada radi za druge opstine gde je otvoreno trziste. Zbog toga imamo planove kakvi jesu (nekvalitetni)…

    • …I na tom tržištu na tenderu u Gadžinom Hanu, Zavod 6(šest) PDR-a radi za 1.2miliona a u Nišu direktnom pogodbom jedan PDR naplaćuje gradu od 4.5 miliona pa naviše. Toliko o tržištu i konkurenciji.

  5. Ljudi,nije bitno da posao odradi onaj ko je najmanje ponudio na tenderu,već onaj koji zna.Zašto privatne firme da rade,a vodovod da održava neznanje?Je l` znate kol`ko košta održavanje mreže?

    • pijemo kvalitetnu vodu. Ne bih volela da se na mala vrata krene sa uvođenjem privatnika koji bi, možda, nekontrolisanim flaširanjem isušili izvorišta. Videli smo privatne firme na izgradnji kolektora.

  6. ne radi se oprenameni zemljista od strane odgovornog urbaniste zemljiste je javno ali je privatnik-u ovom slucaju geometar sparcelisao i proglasio vlasnistvom fizickog lica dakle ne zavod vec privatni

    • Geometar „PROGLASIO“ vlasništvom?!!! Mila, da li vi poznajete proceduru izrade i usvajanja projekta parcelacije i preparcelacije?! Bolje se ne oglašavajte više i ne zbunjujte više čitaoce ovog teksta.

    • Sve više sam uveren nakon eskalacije ovolikog ne znanja da se iza nicka „mila jović“ krije zapravo sam direktor Zavoda, Ljubiša Mitić.

  7. istina je jedna.dolaskom ljubise mitica odluka je donesena politicki da se celokupno projektovanje prebaci na zavod za urbanizam, a biroi koji su projektovali nek potraze drugi grad ili propadnu.tuga

  8. Klasicna prevara koja nece dugo da traje.Nek izadju na trziste, nek budu konkuretni, nek daju ponudu, nek se potrude da dobiju poso.sramota za grad.hitno ukinuti monopolisticku odluku.

  9. Gradsko preduzeće dobija gradske poslove. Auh da li je moguće!?

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.