Kako pokrenuti inicijativu, kome se predaje, koliko je potpisa potrebno, da li se oni overavaju, da li se priznaju internet-peticije i kakva je praksa u razvijenim zemljama neki su od odgovora koje možete potražiti u video-uputstvu Južnih vesti „Institucije u službi građana“.
Dok Ustav Srbije građansku inicijativu stavlja ispred prava na izbore, koji se organizuju jednom u nekoliko godina, u praksi građani češće izlaze na birališta nego što koriste mogućnost da pokrenu inicijativu.
Pored toga postoji i poseban zakon koji prilično precizno definiše procedure za pokretanje inicijative.
Međutim, i pored toga u poslednjih nekoliko godina se ne pamti da je po tim propisima najvišim gradskim strukturama u Nišu predata bilo koja inicijativa.
O ovome su novinari Južnih vesti razgovarali sa liderima udruženja građana i pojedincima čije inicijative su naišle na široku podršku u javnosti.
Video-uputstvo je snimljeno u sklopu projekta “Institucije u službi građana” sufinansirano novcem poreskih obveznika grada Niša.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0