Inspekcija rada ćuti o navodnim prijavama zaposlenih koji rade za „Beneton“

autor: V.M.
Beneton JV
Kooperanti odlaze; Foto: JV

Skoro 3 nedelje Inspekcija rada odbija da odgovori na pitanja da li je bilo kontrole ili kršenja zakona u fabrici “Olimpias group”, koja proizvodi za italijanski “Beneton”. Zbog toga zasad ostaje nepoznato da li su istiniti navodi zaposlenih koji tvrde da rade u lošim uslovima i da im je odlazak u toalet dozvoljen samo tokom pauze.

Radnici ove fabrike koji su se javili redakciji, rekli su da ih šefovi kažnjavaju i posle korišćenja bolovanja tako što ih šalju iz jednog sektora proizvodnje u drugi. Osim toga, tvrde da trpe različite pritiske dok su na poslu i da često rade subotom i prekovremeno.

Zaposleni, koji su želeli da ostanu anonimni, kazali su i da su se obraćali Inspekciji rada zbog navodnog mobinga i odmazde šefova. 

Ipak, ove navode novinari nisu uspeli da provere jer iz Inspekcije nema odgovora na pitanja da li je bilo prijava radnika fabrike “Olimpias group”, niti da li su kontrolisali uslove u kojima rade. Takođe, nema odgovora na pitanje da li je u ovoj fabrici bilo kršenja zakona od strane rukovodstva. 


Inspekcija odgovara samo „preko Beograda“

Načelnica Inspekcije rada u Nišu Milica Ljujić je novinarima rekla da moraju pitanja da pošalju mejlom pres-službi Ministarstva rada, a da će ih ovi zatim proslediti niškoj inspekciji. Ona je dodala da je procedura za dobijanje odgovora takva i da u suprotnom ne može da novinarima da informacije o inspekcijskoj kontroli.

Međutim, iako su pitanja pres-službi prvi put poslata 6. jula, do sada nije bilo nikakvog odgovora, a Ljujićeva je prošle nedelje rekla da joj do tada nisu ni bila prosleđena. 

Pošto nije bilo odgovora ni nakon što su pitanja upućena Kancelariji za brze odgovore pri Ministarstvu, novinari su uputili zahtev za pristup informacijama od javnog značaja, a zakonski rok od 15 dana za dostavu odgovora još nije istekao.

Novinari takođe nisu uspeli da stupe u kontakt sa rukovodstvom fabrike „Olimpias group“ u Nišu, jer se na brojeve telefona koji su navedeni na sajtu APR-a niko nije javljao, a inernet adresa nije navedena. 

Podsetimo, „Beneton“ je kupio nekadašnju nišku fabriku tekstila „Niteks“ 2011. godine. Međutim, od prošle godine fabrika je prepuštena „Olimpias grupi“ koja je, kako je tada kazao gradski većnik Mihajlo Zdravković, direktni kooperant kompaniji „Beneton“.

Autor:
V.M.
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

18
  1. Virtuelna firma,nije ni cudo sto su nepostojeci telefoni i nemaju mail.
    O Inspekciji rada ne vredi trositi mnogo reci,kad je nesto skakljivo-cute;u sluzbi lihvara,budzetska plata dobra i na vreme,znaci-ne talasaj!

    • Sve sto se napise neko tome se veruje
      Ispekcija rada je bila u vise navrata bez vecih primedbi.svi objekti klimatizovani su,svuda radenja merenja na buku i temperaturu
      To sto kazu za wc jeste zakljucan u jednoj firmi ali mozete da uzmete kljuc kad hocete to je zbog zloupotrebe zena koje puse u wc cak izbio i pozar .bolovanja su svakodnevnica krece se i do 30 posto zaposljenih.a dijagnoze smesne .

      • A ti si verovatno doktor po struci kad komentarises dijagnoze.

      • Lepa su sva ta njihova silna merenja, izgleda da su samo zaboravili da izmere zadovoljstvo radnika uslovima rada, ponasanjem rukovodilaca, platom…

      • Navedi tačno koji su to objekti – pogoni klimatizovani, osim ako izuzmemo kancelariju direktora.

      • A ti si pretpostavljam jedan od rukovodećih pa ih toliko braniš. Cccc…

  2. Apsolutno su tačne prijave radnika i krajnje je vreme da se te jadne žene konačno zaštite i da im se daju sva prava koja imaju po Zakonu o radu jer one ne rade u Italiji za dve hiljade evra nego u Srbiji za dvesta evra. I kada te žene koje su naše supruge, majke, sestre ili rodjake prolaze ovakvu torturu i ponižavanja šta drugo da kažu svojoj deci osim da beže iz ove države glavom bez obzira.

  3. Očekuje se reakcija bilo kog organa ili institucije u Srbiji?? Sve što se dešava pa i ovo sa radnicima je aminovano od AV. Mislite da će neko protiv AVa??? Samo naivni to mogu očekivati.

    • Aj ne lupaj gluposti anonimusu. Za sve nam u ovom gradu kriv AV. Krivi smo sami jer nemamo onu stvar da isteramo istinu i pravdu do kraja. Ako su glasine tacne, obustava rada i tacka. Sindikalci bi, za promenu, trebalo da pocnu da rade svoj posao!

  4. Wc-i se i dalje zakljucavaju, slaba vajda od dolaska inspekcije. Mada mozda je to u redu i sa njihovog stanovista.

  5. Apsolutno sve tačno što je navedeno u tekstu, do poslednjeg detalja. Meni sestra radi u pomenutoj firmi i mogu da potvrdim svaki detalj. Hvala Vam što pišete o ovome. Molim Vas i dalje pratite situaciju.

  6. bre kome se ne dopada zna gde je kapija a samo je pitanje posle dok ne pronadje drugi lepsi posao koliko ce mu/joj do tada biti lakse u odnosu na ovo sada i ima neki dinar?

    • Najlakse je reci to sto vi kazete, naravno da svako zna gde je kapija ali to nece resiti problem. Trebalo bi da obe strane budu zadovoljne. Te firme ne bi ni postojale bez radnika, radnik pokrece sve, zasluzio je bar malo postovanja.

    • pa, mnogi to i rade -izlaze na našu kapiju koja se zove granični prelaz

  7. Zasto je promenjeno ime u Olimpias , nije vise Benetton… neka neko objasni, kako se radi i sta se radi, dir. FS zajedno sa svojim levim i desnim rukama SN i GS radi sta i kako hoce, vec godinama… kada bi tako bilo omoguceno i nasim malim privrednicima , gde bi nam bio kraj, ali nije. Na zalost!

  8. Pitajte radnice po dragstorima kako im je.

  9. Uslovi rada su vise puta ispitivani i ukoliko niste bili da vidite radni ambijent ne treba isti komentarisati. Plate su uredne svakog meseca, svaki sat rada je placen. Bilo koja vrsta rada u proizvodnji je teza jer postoje rokovi kada se roba mora isporuciti i normalno je da se ocekuju rezultati. Problem je sto smo navikli da od 08 radnih sati , radimo 5 pa je ganjanje raditi 7,5.

    • Slazem se sa Vama ali, koliko primecujem, u tekstu se nigde kao problem ne navodi tezina posla, norma, rokovi niti se radnici zale na osmocasovno radno vreme ili redovnost plate. Problem su medjuljudski odnosi, los odnos pretpostavljenih prema radnicima, neki besmisleni zahtevi, zabrane. Represivne mere od strane poslodavaca izazivaju otpor i bes radnika, valja naci resenje bez stete za obe strane

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.