Iako je bilo preko 400 kandidata za smerove medicina i stomatologija na Medicinskom fakultetu u Nišu, čak 72 budžetska mesta ostala su nepopunjena nakon prvog upisnog roka, što je nešto što se nije desilo već godinama, jer na ovom fakultetu uglavnom ne ostaje mesta za drugi rok. Prodekan za nastavu za studije medicine Rade Čukuranović i prorektor niškog Univerziteta Vlastimir Nikolić smatraju da je glavni razlog loše odrađenog prijemnog ispita pandemija zbog koje je, ističu, kvalitet nastave u srednjim školama opao.
Iako je na medicini ove godine na budžetu bilo mesta za 180 kandidata, od prijavljenih 306 tek 149 njih prešlo je prag za upis od 31 poen. Na stomatologiji je od 60 mesta popunjeno samo 26, a prijemni je polagalo 95 brucoša.
Godinama unazad nije se desilo da u drugom upisnom roku bude toliko slobodnih mesta na budžetu na ovom fakultetu, kaže prodekan za nastavu za studije medicine Rade Čukuranović. Kako navodi, interesovanje za medicinu bilo je neznatno manje nego prošle godine, ali su brucoši loše odradili prijemni.
Ovo je nova situacija za Medicinski fakultet. Pandemija je uticala na kvalitet nastave, ali i pripreme za prijemni ispit. To bi mogao biti realan razlog za slabu prolaznost. Nastava u srednjim školama je delom bila onlajn, delom uživo, a časovi su bili skraćeni. To je godina u kojoj se đaci osim što imaju redovnu nastavu intenzivno pripremaju za prijemni. Te pripreme su sada bile onlajn i naši kandidati očigledno nisu bili pripremljeni za prijemni ispit kao što su bili ranijih godina – objašnjava Čukuranović.
Da je pandemija jedan od glavnih razloga loše odrađenog prijemnog na Medicinskom fakultetu smatra i prorektor za nastavu Univerziteta u Nišu Vlastimir Nikolić i kaže da su testovi bili standardni, ali da deca nisu imala priliku da se pripreme na odgovarajući način.
Oni su imali dovoljan broj prijavljenih kandidata, to uopšte nije bilo sporno. Pitanja su bila standardna, ali vreme korone je učinilo svoje. Pitanje je koliko je bilo te nastave uživo, koliko su deca u srednjim školama imala priliku da pitaju, da se pripreme na odgovarajući način. I te pripreme privatno su bile verovatno onlajn i drugačije nego prethodnih godina. Za Medicinski se prijavljuju deca sa najboljim ocenama iz srednje škole, tako da je ovo bilo neočekivano – navodi Nikolić.
Prema konkursu za upis u drugom upisnom roku, medicinu će moći da upišu još 32 kandidata na budžetu, kao i dva na samofinansiranju, dok je za stomatologiju otvoreno još 40 budžetskih i 12 samofinansirajućih mesta.
Osim stomatologije i medicine, u drugom upisnom roku na ovom fakultetu ima mesta i na farmaciji, ali za 12 samofinansirajućih studenata, kao i za osam samofinansirajućih studenata na strukovnim studijama za sanitarno-ekološkog inženjera.
Kandidati se mogu prijaviti od 23. do 26. avgusta, prijemni će biti održan 7. septembra, a upis je zakazan za 15, 16. i 17. septembar.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Stra’ me ‘vata kad pomislim ko ce da nas leci za 4-5 godina kad izadju doktori koji dve godine skoro studiraju medicinu online?
Nije obavezno da vas bilo ko leči, možete sami ako mislite da znate bolje. Rasteretićete zdravstveni sistem i poštedeti svojih besmislenih komentara nekog ko se čitav život školuje.
I neki mamini i tatini sinovi su završavali i pre ovoga i to uživo, pa su svi divni, puni znanja i empatije, ha ha.
Šta će ovom društvu obrazovanje kada bilo ko može da radi bilo šta? Ovo se prvenstveno odnosi na pozicije u društvu koje imaju moć da donose odluke. Nekompetentnost i negativna selekcija, na zalost, već je uništila sadašnjost i blisku budućnost ovog društva. Mera ovoga su procenti onih koji bi da ne žive u ovoj zemlji. A, mi se licemerno „sekiramo“ zbog jednog prijemnog ispita. Budimo iskreni.
Na Medicinskom se za smer farmaceut polazu hemija i matematika. Ako vas ne mrzi, uporedite testove iz matematike za prijemni na ovom smeru i testove iz matematike za prijemni na Elektronskom fakultetu. Zanimljivo je da su tezi testovi na medicinskom. Zasto?
