Da građane interesuju budžeti opština, ali da smatraju da nemaju dovoljno uticaja na to kako će se novac trošiti pokazalo je istraživanje švajcarske organizacije “Helvetas” koje je obuhvatilo 20 lokalnih samouprava u Srbiji, među kojima su i četiri sa juga – Bojnik, Vlasotince, Vranje i Pirot.
Dve trećine anketiranih građana pokazuje interesovanje za budžet svoje opštine, najčešće jer je reč o njihovom novcu i jer smatraju da treba voditi računa kako bi se sprečile zloupotrebe.
Čak 83% ispitanih smatra da obični građani nemaju uticaja na budžet i tvrdi da konsultacija sa njima u vezi sa budžetom nije bilo u protekle dve godine.
O tome zašto se nisu uključivali u odlučivanje o budžetu građani kažu – zbog nepoverenja u taj proces, zato što smatraju da ne mogu bilo šta da promene ili zato što nemaju mogućnost za uključivanje.
Čak 8,2% ispitanih navelo je razloge iz kojih se može zaključiti da nisu ni znali da mogu da se uključe u odlučivanje o budžetu, dok četvrtina ispitanika odgovara da nema vremena da se bavi time.
Nešto više od 10% smatra da opština sve radi kako treba i da zato nema razloga da se uključuju u odlučivanje.
Istraživanje “Učešće građana u odlučivanju na nivou opštine” sprovedeno je u okviru švajcarskog programa “Reforma poreza na imovinu”.
Kako je istaknuto u saopštenju, kao deo ovog programa biće započeta nova faza vredna pet miliona franaka u okviru koje će se raditi na što boljem uključivanju građana u donošenje odluka koje se tiču opštinskog budžeta.
Biće uključeno 45 opština, navode iz organizacije “Helvetas” i najavljuju da će uskoro biti objavljen i javni poziv za sve zainteresovane lokalne samouprave.
Teme na kojima će se raditi zavisiće od samih lokalnih samouprava, ali plan je da se sa jednim brojem radi na tome kako da unaprede javne rasprave, kao i sam proces izveštavanja. Odnosno kada građani predlože šta oni misle da je u njihovim opštinama najpotrebnije, šta se sa tom informacijom dalje dešava i uopšte kako teče čitav proces odlučivanja – piše u saopštenju.
Osim Bojnika, Vlasotinca, Vranja i Pirota, lokalne samouprave u kojima su ljudi anketirani za potrebe istraživanja su Bor, Vrnjačka Banja, Gornji Milanovac, Ljubovija, Mali Zvornik, Malo Crniće, Paraćin, Rača, Užice, Topola, Trstenik, Ćuprija, Apatin, Bač, Sombor i Temerin.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Dokle god nam BG nameće gradonačelnike, predsednike opština, zakucane odborničke i poslaničke liste, mi ostajemo robovi BG.
Колко се „интерсују“ толко и имају утицај!
ne misle, znaju!