Upravna inspekcija utvrdila je da su rešenja Administartivnog odbora o stalnom radnom odnosu predsednika odbora i komisija niške Skupštine nezakonita i naložila njihovo ukidanje. Godišnje iz budžeta za plate trošeno više od 10 miliona dinara.
Od 2002. godine Administrativni odbor na osnovu Statuta Grada Niša odlučuje o zapošljavanju predsednika komisija i odbora, takozvanih radnih tela u niškom parlamentu za stalno.
Pojedine komisije i odbori, kojih u Nišu trenutno ima 10, godišnje se ne sastanu ni 3 puta, ali zato predsednici redovno primaju plate koje su samo u poslednjem sazivu bile oko 70.000 dinara bez poreza i doprinosa.
Međutim, poslednji nalaz Upravne inspekcije pokazuje da je više od 100 miliona dinara, koliko je otprilike potrošeno za plate od 2002. na ovamo, isplaćeno nezakonito.
Inspektorka u svom nalazu piše da su zapravo odluke i rešenja Administartivnog odbora nezakonita, jer Zakonom o lokalnoj samoupravi nije dozvoljeno da i predsednici u skupštinskim telima kao što su odbori i komisije budu stalno zaposleni.
Zakon ne ostavlja pravo, odnosno mogućnost organima jedinica lokalnih samouprava da Statutom ili nekim drugim pravnim aktom proširuju krug pravnih lica koja su na stalnom radu u Skupštini opštine ili Skupštini Grada – piše u nalazu inspektorke.
Stoga je ona naložila i predsedniku Skupštine Grada Miletu Iliću da preko Odbora za administrativna pitanja ukine stalni radni angažman u parlamentu predsednicima pomenutog Odbora, kao i Odbora za mandatno-imunitetska pitanja, Odboru za imenovanja i svim gradskim komisijama.
Državni revizori u svom dopisu “Južnim vestima” ponavljaju ono što je zaključila i inspektorka, a to je da Zakon o lokalnoj samoupravi ne dozvoljava predsednicima komisija i odbora da budu stalno zaposleni.
Oni idu i korak dalje i pozivaju se i na odluku Ustavnog suda iz 2010. godine u kojoj piše da Zakon o lokalnoj samoupravi izričito mora da se poštuje, kao i da Statutom Grada to ne sme da se menja.
U odluci se navodi da je Zakon o lokalnoj samoupravi izričito odredio krug funkcionera koji moraju biti ili koji imaju mogućnost da budu na stalnom radu u opštini i među tim licima nisu predsednici radnih tela – piše DRI.
Podsetimo, ovaj problem je dospeo u javnost kada je pre oko mesec dana aktuelni predsednik Administrativnog odbora Predrag Jelenković sam sebi potpisao rešenje o stalnom zaposlenju u parlamentu, a na to negodovao zamenik gradonačelnika Ljubivoje Slavković.
Predsednik Administrativnog odbora niškog parlamenta nije sproveo naloge inspektorke i predsednika parlamenta, jer je već podneo žalbu na sam nalaz Upravne inspekcije koji je njemu dostavljen.
Jelenković kaže da se inspektorka u svom radu nije pridržavala Zakona o Upravnoj inspekciji i to tako što nije osporila opšti akt tj. Statut Grada koji u Članu 49, kako tvrdi, dozvoljava zapošljavanje predsednika komisija i odbora za stalno, već osporava rešenja o njihovom stalnom radnom odnosu koja je usvojio Odbor.
Takvim postupanjem je direktno prekršen Član 35. Zakona o upravnoj inspekciji, a Član 49. Statuta Grada jasno kaže „predsednik stalnog radnog tela, može biti na stalnom radu u Skupštini Grada“. Ako je na Statut 2008. godine data saglasnost od istog Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu kako je moguće da to sada nije u redu? – pita Jelenković.
On dodaje i da postoji nelogičnost u datumiranju. Naime, njemu je nalaz stigao sa datumom 18. februar, a iako ima 3 dana za žalbu, nalog za raskidanje rešenja o stalnom radu predsednika komisija i odbora, predsedniku Skupštine Grada stigao je već 19. februara.
Iz toga se može zaključiti da je cela priča inspekcijskog nadzora tendenciozna i ujdurma, posebno ako se ima u vidu da je ranijih godina sve bilo u redu – kaže Jelenković.
Ističe da tendencioznost verovatno dolazi “u duhu predizborne kampanje” i naglašava da bi u svakom slučaju trebalo menjati Statut Grada kako ovakvih nelogičnosti ne bi bilo. Kaže i da je još marta 2015. godine zatražio mišljenje Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave o uređivanju pravilnika kojima se regulišu plate, ali i radni odnos lica koja bira i postavlja Skupština Grada.
Do dana današnjeg nismo dobili odgovor, već smo dobili inspekciju – kaže Jelenković.
Inspektorka Upravne inspekcije Gordana Toković, koja je kontrolisala sporna rešenja i dala naloge za njihovo ukidanje, već nekoliko dana ne odgovara na pitanja novinara “Južnih vesti”.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Pocelo je jos jedno Vrzino kolo,funkcioneri ce,na ovo misljenje inspekcije i DRI-a odgovoriti:“Ah,kad ce ova kisa da stane?“
Nemam komentara, muka mi je od ‘prepostenih’ politicara, namazanih svim bojama pa prelakiranih, ovo je prevrsilo svaku meru. E moja Srbijo, svako ko moze, krupnim koracima prema nekoj od granica koje vode u postenije i uredjenije zemlje!!!
Nego, HOCE LI NEKO DA ODGOVARA????????
A sad gospodo, nazad pare u budzet i podmirite sirotinju!
A posle se „poštenjačine“ žale kad im narod ispod prozora viče „Lopovi!“. Naročito to teško pada onom „znamenitom“ političaru, kod koga infinitiv nikada ne završava samoglasnikom, jer on, jel’te, „nije lopov“. Tek će im narod pokazati gde im je mesto. Za to neće biti potrebna nikakva izborna šarada.
Zbog toga što godinama nisu kontrolisali, a onda i sankcionisali ovo, kako kažu, nezakonito postupanje, inspekcija bi morala da bude kažnjena pre svih ostalih u lancu.
I u opštini Medijana ima 10-tak komisija čiji su predsednici u radnom odnosu.Komisije zasedaju jednom mesčno, što znači da za jedan radni dan predsednici primaju punu platu od 40 hiljada dinara, a 50-tak članova tih komisija primaju dnevnice.
Ništa novo,to smo već svi znali!
Mene brine da vi mi mene kazete gde ima jeftina kavurma, cvarci, mene to brine jutros!
Sad se vidi koliki je Mile Ilic pravni strucnjak. 8 godina mu nije bilo dovoljno da ovo vidi. Bravo prof.dr.mr.fr..br…Mile
Zato su kafane pune pre podne iz GRADSKE KUĆE.
Zato je došlo vreme da se politikom bavimo MI obični ljudi, građani ovog grada koji umeju i nešto drugo da rade i novac iz politike im ne treba.
Pa nek policija uhapsi nekog onda. Od kako imaju novog načelnika ništa ne rade. Kao da su osakaćeni.