Odnos između većine i manjine često ispituju sociolozi, a Institut društvenih nauka trenutno sprovodi istraživanje društvene integrisanosti manjina u Srbiji, kao i o samim odnosima između manjinskih grupa.
Da u Srbiji postoji distanca i to na etničkoj osnovi između većine i manjine nepobitna je činjenica, smatraju u Institutu, a njen direktor Goran Bašić kaže da su fokus u ovom istaživanju Srbi kao dominantna nacija i “autohtone“ nacionalne manjine i to – Albanci, Bošnjaci, Hrvati, Mađari, Romi, Rumuni i Slovaci.
Istraživanje se razlikuje od dosadašnjih jer će pokušati da se prikupi što veći broj ispitanika kako bi se mogao konstruisati reprezentativni uzorak za većinsku i manjinsku populaciju, a uključiće i standardne socio-demografske varijable, kao što su pol, starost, stepen obrazovanja, nivo urbanizacije mesta – kaže Bašić.
Posebna pažnja je posvećena socio-psihološkim faktorima, autoritarnosti i orijentaciji ka socijalnoj dominaciji, a ispitanici moraju da ispunjavaju 2 uslova – potrebno je da uzorak objektivno predstavlja stanovništvo Srbije, kao i da adekvatno predstavlja nacionalne manjine.
Nastojimo da utvrdimo na koji način su preduzete mere u oblasti manjinske politike doprinele društvenoj integrisanosti nacionalnih manjina u Republici Srbiji. Osnovna ideja ovog istraživanja, pored toga da se dobije predstava o stepenu međuetničke distance, jeste i da se utvrde i objasne uzroci ove pojave – navodi Bašić.
Istraživanje se može popuniti na ovom linku, a sprovodi se u saradnji sa Centrom za proučavanje etniciteta, a uz podršku Fondacije za otvoreno društvo.
Institut društvenih nauka ima bogato iskustvo u istraživanju međunacionalnih odnosa, tokom svojih 60 godina rada u nekoliko navrata radio je istraživanja etničke distance, dok se Centar za istraživanje etniciteta od svog osnivanja bavi proučavanjem fenomena etniciteta i multikulturalnosti.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ми Роми смо интегрисини.
@Frizer za SNS-ovce : Bre, bre… kada se pre „integrisiste“ , pobrgo i od nas… ček’ da vidim koj’ sam !
Kad mi kaže „struka“ ima vi se javim!
Ova nedelja i još 5-6 su odlučujuće do 29-i novembar !