@Zasto : Za 100 što treba da Vas leče!
I to „doktorska deca“ koja položiše prijemni ispit !
Da li ste gledali film „300“ ? E, toliko je njih položilo kod „Vrele kapije“ /Termopila/ ! A, ko će biti Efijalt – „pitanje je s/t/ada“ ! Nije se Otelo kontroli – nego „Hamlet“ !
Ove godine su bili najteži testovi na MF. Dekan pokušava da opere sebe pošto je odobrio nerealna pitanja za upis i nije se upisao dovaljan broj kandidata. Molim Južne vesti da uorede testove. Jedan deo upisanih je sigurno preko veze kao i svake godine.
Neistina je da su pitanja bila nerealna. Govorim jer sam ih i ja rešavao. Pitanja su bila sasvim korektna. Uostalom, mi smo budući lekari, valjda taj prijemni treba da bude rešeto i selekcija najboljih.
@Milos : Jeste ,sinko u pravu si ali ti si sigurno UČIO i spremao se za prijemni ,što je vrlo teško i nisi čekao „vezu“ /koja je uzgred budi rečeno – nemoguća na prijemnom/! Motika, ašov, kramp , ćuskija, itd. su teške alatke a narod ne zna da je knjiga – najteža !
A, svi su „pismeni“ i svi sve znaju !!!??? I najbolji su i položili a ostali čekaju „lutriju“…
Mit o polaganju prijemnog preko veze su i izmislili loši studenti i đaci nesposobni da ga polože. Umesto da vas je sramota što smešnih 31 poen niste uspeli da skupite, tražite krivca u nekom drugom, jadno. Uzgred, Medicinski fakultet nema dekana nego dekanicu.
Odlaze roditelji, odlaze deca a nikako da priznate da nestajemo, zbog čega? Odgovor znate Pitajte doktorsku decu kako su zavrsavali i upisivali fakultete a da nisu upali ni brojem bodova a slusali nastavu u englesku grupu a smesne specijalizacije kozno, rehabilitacija…pozabavite se malko. Sto reče neko ko ce leči ovajnarod?!?
Ko će da leci Srbe,pitate,pa “napredni doktori”
Ууу, супер! Јел’ мог’ се упишем ја са мојих 50 година?? Мсм, интересује ме да лечим људе…. можда успем да подигнем ниво и квалитет рада у КЦ Ниш……
@Срба : Normalno, humanizam pre svega!Pa, kad’ ćete ako ne sad’ ?
I ja sam razmišljao da upišem ali kada videh da i bez Med. fakulteta mnogi bolje i više znaju od dipl. lekara i doktora,te rekoh sebi – „što da gubim vreme,nego čitaj kod kuće a ukućani neka te prepitaju.Završavam 100% na vreme ali ne sa visokim prosekom, da ne bude sumnjivo“!Drugim rečima, da se uprosečim sa „strukom“ i ostalima.
Ako malo proanalizirate listu sa stomatologije videćete da je simptomatično da su prijemni ispit sa vrlo visokim brojem ostvarenih bodova položili kandidati koji su imali veoma mali broj poena iz srednje škole,tj.imali dovoljan i dobar uspeh.Ovo je stvar za inspekcijski nadzor!Na ostalim univerzitetima su na medicinskim naukama popunjena mesta u prvom roku!Ko leči komplekse praveći ovakve testove?
Potpuno netačno, u Beogradu je ista situacija kao u Nišu, manje od pola kandidata je položilo prijemni.
Ako ste pažljivo čitali moj komentar, on se odnosio na smer stomatologije, tako da Vaša konstatacija što se tiče Beograda nema svrhu.
@ Micic Tamara : „Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије“ , „leči komplekse“ – svoje a i tudje , sastavljajući teKstove , koji važe za sve fakultete na teritoriji Rep. Srbije !
Je l’ da je simptomatično ?
Očito se niste dobro informisali ko je ove godine sastavljao test za Medicinski fakultet u Nišu, u svakom gradu su potpuno različiti
Pitam šta da rade deca koja su položila prijemni ali su na rang listi 50 a primaju samo 32 ko donosi odluku koliko deteta treba biti primljena a svakoga dana je priča kako nam beže doktori da nema dovoljno lekara.Zašto Vi kao novinari ne odete i pitate čija deca su položila prijemni dali su to deca radnika ili su to deca doktora,profesora,sudija,inspektora,policije i snsovce.