Šta povezuje niški bioskop, biftek, bulevar, sportski klub, kafić, naučni skup i osnovnu školu?
Sve nabrojano dobilo je nazive prema svetom rimskom caru, reformatoru i vojskovođi Konstantinu Velikom, rođenom u nekadašnjem Naisusu.
Ako odete u kafanu “Marjan” blizu Niša konobari će vam ponuditi specijalitet – biftek “Konstantin”, u Kazandžijskom sokačetu u centru grada možete svratiti u kafić “Konstantin”, a u poslastičari “Turist” u Obrenovićevoj zasladiti se čokoladicama sa njegovim likom.
Jedna od sala u bioskopu “Vilin grad”, kojoj je nedavno “kumovao” predsednik Opštine Palilula Boban Džunić, zove se “Car Konstantin”, a do Niške Banje vodi Bulevar cara Konstantina. Na Bulevaru Nemanjića, u Parku Svetog Save, od 1999. godine nalazi se Crkva svetog cara Konstantina i carice Jelene.
U aktuelnoj “Godini Milanskog edikta” prema ovom caru nazive će imati i naučni skupovi: “Sveti car Konstantin i hrišćastvo”, “Niš i Vizantija”, “1.700 godina Milanskog edikta” i “Razvoj medicine od Konstantina do danas”.
Stručni skup „Nega od milanskog edikta do danas“ okončan je čak i svečanom večerom zdravstvenih radnika „Konstantinova noć“.
Prema Konstantinu imena nosi i desetak niških sportskih klubova: fudbalski, košarkaški, atletski, skijaški, ronilački, rukometni, karate klub i kik-boks klub koji radi u sklopu Kudo-kluba Niš.
Iako je ovaj naziv u Nišu postao popularan kada je počeo da se bliži jubilej donošenja Konstantinovog Milanskog edikta, neke ustanove su počast ovom caru sopstvenim nazivom pridale još tridesetih godina prošlog veka.
Tako se, na primer, FK “Car Konstantin” tako nazivao od osnivanja 1932. do 1944. godine, a tada je u komunističkoj Jugoslaviji preimenovan u FK “Sloga” jer je klubovima bila zabranjeno da nose imena vladara. Današnji naziv vraćen je 9. juna 1995.
KK “Konstantin”, bivši KK “Sinđelić”, sadašnje ime nosi od 21. januara 2011. kada ga je Uprava kluba tako nazvala zbog proslave 1.700 godina od Milanskog edikta, a niški aerodrom “Konstantin Veliki” tako se zove od 2003. godine, kada je i OŠ “21. maj” preimenovana u OŠ “Car Konstantin”.
U Nišu postoje još i hotel, hostel i prodavnica stakla na veliko “Konstantin”, apartmani, Numizmatičko društvo i Udruženje stvaralaca Niša “Car Konstantin”, građevinska firma “Konstantin gradnja”, Rotarakt klub “Konstantin Veliki”.
Osim za imenovanje ustanova, ime slavnog cara bilo je inspirativno i za dodelu naziva nagradama. Tako najbolji glumac na niškim tradicionalnim Filmskim susretima dobija statuu cara Konstantina, najbolji studenti jednom godišnje grad i Kompanija Filip Moris nagrađuju Konstantinovim stipendijama, a još se očekuje dobitnik nedavno ustanovljene gradske nagrade za toleranciju “Car Konstantin”.
Niš ima i muzički festival “Constantinus”, a od 2008. i vokalnu grupu „Constantin„.
Predstava “Konstantin”, kao zajednički projekat narodnih pozorišta u Nišu i Beogradu, imala je prekjuče i beogradsku premijeru. Roman „Konstantinovo raskršće“ niškog pisca Dejana Stojiljkovića je bestseler, a urađena je i istoimena strip adaptacija ovog romana.
Sportska arena, ustanova koja još ne postoji i čija se izgradnja samo najavljuje, već nosi ime “Car Konstantin”.
Ipak, podaci Službe za matične knjige pokazuju da niške bebe još ne dobijaju često ime Konstantin.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Smoriste vise sa Konstantinom.. A necije stene da se ne zove slucajno Konstantin ili papagaj?!
Ma, bre, pun mi je.. 😉
Kulturno umetničko društvo železničara, mladjim generacijama poznato kao „Stanko Paunović“. od prošle godine je vratlo ime koje je nosilo od osnovanja – KUDŽ „Konstantin“
Od Konstantina samo kosarkaski klub
A šta kažete, da Niš promeni ime u Konstantinopolis, pošto se onaj prvi više ne zove tako?
Ono, kao što je bio Titograd, ili Rankovićevo?
Mislim da javni wc kod Tvrdjavskog mosta nema ime 😉
Ima i pivnica Konstantin, u centru kod dzamije 🙂
Odraz palanacke Srbije. Ona nema moralni problem s imperijalizmom, vec joj je samo krivo sto on nije na njenoj strani. Zato se i lozi na likove poput Konstantina (ili WW Putina, sto da ne).
Зашто Нишки аеродром и остала места у Нишу носе име римског цара који нема ама баш благе везе са Србијом, Србима и Српством?
П.С. Да није тај римски цар неким пуким случајем био Србин:)))???
Konstantinova majka se zvala se Jelena { srpsko ime} sto znaci da je Konstantin veliki bio polu srbin??